Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Disa terma qė duhen njohur pėr tė hyrė nė botėn seksuale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Disa terma qė duhen njohur pėr tė hyrė nė botėn seksuale   Thu Sep 13, 2007 1:50 am

Kėshillat pėr “orgazmėn e duhur” dhe rregullat pėr seksin e sigurt, por edhe historia dhe anatomia qė nuk mėsohen nė shkollė, pėrgjigjet pėr tė gjitha pyetjet dhe pasiguritė e adoleshentėve dhe tė prindėrve tė tyre po i sqarojmė me shpjegimin e disa termave tė pėrdorur nė jetėn seksuale. Kondom
Fjala kondom rrjedh prej doktor Condomi, qė me kėrkesėn e Mbretit Carls II i Anglisė, fabrikoi njė prezervativ tė prodhuar prej zorrėve tė kafshėve, veēanėrisht tepėr efikas kundėr shtatzėnive. Idenė e kishte marrė nga prezervativėt qė shekuj mė parė pėrdoreshin nga romakėt.
Biseksualiteti
Ka ca momente nė jetė ku duket mjaft e vėshtirė tė zgjedhėsh nė mėngjes njė bluzė pėr tė veshur. Kėshtu ėshtė mė se e kuptueshme tė kesh raste kur nuk ėshtė e lehtė tė kesh ide tė qarta edhe nė jetėn sentimentale - erotike. Njė njeri biseksual nuk duhet tė jetė detyrimisht i pėrfshirė nė njė marrėdhėnie tė dyfishtė: edhe me njė burrė edhe me njė grua nė tė njėjtėn kohė. Nė kėtė kuptim, biseksual mund tė jetė njė njeri qė pėrcaktohet si person qė zgjedh njerėzit dhe jo seksin e partnerit.
Cybersex
Anketat kanė treguar sė 9 pėr qind e lundruesve nėpėr internet e pėrdorin kėtė mjet pėr motive seksuale dhe 32 pėr qind e pėrdorin pėr komunikime seksuale. “Chat”-et erotike apo takimet nėpėrmjet internetit kapin njė numėr tė madh pėrdoruesish dhe 77 pėr qind e kėtyre pėrdoruesve e kanė provuar se paku njė herė se ē’ėshtė seksi on_line. Ka njerėz qė e pėrdorin kėtė marrėdhėnie seksuale nė internet (cybersex), si njė zėvendėsues tė lidhjeve nė jetėn reale, por shumica e frekuentuesve tė “chat”-it e bėn pėr t’i dhėnė mė tepėr kuptim “jetės reale”.
A ėshtė “cybersex”-i tradhti?
Nėse quhet tradhti edhe ajo qė bėhet me anė tė mendimit, atėherė edhe seksi virtual duhet tė konsiderohet si i tillė. Sondazhet kanė treguar se rreth 57 pėr qind e njerėzve i konsiderojnė praktikat e seksit virtual si njė tradhti e mirėfilltė, ndėrsa njė 30 pėrqindėsh mbėshtet idenė se pjesėmarrja nė tė tilla praktika ėshtė njė alternative qė e bėn mė tė kėnaqshme jetėn e pėrditshme seksuale.
Antifekondimi
Kjo pėrbėn bashkė tė gjitha metodat dhe sjelljet qė lejojnė tė kryesh raporte seksuale pa rrezikuar shtatzėni tė padėshiruara. Spermicidi i parė i historisė ėshtė pėrshkruar nė njė papirus: Njė tampon i leshtė i lagur me mjaltė dhe me lėng akacieje. Grekėt dhe romakėt e lashtė pėrdornin fshikėzat dhe zorrėt e holla tė kafshėve si pengesė pėr fekondimin. Nė vitin 1960, doktor Pincus shpiku tė parėn pilulė kontraceptive.
Zonat erogjene
Janė ato pjesė tė trupit tė cilat janė veēanėrisht tė ndjeshme ndaj stimulimeve seksuale. Pėr meshkujt: zona erogjene kryesore ėshtė penisi, por tepėr erogjene ėshtė edhe goja, gjuha dhe gishtat e kėmbėve. Pėr femrat: kėmbėt, tė prapmet, sqetullat, qafa, buzėt, zona e veshėve, gjoksi dhe pika G. Thithkat nė gjoks kanė njė rėndėsi tė veēantė nė fazėn pėrgatitore tė aktivitetit mashkullor dhe nuk ka asgjė femėrore nė kėtė ndjeshmėri tė veēantė.
Petting
Termi rrjedh nga anglishtja “to pet” qė do tė thotė tė pėrkėdhelėsh, tė ledhatosh. Praktikohet pėrgjithėsisht nga adoleshentet tė cilėt nuk janė ende tė gatshėm pėr njė raport tė plotė seksual. Por me termin petting, nėnkuptohen edhe tė gjitha veprimet parapėrgatitore qė bėhen pėrpara njė akti tė mirėfilltė seksual. Seksologėt kanė krijuar njė listė tė praktikave tė petting-ut: puthja me gjuhė, pėrkėdhelitė nga mesi e poshtė, nėn rroba, pėrkėdhelitė nė gjoks, prekja e organeve gjenitale.

Ejakulacioni i parakohshėm
Ėshtė ajo gjendje nė tė cilėn mashkulli nuk arrin tė vendose kontrollin mbi ejakulacionin. Sipas njė emėrtimi klasik, njė ejakulacion i parakohshėm mund tė quhet i rėndė nėse ndodh pėrpara penetrimit, apo edhe brenda 15 sekondash apo disa shtytjesh tė shpejta. Ka dy lloje kategorish mes ejakulacioneve tė parakohshme: Ato absolute qė ndodhin me tė gjitha partneret dhe format qė shfaqen vetėm mė njė partnere tė rastėsishme. Por a ėshtė e vėrtetė qė duke ndaluar nė mėnyrė tė pjesshme fluksin e gjakut nė tru, duke ushtruar njė presion pėr shembull nė fund tė grykės, mund tė vonohet orgazma? Nuk ėshtė e vėrtetė. Ajo gjė pėrftohet me njė ndalim tė pjesshėm tė oksigjenit, arrihet madje tė shtohet kėnaqėsia e orgazmės. Zakonet e “mbytjes”, pra parandalimit tė ejakulacionit, mund tė jenė tė rrezikshme, madje edhe vdekjeprurėse, prandaj nuk ėshtė e kėshillueshme qė tė realizohen, sepse nuk janė as tė dobishme.

Masturbimi
Fjala masturbim vjen nga latinishtja “manu stuprare” qė do tė thotė “tė dhunosh me duar” dhe tregon stimulimin me dorė tė organeve gjenitale pėr tė arritur nė vetėkėnaqėsi. Nuk provokon asnjė rrjedhojė negative pėr ata qė e praktikojnė, por kontribuon nė pasurimin e jetės erotike. Autoerotizmi nuk konsiderohet si njė kėnaqėsi seksuale nė njė moment tė tėrheqjes sė trishtuar nga bota, por si njė pėrvojė drejt seksualitetit tė mirė. Tepėr e rrezikshme pėr femrat tė fusin nė organet gjenitale objekte tė huaja, si lapsat apo furēat. Thuhet se nėse sportistėt masturbojnė pėrpara njė ndeshjeje mund tė kenė rezultate negative. Por kjo nuk ėshtė e vėrtetė, madje nė kėtė rast, masturbimi duke qenė njė mėnyrė e shėndetshme e zbrazjes sė tensionit seksual mund tė ketė njė funksion qetėsues dhe tė mbushjes me energji. Praktikat e masturbimit nuk sjellin asnjė modifikim nė organet gjenitale.

Seksi oral
Meshkujt dashurojnė imazhin e njė gruaje tė gatshme vetėm pėr kėnaqėsitė e tyre, femrat ose e pėlqejnė qė nė kontaktet e para ose mė pas i druhen pėr ta praktikuar mė pas me kalimin e kohės nė fazėn e petting-ut. Nuk ka teknika tė veēanta, kjo varet mbi tė gjitha nga fantazia. Njė problem mjaft i pėrhapur ėshtė se shumė meshkuj nuk dinė se si duhet ta bėjnė edhe ata seksin oral. Frika kryesore qėndron nė faktin se lėngjet vaginale janė tė pakėnaqshme nė shije apo nė nuhatje. Pėr tė bėrė seks oral me njė vajzė, ėshtė e nevojshme, por jo e vetmja mundėsi, qė ajo tė shtrihet pėr tė ndjerė mė tepėr kėnaqėsi. Por ėshtė e mundshme tė bėhet edhe duke qėndruar nė kėmbė, por pėr sa i takon intensitetit tė kėnaqėsisė, ky ėshtė njė faktor personal. Gjatė njė raporti seksual, ėshtė mjaft e mundshme qė ta rrisėsh ndjeshmėrinė duke stimuluar njėkohėsisht edhe klitorin. Bashkėpunimi nė ēift e rrit “masėn” e kėnaqėsisė seksuale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Disa terma qė duhen njohur pėr tė hyrė nė botėn seksuale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Rubrika :: Seksualiteti-
Kėrce tek: