Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Disa teknika pėr t’u bėrė njė partner i vėmendshėm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Disa teknika pėr t’u bėrė njė partner i vėmendshėm   Thu Sep 13, 2007 1:45 am

Gruaja privilegjon aspektin global dhe ndjenjėsor nė njė marrėdhėnie. Pėr tė ėshtė e rėndėsishme dashuria, shpirti, pjesėmarrja e ndjenjės nė njė raport nga ana e partnerit. Njė raport i zhveshur nga kėto elemente nuk ka kuptim pėr femrat. Pėr kėtė ėshtė e rėndėsishme njė “lojė” e nxehtė para ēdo akti. Por diēka qė mund tė jetė e kėnaqshme pėr njė femėr, mund tė jetė e bezdisshme pėr njė tjetėr. Edhe e njėjta femėr nuk ka gjithmonė nė kohė dhe vende tė ndryshme tė njėjtat dėshira apo bezdisje.

Si tė veprosh nė kėto raste?
Ėshtė e rėndėsishme qė tė realizosh njė mėnyrė tė veēantė tė prekuri, qė asaj t’i pėlqejė dhe ta bėjė tė ndihet mire. Por kėto lėvizje nuk duhet tė pėrsėriten shpesh mekanikisht sepse bėhen monotone. Dhe kėto ndjesi njė femre i duhen falur, jo vetėm gjatė njė raporti, por edhe nė momente tė ndryshme, nė mėnyrė qė ajo tė ndjehet vazhdimisht e dėshiruar nga partneri. Njė puthje e lehtė, njė fjalė e ngrohtė, pėrkujdesja nė momentin e duhur, vlejnė pėr tė krijuar njė atmosferė tė pėrshtatshme shpirtėrore tė femrės gjate marrėdhėnies. Prandaj partneri mė i mirė ėshtė ai qė gjithmonė vėzhgon, kėrkon, eksploron teknika, pika tė ndjeshme tė partneres sė tij, pėr tė vepruar me to edhe nė situatat e nxehta tė jetės nė ēift.
Puthjet
Mbi tė gjitha gabimi i madh i meshkujve nė disa raste duket tė jetė se ata shpesh nxitohen, harrojnė puthjet e pėrkėdheljet dhe nuk dedikohen ndaj pikave mė tė ndjeshme, sikur t’iu duhet tė nxitojnė pėr tė mbaruar shpejt sepse kane diēka tjetėr pėr tė bėrė. Por kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Mjafton qė tė dy partnerėt tė krijojnė njė atmosferė tė ngrohtė puthjesh e ledhatimesh, duke krijuar njė klimė tė pėrshtatshme pėr aktin seksual.
Prekja dhe sensualiteti
Masazhet, fėrkimet e shpinės, tė shputave tė kėmbėve, tė kokės, janė gjithmonė tė mrekullueshme dhe joshėse. Si pjesė tė procesit tė tė bėrit dashuri, kėto “teknika” mund ta bėjnė seksin mė tė
ngadaltė dhe mė sensual. Kur njė ēift ka probleme me seksin, mund tė zbulohet se ata janė fokusuar kaq shumė nė organet gjenitale tė tjetrit dhe nuk kanė lėnė kohė pėr tė mėsuar se si ta prekin dhe ledhatojnė me dashuri njėri-tjetrin nė tė gjithė trupin. Shume burra janė mė tė fokusuar se gratė nė organet gjenitale dhe kėta kanė nevojė tė mėsojnė mbi kėnaqėsitė e tė prekurit.
Fantazitė
Pothuajse ēdo njeri ka fantazi ose nė formė imazhesh kalimtare, ose historish shumė tė detajuara, sidomos femrat. Ato shprehin atė ēka gjendet thellė nė ndėrgjegjen e njeriut, pjesė tė sė cilės duhen eksploruar dhe njohur. Mendimet dhe imazhet qė mbarten nė mendje mund tė provokojnė reagime tė forta fizike. Disa studiues seksologė pranojnė se truri ėshtė organi mė i rėndėsishėm qė jep kėnaqėsi seksuale dhe disa gra kanė pranuar se ato mund tė arrijnė nė orgazėm vetėm duke fantazuar. Nė fantazi mund tė jesh gjithēka qė imagjinon.
Seksi oral
Ndonjėherė seksi oral duket si forma mė intime e dashurisė. Pėr disa individė seksi oral ėshtė mė i sigurti pėr tė sjellė orgazmėn, se shumė forma tė tjera tė tė bėrit dashuri. Gjithsesi, neve shpesh na ekziston ndjesia e turpit pėr “pjesėt tona private”. Por rreziku i transmetimit tė HIV-it dhe AIDS-it apo ndonjė sėmundjeje tjetėr tė transmetueshme seksualisht vazhdon tė mbetet pengesa kryesore nė zhvillimin e seksit oral.
Stimulimi anal
Kėnaqėsia e njė femre mund tė realizohet nga njė partner i vėmendshėm, i cili mund ta stimulojė atė edhe duke prekur anusin me gishta, gjuhė, penis ose me ēfarėdo objekti tė hollė. Stimulimi anal mund t’i jepet dhe tė merret me njė partner femėr ose mashkull. Pėr shumė persona kjo ėshtė njė zonė shumė e ndjeshme seksualisht.

Interesi seksual
Angazhimet e jetės sė pėrditshme luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė braktisjen e interesit seksual ndaj partnerit. “Stresi, ankthi, depresioni ēfarėdo shqetėsimi tjetėr qė lidh jetėn e njė femre mund tė ndikojė nė seksualizmin e saj. Por edhe natyra ka gjithashtu rolin e vet. “E vėrteta ėshtė se libidoja i njė femre nuk do tė jetė kurrė siē ishte nė fillimet e saj nė lidhje me partnerin. Trupi i gruas nuk mund tė mbėshtesė pasionin. Nuk do tė mundeshin tė bėnin asgjė, nėse do tė jetonin gjithmonė nė atė fazė. Nuk ėshtė vetėm kohėzgjatja ajo qė e bėn cilėsor njė raport. Gratė kanė dėshirė mė rrallė se burrat pėr tė bėrė dashuri, sepse gruaja, mė shumė se burri shpėrqėndrohet nga seksi. Disa e kanė nga arsye kulturore apo fetare, disa tė tjera, pjesa mė e madhe, sepse janė thjesht selektive. E kėshtu preferojnė qė seksi tė jetė njė eksperiencė e plotė, sentimentale dhe fizike.

Pėrgatitjet sensuale
Shumė njerėz mėsojnė ta pėrkufizojnė seksin me njė burrė kryesisht me aktin seksual, njė formė e tė bėrit dashuri qė pėrshtatet mirė me orgazmėn dhe kėnaqėsinė mashkullore, por qė nuk u pėrshtatet domosdoshmėrisht femrave. Sipas pėrkufizimeve mashkullore standarde tė gjitha prekjet, lėpirjet, thithjet dhe pėrkėdhelitė qė na ndezin quhen pėrgatitėset e aktit tė madh, aktit seksual. Disa tekste madje i quajnė femrat me ērregullime, ose tė ftohta nėse ato nuk kalojnė nė orgazėm gjatė kryerjes sė aktit. Ky nuk ėshtė njė pėrkufizim femėror i kėnaqėsisė seksuale. Fakti qė me shumė gra abuzohet pėrbėn njė realitet tė hidhur e mizor. Seksi mund tė pėrdoret si armė, si nga burrat, edhe nga gratė. Incestet, pėrdhunimet, ngacmimet seksuale nga shefi, kolegu ose mėsuesi, hyrja me dhunė nė shtėpi, tė gjitha kėto mund tė ndikojnė nė jetėn seksuale. Nėse femrat nuk e provojnė dhunėn nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, mundėsia mund tė jepet vagėllimthi nga pornografia.

Roli i puthjeve
Duhet tė bėhesh njė puthės profesionist qė ajo tė mos ndihet e pasigurt tė puthjet qė jep. A do tė vazhdosh tė jesh nė shkallėn fillestarė apo do tė bėsh ai qė ajo dėshiron? Asnjėherė mos harroni qė puthja ka rolin kryesor nė njė marrėdhėnie sentimentale. Nėse i dashuri ose e dashura juaj nė momentin qė puth thotė ‘Tė dua”, kjo nuk do tė thotė aspak se ai ose ajo di tė puthė si njė profesionist. Nė fund tė fundit, gjithēka nė kėtė proces, realizohet vetėm nė sajė tė lėvizjes sė buzėve dhe jo tė fjalėve. Roli i syve ėshtė mjaft i rėndėsishėm kur puth dikė. Duhet ti mbash mbyllur sytė apo duhet ta shohėsh nė sy, kjo ėshtė njė dilemė e madhe. Jepi fillimisht njė puthje tė vogėl njeriut tė zemrės duke e vėshtruar thellė nė sy dhe mė pas harro vėshtrimin duke u fiksuar tek buzėt dhe efekti do tė jetė marramendės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Disa teknika pėr t’u bėrė njė partner i vėmendshėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Rubrika :: Seksualiteti-
Kėrce tek: