Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Efektet e marrėdhėnieve seksuale pėr reumatizmin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Efektet e marrėdhėnieve seksuale pėr reumatizmin   Thu Sep 13, 2007 1:49 am

Jeta e rregullt seksuale i zbut dhembjet reumatike. Kėtė e mbėshtesin mjekė dhe specialistė nė tė gjithė botėn. Sipas tyre, seksi ndihmon lėvizshmėrinė e gjymtyrėve dhe i pakėson dhembjet. Me kėto studiuesit pėrpiqen tė hedhin poshtė mendimin tradicional tė reumatikėve, sipas tė cilėve jeta seksuale i nxit dhembjet e gjymtyrėve, dhe pėr kėtė arsye shumė njerėz tė sėmurė e humbin vullnetin pėr dashuri trupore.

Si ndikon dashuria tek pagjumėsia
Studiuesit kanė analizuar ndikimin dhe efektet e marrėdhėnieve seksuale tek pagjumėsia. Nė bazė tė hulumtimeve afatgjata shkencore ėshtė vėrtetuar se dashuria i pakėson pasojat negative tė pagjumėsisė. Nė hulumtimet e bėra studiuesit janė nisur nga faktet se ēiftet e reja dhe nė pėrgjithėsi ēiftet erotike arrijnė qė me ditė dhe net tė tėra tė rrinė zgjuar, duke pėrfunduar se dashuria e largon nevojėn pėr tė fjetur. "Kur njeriu ėshtė i dashuruar", theksojnė ata nė studimet e tyre, "nė trupin e tij aktivizohen hormonet, tė cilat, pa kurrfarė pasojash tė dėmshme, e shkatėrrojnė lodhjen. Ato hormone ndikojnė nė furnizimin mė tė mirė tė trurit me gjak, kurse ndikojnė nė mėnyrė stimuluese edhe nė gjendjen shpirtėrore tė tė dashuruarve. Ėshtė, kuptohet, gjė e natyrshme qė dy tė dashuruarit sa mė shumė kohė t'i kushtojnė njėri-tjetrit, aq mė tepėr pėrkushtohen nė lidhje".
A ėshtė alkooli stimulues nė seks
Shumė femra dhe meshkuj kur shkojnė nė krevat me njė partner tė ri pinė njė gotė verė. Ato besojnė dhe shpresojnė se alkooli e pakėson nervozizmin dhe se nė mėnyrė "stimulative" ndikon nė shtimin e efektit nė krevat. Hulumtimet, ndėrkaq, kanė dėshmuar se alkooli, nė sasi tė vogla, vėrtet ndikon nė dėshirėn dhe nė gatishmėrinė seksuale, por edhe se ka madje edhe atėherė tė meta seksuale. Ta zėmė, femrat qė kanė pirė para seksit, mė vonė janė mė tė frustruara se sa ato qė i kanė pėrjetuar tė gjitha nėn efektin e pijes.
Tė merresh me sport ndihmon pėr njė "krevat tė nxehtė"
Ata qė merren rregullisht me sport, mė lehtė dhe mė shpesh e pėrjetojnė kulminacionin e kėnaqėsisė sesa ata qė nuk merren me sport. Arsyeja ėshtė se tipat sportivė kanė konstrukt mė tė mirė trupi dhe janė mė tė kėnaqur me pamjen e vet, gjė qė ua bėn tė mundur njė kėnaqėsi mė tė vetėdijshme dhe mė spontane.
Si ndikon flirti tek njerėzit
Shumė femra besojnė se vetėm nėse janė tė bukura dhe simpatike mund tė marrin guxim qė me anė tė flirtit tė tėrheqin vėmendjen e meshkujve. Flirti pėrherė ėshtė i dobishėm, shprehen specialistėt. Edhe atėherė kur femra jo aq simpatike flirton, ka gjasa tė mira tė tėrheqė vėmendjen e huaj. Meshkujt nuk bėjnė flirt, por vetėm atėherė kur pranė tyre ulet ndonjė femėr tejet e bukur.
Kurorėzimi ėshtė rraskapitje e vėrtetė
Martesa shkakton shqetėsim, ėshtė ky pėrfundim i psikologėve dhe i mjekėve gjermanė. Hulumtimi i tėrėsishėm ka dėshmuar se madje edhe ngjarjet pozitive mund tė ndikojnė negativisht nė gjendjen trupore dhe shpirtėrore, do tė thotė nė shėndetin dhe nė jetėn bashkėshortore. Pra, shqetėsimi ėshtė njėfarė "pėrgjigjeje" e organizmit tonė ndaj kėrkesave tė ndryshme.
Seksi, mė i shėndoshė se vrapimi
A ėshtė mė mirė tė bėhen 60 minuta seks apo tė vrapohet ngadalė nė parkun pranė shtėpisė. Studiuesit kanė analizuar se dashuria pėr organizėm ėshtė mė e shėndoshė se sa vrapimi pėr kilometra tė tėra. Ata pėr njė vit i kanė analizuar marrėdhėniet e mashkullit dhe tė femrės, mes atyre qė e praktikojnė vrapin dhe atyre qė rregullisht kėnaqen nė seks. Nė 87 pėr qind tė rasteve seksi ėshtė dėshmuar mė i mirė se sa vrapimi nė pyll - tė paktėn kur ėshtė fjala pėr tensionin e gjakut dhe pėr harmoninė psikike.

Aktiviteti seksual

Aktiviteti seksual nė stade tė ndryshme tė jetės
Meshkujt kanė aktivitet intensiv seksual tė hershėm nė adoleshencė dhe nė rininė e parė, dhe kjo nuk konsumohet as nė vitet e martesės. Njerėzit qė bėjnė jetė aktive seksuale nė moshė tė re vazhdojnė tė ruajnė relativisht aftėsinė edhe nė moshė tė thyer. Akti i parė seksual te meshkujt duhet tė fillojė nė moshėn 22 vjeē, pasi ai ėshtė i lidhur edhe me pjekurinė psikike. Nėse djali e fillon herėt jetėn seksuale, e pėrjeton atė shumė fuqishėm dhe i keqinterpreton momentet, nuk vlerėson gjendjen dhe rreziqet, madje mund tė kalojė edhe nė dhunė seksuale. Njė 50-vjeēar me 20 vjet martesė mund tė ruajė njė denduri raportesh edhe 3-4 herė nė javė. Jeta seksuale fillon njė rėnie graduale pas moshės 40 vjeē, e cila ka njė kurbė relative sipas karakteristikave individuale. Pėrgjithėsisht, aktiviteti seksual pushon mbi moshėn 70-vjeēare. Sipas statistikave, meshkujt 70- vjeē nė 62% tė rasteve e kanė tė pamundur aktin seksual.

Rėndėsia e jetės seksuale
Jeta seksuale ėshtė njė moment i rėndėsishėm pėr ēdo njeri dhe i pazėvendėsueshėm, jo vetėm pėr riprodhimin, por edhe pėr cilėsinė e jetės. Seksi ēliron streset, ka efekte qetėsuese. Shumė studiues e lidhin seksin me regjimin e jetės, faktorėt socialė, ushqyerjen, por edhe mė faktorė tė tjerė natyrorė. Ndonėse ka pėrpjekje pėr tė vendosur korrelacione mes llojeve tė ushqimeve dhe potencės seksuale, deri tani kėto gjėra mbeten tė paprovuara. Pėr shembull, nė popull ėshtė i pėrhapur mendimi se po tė hash mjaltė dhe arra, rritet potenca seksuale, por kjo nuk ka baza. Nuk ėshtė e provuar se ushqimet me shumė kalori shtojnė dėshirėn seksuale. Popullsia e fshatit para viteve '90 kishte ushqim me kalori tė ulėt, por njėherėsh kishte edhe jetė aktive seksuale. Mė tepėr nė stimulimin e dėshirave ndikojnė elementė tė kulturės si moda, filmat, sjelljet e lirshme. Realisht, shoqėria shqiptare pas '90-ės ėshtė kthyer nė njė shoqėri seksuale.

Tė plotėsosh dėshirat e partnerit zgjat lidhjen
Meshkujt dashurojnė imazhin e njė gruaje tė gatshme vetėm pėr kėnaqėsitė e tyre, femrat ose e pėlqejnė qė nė kontaktet e para ose me pas i druhen pėr ta praktikuar mė pas me kalimin e kohės nė fazėn e petting-ut. Nuk ka teknika tė veēanta, kjo varet mbi tė gjitha nga fantazia. Njė problem mjaft i pėrhapur ėshtė se shumė meshkuj nuk dinė se si duhet ta bėjnė edhe ata seksin oral. Frika kryesore qėndron nė faktin se lėngjet vaginale janė tė pakėnaqshme nė shije apo nė nuhatje. Pėr tė bėrė seks oral me njė vajzė ėshtė e nevojshme, por jo e vetmja mundėsi, qė ajo tė shtrihet pėr tė ndjerė mė tepėr kėnaqėsi. Por ėshtė e mundshme tė bėhet edhe duke qėndruar nė kėmbe, por pėrsa i takon intensitetit tė kėnaqėsisė, ky ėshtė njė faktor personal. Gjatė njė raporti seksual, ėshtė mjaft e mundshme qė ta rrisėsh ndjeshmėrinė duke stimuluar njėkohėsisht edhe klitorin. Bashkėpunimi nė ēift e rrit "masėn" e kėnaqėsisė seksuale.

Marrė nga "TIME MAGAZINE"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Efektet e marrėdhėnieve seksuale pėr reumatizmin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Rubrika :: Seksualiteti-
Kėrce tek: