Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ku takohen dėshirat mes dy sekseve pėr kėnaqėsinė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Ku takohen dėshirat mes dy sekseve pėr kėnaqėsinė   Thu Sep 13, 2007 1:46 am

Mė parė meshkujt kishin ngritur disa hipoteza mbi orgazmėn femėrore, tė cilat seksologėt i kundėrshtojnė sepse nuk janė aspak tė vėrteta. Sipas tre gratė nuk kanė fantazi tė veēanta seksuale.

Ndaji fantazitė e tua mė partnerin
Ėshtė e gabuar nėse edhe sot mbėshtetet ky mendim, pasi sipas sociologėve femrat nuk e kanė aspak problem t'u tregojnė meshkujve se si ndihen. Megjithatė, ka femra qė flasin nė mėnyrė tė hapur pėr dėshirat e tyre, e megjithatė jo me partnerin. "Nėse meshkujt do tė dėgjonin ato qė i rrėfejnė njėra-tjetrės, do tė ēmendeshin. E disa tė tjerė do t'ia mbathnin"- shprehen sociologėt. Por problemi qėndron nė pikėn sesi t'ia bėsh pėr tė qenė nė sintoni. Si t'ia mbushėsh mendjen njė femre qė tė t'i tregojė ty fantazitė e veta seksuale dhe jo mikeshave? Pėrgjigjja ėshtė e thjeshtė: Duke bėrė pyetje. Fillo duke i treguar disa nga mendimet dhe fantazitė e tua. Asgjė nuk ėshtė mė e efektshme sesa ky tregim i pikave tė tua tė dobėta, kjo e bėn dikė tjetėr qė tė hapet mė lehtė.
Dėshirat nė ēift shpesh janė tė njėjta
Meshkujt mendojnė se pėr tė realizuar orgazmėn njė femėr duhet tė parapėrgatitet dhe kjo zgjat disa orė. Ekziston njė gjė pėr tė cilėn kanė rėnė dakord shumica e femrave: Ndonjėherė duan ndonjė tė shpejtė. Surpriza e njė seksi tė papritur, nė kėmbė apo nė njė vend tė pazakontė, ėshtė stimuluese pėr femrat, po aq sa edhe pėr meshkujt. "Disa meshkuj, duke u pėrpjekur tė jenė tė ndjeshėm dhe tė plotėsojnė nevojat e partneres, mendojnė se seksi i shpejtė ėshtė i ndaluar", thonė seksologėt. E megjithatė ėshtė e rėndėsishme tė mėsohet se edhe femrat e duan njė tė shpejtė. Kur burrat dhe gratė arrijnė tek tė tridhjetat, ndryshon edhe nevoja dhe dėshira e tyre pėr fazėn pėrgatitore. Sipas disa studimeve tė bėra, meshkujt e pyetur nga 35 vjeē e lart: se cila ishte pjesa mė e mirė e njė marrėdhėnieje seksuale, shumica e tyre u pėrgjigjėn: Faza parapėrgatitore.
Sa pėlqehet "agresiviteti"
Sipas supozimit se femrat janė tė ndryshme nė njė mėnyrė tė ēuditshme dhe delikate, dhe pikėrisht pėr kėtė, kėrkojnė mė tepėr kujdes dhe vėmendje edhe nė "ato" momente. Prandaj ēdo gjė duhet realizuar me kujdes. Por sė fundmi psikologėt kanė pranuar se nga pikėpamja seksuale, femrat nuk janė shumė mė tė ndryshme nga meshkujt. Ashtu si edhe meshkujt shpesh femrat pėlqejnė njė seks pa pėrkėdheli, shumė prej tyre madje pėlqejnė edhe tė kapen me vendosmėri dhe me forcė nga partneri i tyre herė pas here. Ėshtė mjaft i pėrhapur njė mendim se sensualiteti mashkullor ėshtė brutal. Nė tė kundėrt, seksologėt mendojnė se seksi, duhet, dhe mund tė jetė spontan dhe instiktiv nga ana e tė dy partnerėve. Edhe pse kjo sjell rrezikun qė tė dy partnerėt tė mund tė veprojnė nė njė mėnyrė qė mund tė duken si agresivė ndaj njėri-tjetrit. Ideja e njė mashkulli qė pyet: "A tė pėlqen ta bėj kėshtu e dashur?" apo "Tė pėlqeu zemėr?" mund t'i pėlqejė ndonjėrės, por nuk ekzistojnė prova qė kjo ėshtė ajo qė preferojnė shumica e femrave.
Kėnaqėsia pėr femrat
Ndonjėherė mund tė kesh dėgjuar se mėnyra e vetme pėr t'i dhėnė kėnaqėsi njė femre ėshtė ta prekėsh nė "atė" pikėn e veēantė. Njė studim i realizuar nga njė grup kėrkuesish tė seksit nė vite '70 u arrit nė njė pėrfundim, qė nė atė kohė u duk si maja e njohurive seksuale: Qė orgazma femėrore i detyrohej ekskluzivisht njė cope tė vogėl mishi ku ishin pėrqendruar tė gjitha fijet nervore qė quhet klitor. Dhe pėr tė arritur orgazmėn nuk ishte mė mundėsia e vetme kontakti seksual. Fundi i diskutimit: Organi mashkullor nuk ishte mė i nevojshėm". Por po nė vitet '70 u prezantua edhe diēka mė e ekzagjeruar: Njė grup mendimtarėsh feministė pėrfituan nga kėto kėrkime pėr t'i nxjerrė meshkujt seksualisht tė panevojshėm. Mesazhi ishte: "Ne femrat nuk kemi mė nevojė pėr ju". Por kjo nuk ėshtė aspak e drejtė, njė marrėdhėnie e shėndoshė, krijohet mbi njė raport tė plotė nė ēift.

Natyra e sekseve

Meshkujt nga natyra janė shumė tė ndryshėm nga femrat, pasi e kanė mė tė lehtė tė marrin vendimin pėr tė kryer marrėdhėnie edhe pse kanė pak kohė qė e kanė njohur partneren, dhe e vetmja dėshirė e tyre ėshtė qė tė bėjnė performancėn mė tė mirė. Nga ana tjetėr gjinia femėrore vė mė shumė theksin tek emocionet, se sa tek dėshira pėr tė bėrė njė marrėdhėnie seksuale qė tė lė pa mend. Por ajo qė i bashkon mė shumė tė dyja gjinitė, janė fantazitė dhe ėndrrat pėr seks. Tė ėndėrrosh nuk ėshtė ndonjė e veēantė e madhe apo njė "pasuri", por padyshim qė kanė sharmin e tij. Pėr shembull njė mbidozė e ėndrrave tuaja nė dėshirėn pėr seks mund tė bėnte qė ju tė pėrfshiheshit mė shumė gjatė aktit, por edhe mund t'u largonte nga e dashura me tė cilėn po shoqėroheshit. Sipas rezultateve tė studiuesve, meshkujt janė mė tė prirur se sa femrat qė tė kenė ėndrra seksuale. Meshkujt duhet tė "kontrollojnė" dėshirat e tyre duke ėndėrruar mė shumė nga sa duhet.

Ėndrrat seksuale

Studimet laboratorike kanė provuar se te meshkujt qė kanė shtuar numrin e ėndrrave seksuale, ėshtė shtuar edhe numri i ereksioneve tė tyre. Por nėse ėndėrroni edhe ditėn, atėherė i keni punėt keq. Meshkujt kanė tendencėn tė pėrjetojnė mė shumė shenja si qenie seksuale se sa femrat. Pėr ta edhe sinjali mė i vogėl mund tė vėnė nė lėvizje hormonet e testosteronit. Pjesa mė e madhe e tyre nuk harrojnė tė mbajnė mend atė qė kanė ėndėrruar. "Nė kėrkim" tė ėndrrave tė tyre, shumė meshkuj kanė pėrmendur njė prej atyre skenave tė ėndėrruara gjatė bisedės pėr veten e tyre apo edhe pėr ēiftet e tjera. Edhe pse jo tė gjithė meshkuj e eksperimentuar nuk ishin homoseksualė, pjesa mė e madhe e ėndrrave ishin pėr femra tė cilat donin tė kryenin marrėdhėnie me ta, apo thjesht t'i joshnin. Mė shumė se gjysma e meshkujve nė shumė vende tė botės mendonin se ereksioni ėshtė njė element mė shumė qė duhet tė ndjejnė dhe tė pėrmbushin gjatė seksit.

Ėndrrat erotike

Ėndrrat janė gjithēka qė keni dashur tė bėni pa dijeninė e askujt tjetėr. Mund tė ndodhė qė shkak i njė ėndrre seksi tė jenė pikturat erotike apo njė film pornografik qė ndoshta u jep mė shumė ide, tė cilat mund tė kenė ekzistuar edhe mė parė nė mendjen tuaj. Kėrkuesit e seksit kanė vėnė re se, pjesa mė e madhe e ēifteve kanė turp tė fillojnė aktin seksual pikėrisht pėr shkak tė ėndrrave tė tyre, tė cilat janė kaq tė bukura dhe tė sikletshme njėkohėsisht, sa qė ėshtė shumė e vėshtirė pėr ta tė vihen nė realitet. Ata e kanė tė vėshtirė tė kuptojnė se pothuajse tė gjithė llojet e pornografisė kanė njė element bazė, atė tė perfeksionit. Nuk do tė mund tė arrihej kurrė njė mashkull apo njė femėr tė quhej partner/ere e denjė pėr seks, nėse nuk do tė ekzistonin ėndrrat e seksit por edhe shtysat pėr to. Femrat humbasin tė gjitha fantazitė e tyre seksuale tek ėndrrat sepse sipas tyre ato i japin mė shumė entuziazėm raportit intim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Ku takohen dėshirat mes dy sekseve pėr kėnaqėsinė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Rubrika :: Seksualiteti-
Kėrce tek: