Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Gojėdhėna pėr barėrat dhe bimėt qė zgjojnė epshin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Gojėdhėna pėr barėrat dhe bimėt qė zgjojnė epshin   Thu Sep 13, 2007 1:47 am

Kanella
Pėrdoret si pluhur jo vetėm nė ėmbėlsira, por gjithashtu ėshtė e kėshilluar edhe nė gatimin e mishit. Ėshtė elementi kryesor nė recetat e Krishtlindjeve. Lėngu i saj pėrdoret pėr lehtėsimin e dhimbjeve tė menstruacioneve apo gjatė shtatzėnisė.

Dafina
Heronjve romake i dhuronin kurora me dafina. Herėn e parė qė do tė keni rast tė vallėzoni me tė dashurin tuaj, i dhuroni njė kurorė me kėtė bimė tė shenjtė. Nė gatim dafina pėrdoret nė sasi tė vogėl, njė ose gjysmė gjethe pėr shkak tė shijes shumė tė fortė dhe ėshtė paksa e hidhur.
Majdanozi
Pėrdorej nga shtrigat si njė nga pėrbėrėsit e porcionit qė shėrbente pėr tė fluturuar. Ai mund tė pėrdoret nė rreth 30 lloj gatimesh, si nė mish, peshk, sallatė.
Hudhra
Nuk duhet tė mungojė nė kuzhinė. Mendohet sė ėshtė njė bimė e shenjtė, erotike, mjekėsore, e cila iu jepej atletėve nė olimpiadat nė Greqi. Ka shumė cilėsi kuruese, sidomos nė rastet e kancerit. Substancat thelbėsore tė saj tė pėrpunuara dhe destinuara pėr kurim shiten nė kapsula, pėr shkak tė shijes sė saj. Pėrdorej si i vetmi afrodisiak qė nė kohė tė lashta. Sot ėshtė provuar se substanca kimike qė shkakton aromėn e hudhrės ndodhet edhe nė sekrecionet intime femėrore.
Orizi
Ėshtė simboli i fertilitetit. Kur me pafajėsinė mė tė madhe nuses dhe dhėndrit i hidhet oriz gjatė dasmės, shumė pak e dinė qė nė brendėsi ėshtė pikėrisht ky sekret. Disa kanė mendimin se ėshtė e pamundur qė tė eksitosh ndonjė njeri me njė pjatė oriz, por prova mė e mirė pėr fertilitetin qė ka orizi ėshtė fakti i mbipopullsisė qė ka Kina.
Patėllxhani
Mendohet se ka ardhur nga India dhe se mbėrriti nė Evropė kur arabėt pushtuan Spanjėn. Konsiderohet eksitus, sidomos kur pėrgatitet me pėrbėrės tė tillė si hudhėr, qepė, spec dhe erėza tė tjera.
Qepa
Ėshtė thelbėsore pėr tė gjitha llojet e kuzhinave, qė nga mė erotikja deri tek mė e thata. Origjina e saj vjen nga Azia. Egjiptianėt, romakėt, grekėt dhe arabėt e kanė konsideruar afrodisiake pėrpara se evropianėt tė njihnin ekzistencėn e saj.
Spinaqi
Origjina e tij ėshtė nga Persia. Spinaqi ėshtė i pasur me vitamina dhe minerale, forcon trupin dhe ankthet e dashurisė.
Fasulet
Pėr romakėt ishin stimulante dhe lulja simbolizonte kėnaqėsinė seksuale. Supa me fasule simbolizonte kėnaqėsinė seksuale dhe u ndalua nė shekullin e XVII nga kolegji i murgeshave te San Jeronimo pėr tė ndaluar eksitimet.
Misri
Bimė e shenjtė pėr indianėt e Amerikės. Simbolizon fertilitetin dhe bollshmėrinė.
Speci
Duket se e vetmja gjė erotike qė ka, ėshtė forma e tij. Por nė disa rajone konsiderohet eksitus, ndėrsa nė disa tė tjera konsiderohet si kundėr afrodisiak.
Domatja
Ka origjinė nga Amerika dhe duhet tė futej nė kategorinė e frutave. Spanjollėt e sollėn domaten nė Evropė si “molla peruane” dhe “molla e dashurisė”. Mishi i saj i ngjeshur i kuq dhe sensual mori shpejt shume famė, sepse besohej shumė nė fuqinė e saj stimuluese.

.........

Si mund tė pėrcaktohet njė afrodisiak?
Afrodisiak ėshtė ēfarėdolloj substance apo aktivitet qė ngjiz dėshirėn pėr dashuri. Disa kanė pikėnisje shkencore, por tek shumica e tyre vepron impulsi i imagjinatės. Ēdo kulturė dhe secili nga ne vepron pėrpara tyre, por sipas mėnyrės sė tij. Gjatė mijėra vjetėve njerėzimi ka krijuar mundėsi nga mė tė ndryshmet nė kėrkim tė aromave tė ndryshme, nė kėrkim tė ngasjes sė pornografisė dhe krijimit tė artit erotik. Ndryshimi mes tyre varet nga gustot e gjithsecilit, ajo qė ėshtė erotike pėr njėrin mund tė jetė pornografi pėr tjetrin. E ngrėna dhe e shijuara seksuale varen mė pak nga sistemi tretės dhe seksual se sa nga truri, pasi gjithēka qė na rrethon ėshtė mė tepėr njė ėndėrr, iluzion, gėnjeshtėr. Duke ju referuar ushqimit dhe seksualitetit, natyra posedon njė minimum shumė tė thjeshtė i destinuar pėr individin dhe specien. Imagjinata ėshtė njė demon i qėndrueshėm dhe ka shumė rėndėsi nė botėn seksuale.

Cilat janė ushqimet qė nxisin eksitimin
Qė kur njerėzit e parė filluan jetėn, lidhja midis tė ngrėnės dhe seksit kanė qenė temat e qėndrueshme tė tė gjitha kulturave.
Nė njė botė perfekte, mendohet se ēfarėdo lloj ushqimi natyral, i freskėt, tėrheqės nė pamje, i shijshėm dhe i kėndshėm, do tė thotė tė njėjtat cilėsi qė ēdokush do t’i dėshironte nė njė ēift, do tė ishte afrodisiake. Por, ashtu sikundėr ka metoda pėr tė nxitur dėshirėn, njihen edhe ato qė e shuajnė atė. Por ka edhe substanca tė cilat konsiderohen fatale pėr dėshirat, valeriani nė doza tė vogla mund tė jetė stimulant, birra e bashkuar me verėn nė sasi tė vogla pėrdorej nė tė kaluarėn si eksitues, por nė doza tė mėdha ato do tė bezdisnin dhe dashuria nuk do tė kishte jetė. Po kėshtu banjat me ujė tė ftohtė nuk janė tė kėshillueshme, sepse nuk mund tė ndihmojnė pėr tė zgjuar dėshirat. Uthulla ka cilėsi shumė tė mira mjekėsore, por ajo mund tė shkaktojė tė vjella, impotence temporale mbasi ftoh gjakun.

Dashuria, afrodisiaku numėr 1
I vetmi afrodisiak i vėrtetė dhe i pagabueshėm ėshtė dashuria. Asgjė nuk mund tė ndalojė pasionin e dy njerėzve tė dashuruar. Nė kėtė rast nuk ka rėndėsi se ku ndodhesh, sa vjeē je, je i lodhur apo jo fizikisht, je rehat nė krevat apo ku ndodhesh. Afrodisiaku i dytė ėshtė variacioni. Variacioni rinovon zjarrin e dashurisė. Kjo shpjegon poligaminė si dhe mungesėn e besnikėrisė. Por pėr tė ndezur dėshirėn nė njė ēift ku ekziston dashuria ka vend edhe imagjinata. Njė gjė e tillė mund tė ndiqet edhe gjatė gatimit. Ēdo gjė qė gatuhet pėr njė tė dashur ėshtė sensuale, por ėshtė akoma mė shumė nė se tė dy marrin pjesė nė gatim, duke shfrytėzuar rastin qė sė bashku me qėrimin e lėkurės sė qepės, tė fillojnė tė zhvishen edhe ata. Kontrasti dhe surpriza janė erotike, njė vajzė e veshur me pantallona tė shkurtra dhe e hipur nė njė motoēikletė mund tė duket eksituese, ndėrkohė qė njė burrė nė njė situatė tė tillė mund tė duket qesharak.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Gojėdhėna pėr barėrat dhe bimėt qė zgjojnė epshin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Rubrika :: Seksualiteti-
Kėrce tek: