Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Njė jetė aktive nė shtrat funksionon si ilaē pėr shėndetin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Njė jetė aktive nė shtrat funksionon si ilaē pėr shėndetin   Thu Sep 13, 2007 1:40 am

Njė pyetje qė pėr dekada mė radhė ka tėrhequr vėmendjen e psikologėve dhe specialistėve tė ndryshėm nė fushėn e seksologjisė, ėshtė edhe ajo se cilat janė arsyet qė i shtyjnė njerėzit tė bėjnė dashuri. Nė tė vėrtetė, “pse-ja” e njė pyetjeje tė tillė ėshtė shumė herė mė e ndėrlikuar sesa mendojmė. Megjithatė, falė njė pune tė madhe tė kėrkuesve tė Universitetit tė Teksasit, ne mund tė mėsojmė shumė rreth arsyeve kryesore qė i shtyjnė ēiftet “tė zhyten” poshtė ēarēafėve. Ėshtė renditur njė numėr i pafundmė argumentesh, mendimesh dhe arsyesh se pėrse njerėzit bėjnė dashuri. Siē mund tė mendohet, surprizat s‘kanė tė sosur. Raportet intime mund tė nxiten nga arsyet mė tė ēuditshme, deri tek ato mė egoistet, por edhe nga aspiratat shpirtėrore mė tė thella. Studiuesit qė analizuan sjelljet seksuale tė njė grupi prej 2000 meshkujsh dhe femrash treguan se arsyet shkonin nga mė banalet, si dėshira pėr tė qenė mė mirė dhe pėr t‘iu afruar Zotit, pėrpjekja vetėmohuese pėr t‘i dhėnė kėnaqėsi partnerit, te gjesti manipulues pėr tė fituar diēka e deri te dėshira pėr tė plotėsuar njė hakmarrje. Shumė tė pyetur tregonin se tė bėrit seks ishte njė mėnyrė e mirė pėr t‘u qetėsuar ose pėr tė luftuar mėrzitjen, stresin, pėr tė lehtėsuar gjumin ose pėr tė djegur kaloritė. Disa tė tjerė preferonin “tė hidheshin” nxitimthi nė seks pėr tė shmangur debatet me partnerin, tė cilat mund ta vinin nė rrezik marrėdhėnien, tė tjerė e pėrdorin kėtė “armė” pėr tė gjetur njė arratisje nga zhgėnjimet e jetės sė pėrditshme ose tė tjerė akoma, pėr t‘iu fshehur problemeve nė pėrgjithėsi dhe vetėm pak persona qenė tė bindur se tė bėsh seks ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė pėrballuar problemet qė i pėrkasin ēiftit, dhe tė tjerė akoma qė e zgjidhnin dashurinė thjesht “pėr tė kaluar dhimbjen e kokės”, sepse ai funksionon mė mirė sesa njė kurė ilaēesh me aspirina. E, nėse arsyet qė i shtyjnė meshkujt dhe femrat pėr tė bėrė seks janė shpesh tė pazakonta dhe pak “fetare”, po aq tė ēuditshme janė edhe ato pėr tė cilat studiuesit shpjegojnė se seksi ėshtė njė proces i nevojshėm. Meshkujt dhe femrat nuk ndryshojnė shumė nė mendime nga njėri-tjetri, pėr sa i pėrket motivit se pėrse bėjnė dashuri. Tė dyja sekset veēonin “tėrheqjen ndaj partnerit” si arsyen numėr njė qė i shtyn ata tė “futen” nėn ēarēafė. Me tė vėrtetė, 20 nga 25 arsyet mė tė shpeshta ishin tė njėjta si pėr burrat, ashtu edhe pėr gratė. “Nga studimi u konfirmuan edhe gjėra qė diheshin mė parė, si meshkujt kėrkojnė tė bėjnė seks pėr kėnaqėsi fizike, ndėrsa gratė duan dashuri. Njė femėr bėn seks, pėrgjithėsisht, sepse ėshtė e dashuruar, ndėrsa njė mashkull e bėn kėtė edhe pse ndoshta nė mėnyrė tė pavetėdijshme kėrkon tė shtojė numrin e partnereve. Si fillim autorėt pyetėn njė grup prej 444 grash dhe burrash me moshė nga 17-52 vjeē dhe u kėrkuan atyre tė gjitha arsyet qė i kishin shtyrė ata drejt marrėdhėnieve seksuale. Ata nxorėn mė shumė se 700 arsye, tė cilat aktualisht u seleksionuan pėr t‘u bėrė vetėm 237. Pas tyre erdhi njė grup i dytė, i pėrbėrė nga studentė universitarė, ku vajzat dhe djemtė, tė ndarė nga njėri-tjetri u pyetėn pėr tė renditur arsyet sipas rėndėsisė. Por edhe arsye tė tilla, si eksitimi ose kėnaqėsia shfaqeshin nė top-listėn e dhjetė arsyeve mė tė forta pėr kėtė ēėshtje. Nė fund lind sėrish pyetja: Pėrse na duhet t‘i dimė tė gjitha kėto? Sė pari, pėr tė pasur mė shumė informacion rreth edukatės seksuale dhe, sė dyti, pėr t‘i ndihmuar kėrkuesit qė tė studiojnė sjelljet e ndryshme njerėzore. Teza e pėrkrahur nga tė gjithė ėshtė se njė jetė aktive nėn ēarēafė, ju bėn tė ndiheni shtatė vite mė tė rinj dhe funksionon si eliksir i shėndetit.
Marrė nga “ Archives of Sexual Bevaviour”

20 arsyet qė meshkujt thonė se i shtyjnė tė bėjnė dashuri

1- Dehja
2- Tėrheqje nga partnerja
3- Tė ndjerit mirė
4- Partnerja me tė cilėn pėrfundoi nė krevat puthte shumė mirė
5- Bukuria
6- Dėshirė pėr tė shprehur afeksion pėr partneren
7- Pėr t‘u qetėsuar
8- Eksitimi i momentit
9- Dėshirė pėr t‘i shprehur dashurinė partneres
10- Dėshirė pėr tė arritur nė orgazėm
11- Dėshira pėr tė provuar “teknika” tė reja seksuale
12- Partnerja ka njė trup tė bukur
13- Kėrkimi i kėnaqėsinė sė vėrtetė
14- Pėr shkak tė njė ēmendurie tė momentit
15- Dėshirė pėr emocione tė zjarrta
16- Ėshtė eksituese, aventurė e bukur
17- Ishte njė rast i veēantė
18- Partnerja ėshtė shumė simpatike dhe tėrheqėse
19- Hormonet nuk mund tė kontrolloheshin
20- Thjesht ndodhi

20 arsyet qė femrat thonė se i shtyjnė tė bėjnė dashuri

1- Tėrheqje nga partneri
2- Kėrkojnė tė tregojnė ngrohtėsi
3- Kėrkojnė tė japin dashuri
4- Sepse ndihen tė dashuruara
5- Nė njė moment “hot”
6- Kėrkojnė tė kėnaqin partnerin
7- Dėshirė pėr emocione tė veēanta
8- Tėrhiqen nga pamja fizike
9- Nė njė ambient romantik
10- Kur festojnė datėlindjen
11- Partneri ishte inteligjent
12- Partneri dukej shumė i vendosur nė vetvete
13- Tė mėsojnė mė shumė rreth edukatės seksuale
14- Mėnyrė e mirė pėr tė “prezantuar” veten
15- Pėr t‘u qetėsuar
16- Hormonet nuk mund tė kontrolloheshin
17- Erdhi si diēka spontane
18- Thjesht ndodhi
19- Finalizimi pas puthjeve tė zjarrta
20- Mendimi pėr t’u ndjerė e dėshiruart
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Njė jetė aktive nė shtrat funksionon si ilaē pėr shėndetin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Rubrika :: Seksualiteti-
Kėrce tek: