Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Teknikat nė njė marrėdhėnie, protagonist apo spektator

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Teknikat nė njė marrėdhėnie, protagonist apo spektator   Thu Sep 13, 2007 1:44 am

Shpesh meshkujt mendojnė se dėshira seksuale e femrave ėshtė e ndryshe nga ajo qė ata shfaqin vetė. Por sipas studimeve mė tė fundit, rezulton se femrat priren tė kenė dėshira tė pėrafėrta seksuale me meshkujt edhe pse e kanė tė vėshtirė t’i pranojnė apo t’i shprehin ato. Nuk ka rėndėsi se sa shumė jepeni pas njė femre pėr ta bėrė atė pėr vete, sa romantikė tregoheni pėr t’i shtuar edhe mė shumė pikė vetes, kur vjen fjala pėr seks meshkujt marrin atė qė japin.

Nėse shpejtoheni pėr tė kryer marrėdhėnie seksuale partnerja juaj mund t’u ndajė ose jo, kjo ėshtė zgjedhja e saj. Nėse nxitoheni, partneri juaj mund tė pėrjetojė edhe dhimbje ose siklet nė vend tė kėnaqėsisė. Gjithashtu shumė meshkuj, tė cilėt nxitojnė pėr tė kryer marrėdhėnie seksuale, nė fund ndihen tė turpėruar dhe aspak nė formė pėr herėn tjetėr.
Teknikat
Nėse jeni aq shumė tė pėrqendruar nė teknikė, harroni qė jeni ju nė rolin e protagonistit, pra tė atij qė udhėheq aktin seksual dhe pėrfundoni nė njė spektator. Nėse jeni shumė i fokusuar nė pozicionet e reja, rrezikoni tė humbisni njė ose mė shumė kėnaqėsi qė u dhuron seksi. Nė rastin mė tė keq, nėse jeni shumė tė shqetėsuar rreth asaj ēfarė po bėni, nuk do tė mund ta ndaloni mė afshin tuaj dhe akti seksuale do tė zgjasė kaq shumė sa partnerja juaj do tė jetė e thatė, e lėnduar, dhe me dėshirėn mė tė madhe qė ky takim tė seksual tė mos ishte bėrė kurrė. Kur e gjithė eksperienca seksuale fokusohet nė dėshirėn pėr tė kryer disa herė marrėdhėnie dhe pėr t’i dhuruar partneres orgazma tė shumėfishta ulėritėse, ju dhe partnerja juaj nė fund tė aktit mund tė jeni tė dy zhgėnjyer, pasi nuk keni marrė aspak kėnaqėsinė qė kishit menduar. Nė disa raste partneri priret tė ushtrojė presion mbi femrėn qė ka nė shtrat, e cila mund t’i pėrkeqėsojė edhe mė shumė gjėrat, pasi nga ana e saj bėhet mė e vėshtirė pėr tė shtuar epshin dhe ndjerė kėnaqėsinė qė do tė dėshironit tė pėrjetonit nė atė ēast. Nėse e forconi mendjen dhe gjithė trupin tuaj gjatė aktit seksuale, veē organeve gjenitalė, aktivizohen mė shumė pjesė tė trurit tuaj. Kjo ėshtė konfirmuar nga studimet mė tė fundit mjekėsore qė analizojnė lidhjen e trurit dhe orgazmės. Eksperimentimi i meshkujve dhe femrave tė cilat arrinin nė orgazėm, pavarėsisht problemeve tė tyre me shtyllėn kurrizore dhe humbjes sė ndjeshmėrisė, organet e tyre gjenitalė tregonin njė lidhje mes forcės sė trurit dhe bashkimit tė partnerėve pėr tė lehtėsuar kėnaqėsinė e njė orgazme.
Koha
Nėse merrni mė shumė kohė pėr t’u koordinuar me partnerin dhe veten tuaj pėr t’u fokusuar nė kėnaqėsinė e tė gjithė trupit dhe jo vetėm njė pjesė tė veēantė tė tij, atėherė do tė evitoni tre gabimet mė tė zakonta tė formės sė kryerjes sė seksit tek meshkujt:
1- Ngutja pėr tė kryer marrėdhėnie seksuale
2- Krijimi i njė akti seksual mekanik
3- Derdhje e parakohshme.
Duke ulur ritmin, qėndruar nė tė tashmen, dhe lejuar vetes suaj rrjedhjen natyrale tė gjėrave , duke pėrfshirė puthjet, komplimentet, masazhet do tė bėni tė mundur krijimin e njė energjie seksuale e cila do tė pėrhapet ne tė gjithė trupin tuaj. Seksi do tė zgjasė mė shumė dhe me pjesėmarrjen e tė dy partnerėve, duke shtuar eksitimin seksual dhe kėnaqėsinė e njė orgazme.
Marrė nga “New York Times”

Dėshtimi i masave mbrojtėse

Pothuajse dy deri nė pesė pėr qind tė prezervativėve grisen gjatė pėrdorimit tė tyre, duke bėrė qė atmosfera qė kishin krijuar deri nė atė moment partnerėt tė prishet dhe dėshira e tyre pėr seks tė mos jetė mė ajo e para. Prezervativėt mund tė dėshtojnė pėr tė evituar shtatzėninė pasi: Nuk pėrdoren siē duhet, grisen gjatė aktit seksual, prodhohen keq, dėmtohen pasi afati i tyre ka pėrfunduar. Pjesa me e madhe e gabimeve me prezervativėt shkaktohet nga gabime njerėzore, e cila pėrfshin mospėrdorimin e duhur tė lubrifikimit duke krijuar grisje mikroskopike tė shkaktuara nga grisja me thonj. Gjithashtu mospėrdorimi i duhur i tyre pėrfshin shpėshtjellimin e pasaktė tė tyre, vendosjen e parregullt tė prezervativit nė kokėn e penisit, faktin qė nuk lihet hapėsira e duhur deri nė majė tė prezervativit etj. Masat mbrojtėse janė njė faktor i rėndėsishėm pėr t’u mbrojtur edhe nga shumė sėmundje seksualisht tė transmetueshme.

Mbrojtėsit e aktit seksual

Ėshtė e rėndėsishme qė partnerėt, tė cilėt pėrdorin prezervativėt si mbrojtėsit mė tė mirė tė aktit tė tyre seksual tė kuptojnė se prezervativėt nuk duhet tė pėrdoren sa herė qė bėjnė seks dhe vendosjen e tyre sa mė shpjet pra qė nė momentin e parė qė organet e tyre gjenitalė vihen nė kontakt me njėri-tjetrin, por nė ēastin qė mashkulli ndjen se ėshtė gati pėr tė bėrė derdhjen. Nėse njė mashkull e ndjen se ka shumė probleme me afshin e tij seksual, sa nuk mund tė kontrollojė mė impulset e tij, mėnyra mė e mirė pėr tė qenė plotėsisht i sigurt ėshtė tė pėrdorė prezervativėt qė nė fillimi tė aktit seksual, pa arritur deri nė penetrim. Njė arsyet tjetėr e dėshtimit tė prezervativėve mund tė ndikohet edhe nga vendosja e pirseve nė organet gjenitalė. Ėshtė thelbėsore femra edhe mashkulli tė tregohen tė kujdesshėm nė mbrojtjen e marrėdhėnies sė tyre, pėr tė evituar ēdo tė papritur, qė mund tė jetė njė infeksion, sėmundje apo shtatzėni.

Liri dhe kėnaqėsi

Kur jeni tė pėrgatitur, keni mė shumė mundėsi pėr tė zgjedhur, mė shumė liri dhe kėnaqėsi. Nė qoftė se dėshironi tė jeni aktivė nga ana seksuale, marrėdhėniet seksuale duhet t’i shihni si kėnaqėsi, por njėkohėsisht atyre duhet t’u kushtoni vėmendje serioze. Nėse doni qė tė shmangni shtatzėninė dhe infeksionet qė transmetohen nė rrugė seksuale, duhet tė pėrdorni metodat mbrojtėse kontraceptive. Mund tė jeni nė dijeni tė njė liste mjetesh kontraceptive qė mund t’i pėrdorni pėr tė shmangur shtatzėninė. Disa prej tyre sigurojnė mbrojtje edhe nga infeksionet qė transmetohen nė rrugė seksuale. Nėse keni pyetje, shqetėsime ose vėshtirėsi rreth mjeteve kontraceptive, konsultohuni me specialistė nė Shoqatėn e Planifikimit Familjar ose me mjekun. Mjete kontraceptive pėr femrat janė ato qė merren nga goja, si: pilula ose tableta qė pėrmbajnė hormone tė cilat e ndalojnė procesin e lėshimit tė vezėve nga vezoret ēdo muaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Teknikat nė njė marrėdhėnie, protagonist apo spektator
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Rubrika :: Seksualiteti-
Kėrce tek: