Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Si sillen meshkujt nė dhomėn e gjumit, performanca e tyre

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Si sillen meshkujt nė dhomėn e gjumit, performanca e tyre   Thu Sep 13, 2007 1:44 am

Meshkujt janė plot surpriza, dhe sjellja nė dhomėn e gjumit nuk bėn pėrjashtim. Sipas studiuesit George Weinberg tek meshkujt ka ende shume “tė fshehta”, por 5 janė sekretet, tė cilat mund tė ndihmojnė tė kuptosh njė mashkull dhe t’i afrohesh edhe mė shumė atij:
1- Ai ka frikė mos iu lėrė nė baltė. Meshkujt ndjejnė trysni “tė tmerrshme” tė performojnė seksualisht.

“Nė tė kaluarėn meshkujt nuk zhvillonin performancėn e tyre seksuale, sepse femrat supozoheshin tė mos i gjykonin ata”, thotė Weinberg. Por nė ditėt e sotme femrat nuk presin mė tė martohen dhe pastaj tė bėjnė seks, ēka do tė thotė se ato kanė mė shumė eksperiencė nė dhomėn e gjumit. Modele tė tilla, tė cilat japin pamjen e njė femre tė kėnaqur seksualisht, inkurajojnė femrat e tjera tė jenė tė hapura pėr dėshirat e tyre seksuale, por edhe ankesat, nėse nuk marrin atė qė duan. Papritur, tensioni pėr tė kryer marrėdhėnie ndizet dhe mashkulli e ndjen se duhet patjetėr t’u kėnaqė. Edhe pse femrat mund tė falin pėr njė performancė jo shumė tė mirė seksuale, ėshtė e vėshtirė qė burri tė falė veten e tij. Nėse partneri juaj po kalon kėtė problem dhe nuk mund tė arrijė nė ereksion, atėherė mund tė fillojė tė sulmojė femrėn qė ka nė krah pėr tė mbrojtur egon e tij. Ajo ēfarė mund tė bėni, sipas Weinberg ėshtė tė pėrpiqeni tė qetėsoheni dhe tė shijoni seksin, gjė qė mund t’iu ndihmojė tė ulni tensionin.
2- Meshkujt kanė nevojė pėr miratim pėr “t’u ndezur”. Seksi ėshtė burim energjie dhe jep prova nėse njė mashkull ėshtė vėrtet i tillė. “Pėr njė mashkull, tė bėjė dashuri do tė thotė se mund tė lėvizė njė femėr, qė ai ėshtė njė atlet, njė ekonomat dhe njė dashnor”, thotė Weinberg. Mashkulli juaj dėshiron tė jetė njė superhero dhe kėnaqėsia e tij mė e madhe do tė jetė nėse ju e shihni vėrtet si tė tillė. Kur ai u kėnaq juve seksualisht, ai ndihet si “supermeni”. Nėse vėrtet ndjeni epshin, bėjani edhe atij tė ditur kėtė gjė.
3- Meshkujt nuk pėlqejnė tė presin shumė gjatė pėr tė bėrė seks me njė partnere tjetėr. Ndryshe nga studiues tė tjerė, Weinberg beson se njė femėr nuk duhet ta zgjasė shumė pėrpara se tė kryejė kontaktin seksual me njė mashkull nė ndikim tė asaj qė quhet “tė zbatosh rregullat rutinė”. Ai priret tė angazhohet edhe mė shumė nėse komponenti i seksit ėshtė pjesė e lidhjes dhe ėshtė shumė e rėndėsishme pėr tė, tė dijė nėse edhe ju e dėshironi seksualisht. “Njė mashkull gjatė gjithė jetės sė tij ėshtė nė kėrkim tė njė femre, e cila nuk mund tė heqė duart prej tij”, thekson studiuesi.
4- Meshkujt ėndėrrojnė tė kenė trup mė tė bukur. Edhe pse njė mashkull e ka tė vėshtirė ta pranojė, ata mund tė shqetėsohen pėr peshėn ashtu si edhe femrat, vetėm se nė rastin e tyre masa mund tė jetė mė e ulėt. “Shumė meshkuj janė tė shqetėsuar pėr paraqitjen e tyre fizike, gjatėsinė, peshėn, muskujt dhe kjo nuk mund tė evitohet”, shton Weinberg. Me fjalė tė tjera ata shqetėsohen pėr ndriēimin e dhomės sė gjumit, e cila do tė nxirrte nė pah trupin e tyre, po aq sa janė edhe femrat. Ajo ēfarė mund tė bėjė partnerja, ėshtė t’i thotė personit qė ka nė krah se ėshtė shumė e tėrhequr pas tij dhe tė tregojė dashuri.
5- Pjesa mė e mashe e meshkujve nuk do tė falnin njė femėr mashtruese. “Njė mashkull, i cili ėshtė tradhtuar, sidomos nė dhomėn e gjumit, priret tė falė partnerėt mė pak se sa mund ta bėjė njė femėr nė tė njėjtėn situatė”, pėrfundon Weinberg.
Marrė nga “The Indipendent”

Tipat e meshkujve

Kur jeni nė shtrat nuk ekzistojnė parapėrgatitjet? Gjithēka fillon menjėherė drejt e nė temė? Atėherė ai ėshtė njė egoist. Tashmė tė gjithė e dinė qė femrat i adhurojnė puthjet dhe pėrkėdheljet. Nėse ai nuk i praktikon, me siguri qė shtiret sikur nuk e di qė njė femėr nuk mund ta konsiderojė tė tillė njė akt seksual pa disa minuta pasionante me puthje, pėrqafime dhe fjalė tė ndjera. Nė kėtė rast ėshtė e rėndėsishme qė tė ndėrhysh menjėherė, para se tė jetė shumė vonė pėr tė zgjidhur problemin. Nėse fjalėt nuk pinė ujė, kalo direkt nė veprim. Propozoi lojėn e pasqyrės: thuaji tė bėjė si ti. Sikur tė ishte njė pasqyrė qė reflekton imazhin tėnd dhe fillo ta pėrkėdhelėsh dhe ta puthėsh nė tė njėjtėn mėnyrė qė do tė doje tė bėnte ai me ty. Atij do t’i duhet tė tė ndjekė nė ēdo veprim dhe kėshtu do ta kuptojė menjėherė mesazhin tėnd. Vetėm duhet tė kini kujdes nga ejakulacioni i parakohshėm.

Pas seksit, gjumė

Ėshtė njė prej atyre qė bien nė letargji pas lodhjes sė ėmbėl tė seksit? Ndėrsa ti qė nuk ndjen aspak lodhje dhe gjumė po prisje qė tani tė mbėshtesje kokėn nė gjoksin e tij dhe ai tė tė ledhatonte duke tė thėnė fjalė tė ėmbla. Por ai po bėn njė gjumė tė thellė sikur ti tė mos ekzistoje. Rri e qetė. Kjo nuk do tė thotė qė ėshtė i pandjeshėm. I gjithė faji ėshtė i sterotoninės, njė neurotransmetues qė indukton tek mashkulli qetėsinė pas kėnaqėsisė. Pėrpiqu tė mos e humbasėsh magjinė e zgjimit tė tij: pas njė faze tė shkurtėr pushimi, tė jesh e sigurt se do tė jetė mė nė formė se mė parė. Shpesh herė atij i pėlqen gjithmonė i njėjti pozicion. Mund tė jetė njė mashkull shumė i ėmbėl, i dashur, i ndjeshėm dhe pasionant, por ka shumė pak fantazi brenda dhe jashtė shtratit. Nėse nė jetėn e pėrditshme ėshtė tip shumė interesant, ėshtė pasiguria qė e frenon nė krevat. I frikėsohet mendimit tė tė pasurit eksperienca zhgėnjyese.

I papėrmbajtshėm

Nėse gjatė marrėdhėnies seksuale veprimet e tij janė shumė tė eksituara, me njė ritėm tė ndryshėm nga ai i ėmbli dhe sensuali, ndoshta nuk ėshtė shenjė e njė dėshire tė papėrmbajtur, por e kundėrta. Mund tė ndodhė qė nėse ai ul ritmin, mund tė rrezikojė tė humbasė ereksionin: nė njė rast tė tillė njė vizitė tek seksologu nuk do tė ishte keq. Por nėse ėshtė shumė i shpejtė dhe i ashpėr edhe nė pėrkėdhelje, atėherė bėhet fjalė pėr mungesė eksperience dhe pak ndrojtje. Drejto duart e tij me tė tuat dhe fillo tė bėsh dashuri nė njė pozicion qė tė lejon tė drejtosh ritmin, ndoshta duke qėndruar sipėr tij. Kjo gjė do t’i pėlqejė shumė. Disa meshkuj transformohen nė krevat, humbasin ēdo vetėpėrmbajtje dhe shenjė respekti, bėhen tė egėr nė veprime dhe nė fjalė. Nėse partneri yt sillet kėshtu, ėshtė seksualisht i papjekur dhe ka mbetur nė idenė e agresivitetit tė seksit, i nėnkuptuar si nėnshtrim i femrės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Si sillen meshkujt nė dhomėn e gjumit, performanca e tyre
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Rubrika :: Seksualiteti-
Kėrce tek: