Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ekspertėt tregojnė 14 arsye qė e motivojnė seksin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Ekspertėt tregojnė 14 arsye qė e motivojnė seksin   Thu Sep 13, 2007 1:51 am

Pėr tė tėrhequr partnerin, pėr t'u eksituar, por edhe pėr tė hequr mėrzinė, pėr t'i dhėnė atij apo asaj sa mė shumė kėnaqėsi duhet qė tė digjen disa kalori. Janė plot 237 arsye "tė mira" kuptimplota pėr tė bėrė seks. Kjo ėshtė zbuluar nė njė kėrkim tė realizuar nga Universiteti i Teksasit, i cili shpjegon sesi pulsimi erotik, libidoja frojdiane, nuk ėshtė e vetmja arsye qė i shtyn meshkujt dhe femrat drejt njė raporti seksual.

Nė pamje tė parė mund tė duket njė pyetje banale ose tė paktėn retorike, por a e keni pyetur ndonjėherė veten: Pse kryeni apo keni dėshirė tė kryeni seks? Dashuri, tėrheqje apo dėshirė janė fazat e para e tė pėrbashkėtave nė ēift, por psikologėt e Teksasit kanė pranuar edhe tė tjera, dhe duke intervistuar rreth 2 mijė femra e meshkuj nga mosha 17 deri 52 vjeē, kanė piketuar motivacionet seksuale tė ēdonjėrit prej tyre. Kjo ka zbuluar se raportet intime nė ēift, mund tė jenė tė stimuluar nga shumė nxitės dhe emocione tė tjera, mė egoiste se ato qė pėrmendėn mė lart, pra se ato stimulues shpirtėrorė. E, nėse arsyet tė cilat i shtyjnė meshkujt e femrat pėr tė bėrė seks janė shpesh jo tė zakonta e pak tė "pa fe", akoma mė tė ēuditshme janė ato stimulues pėr tė cilėt studiuesit thonė se tė bėsh seks ėshtė e nevojshme. Teza e pranuar nga tė gjithė thotė se njė jetė aktive nė shtrat tė bėn tė ndihesh rreth shtatė vjet mė i ri dhe funksionon edhe nė pjesė tė tjera tė shėndetit.
Por motivacioni pėr tė bėrė seks dhe sa mė shpesh janė shumė tė tjera.
1- Harrojeni gjimnastikėn pėr shtyllėn kurrizore nė palestėr. Njė marrėdhėnie seksuale e kryen mė mirė kėtė funksion.
2- Seksi ul presionin e gjakut.
3- Marrėdhėnia seksuale tė ndihmon tė flesh mė mirė. Ėshtė njė nga materiet bazė tė organizmit, oksitocina, e cila e jep kėtė efekt relaksues e gjumėndjellės. Sidomos te meshkujt.
4- Tė sjell nė humor tė mirė. Pas njė nate tė ngrohtė dashurie ndiheni mė tė lumtur. Po ashtu si kur merresh me sport, duke bėrė seks, endorfina hyn nė qarkullim.
5- Shumė shprehen se seksi nuk ėshtė njė sport olimpik, por gjithsesi theksohet se gjatė njė raporti tė plotė, konsumohen rreth 200 kalori.
6- Seksi jo vetėm djeg kaloritė, por ul edhe oreksin e tepėrt pėr ushqime dhe ėmbėlsira, pėrmes njė prodhimi tė lartė tė endorfinės.
7- Seksi ndihmon kundėr dhimbjeve tė ndryshme.
8- Tė bėsh seks i bėn mirė edhe dhėmbėve. Puthjet intensive jo vetėm qė janė shprehje e pastėr e pasionalitetit, eksitimit dhe dashurisė, por ndihmojnė edhe nė mirėmbajtjen e dhėmbėve.
9- Njė jetė e rregullt seksuale ju bėn mė tė bukur, nė trup dhe nė shpirt. Femrat "furnizohen" me njė sasi mė tė lartė estrogjeni. Si rezultat flokėt janė mė tė shėndetshėm e tė ndritshėm, lėkura ėshtė mė elastike, me efekte pozitive nė raport me celulitin. Meshkujt, nė anėn tjetėr, pėrfitojnė nė anė tė ndryshme falė prodhimit tė testosteronit, i cili ndihmon, veē tė tjerash, nė formimin e muskujve.
10- Pėrmirėsohet sistemi imunitar. Duke kryer marrėdhėnie seksuale njė ēift bėhet mė i afėrt, aq sa mė afėr se kaq ėshtė e pamundur. Ndaj pėr kėtė edhe sistemi imunitar vė nė qarkullim "mbrojtėsit" e vet kundėr sulmeve tė mundshme nga ana partneri.
11- Njė hormon i rėndėsishėm nė fushėn seksuale, prolatina, ndihmon nga stresi dhe tė relakson.
12- Seksi forcon zemrėn dhe ndihmon nė qarkullimin e gjakut. Duke shtuar pulsimin e gjakut nė zemėr sa mė shpejt, transportohen nė trup edhe shumė substanca tė tjera me intensitet mė tė madh.
13- Shtohen tė paktėn shtatė vjet jetė nėse kryen marrėdhėnie tė rregullta seksuale.
14- Nė fund tė fundit seksi kėrkon seks. Sa mė shumė dėshirė tė kesh aq mė shumė e vė atė nė pėrdorim.

Marrė nga The Indipendent"

joshja

Shikimi qė ndjell epshin
Nuk bėhet fjalė pėr sy intrigues apo hipnotizues. Joshja seksuale krijohet me intensitetin e emocioneve, qė komunikohen me shikimin, ngjyra e syve nuk ka rėndėsi. Pėrveē kėtyre ekziston njė mėnyrė e tė impostuarit kundrejt botės. Lėvizjet, gjestet janė pjesė intriguese e sensualitetit. Sipas ekspertėve, "sensualitetin e kanė tė gjitha femrat, ndėrsa sharmi ėshtė i lindur, por nėse e keni duhet tė dini ta ruani". Qė nė fėmijėri dimė tė jemi bindėse me prindėrit tanė kur duam dhurata ose pėrkėdhelje. Ndėrsa kur rritemi shpesh e humbasim natyrshmėrinė, sigurinė dhe fiksohemi tek defektet tona tė brendshme dhe tė jashtme. Kush ėshtė joshės nuk bėn gjė tjetėr veēse pėrdor armėn mė tė fortė: Spontanitetin. Joshja seksuale ėshtė veēanti, ose mė mirė krenaria e tė qenit i veēantė, aftėsia pėr pėrdorimin e disa defekteve, tė cilat ndryshe pėrkthehen "sharm".

Si tė sillesh pėr tė qenė provokative?
Tė mėsosh tė pėlqehesh dhe tė pėlqesh. Joshja seksuale nuk do tė thotė tė veshėsh njė palė taka dhe tė imitosh idhujt e tu. Ajo ėshtė tė rinjohėsh atė qė nuk je, madje edhe duke veshur njė palė xhinse dhe njė bluzė tė thjeshtė. Njė shembull i "sex appeal" ka qenė Marilyn Monroe, qė joshte me provokacionet dhe brishtėsinė e saj. Tė jesh "sex appeal" do tė thotė tė jesh e aftė tė komunikosh emocionet, ndjenjat dhe, nė fund, tė transmetosh erotizėm nė ēdo gjest, nė ēdo shikim, nė ēdo fjalė. Erotike ėshtė njė femėr tė cilės i pėlqen tė ushqehet. Meshkujt joshen nga femrat qė dinė se si tė pėrdorin shijet e tyre nė lidhje me tė ngrėnit. Ja pėrse sharmi mund tė jetė tek tė gjithė. Mund tė arrihet me anė tė njohjes sė vetvetes. Tė pėlqehesh nga tė tjerėt do tė thotė tė pėlqesh. E keqja jonė ėshtė se na ndodh qė shpesh tė fiksohemi tek defektet dhe lėmė pas dore armėn tonė mė tė fortė: Natyrshmėrinė.

Hormonet dhe joshja seksuale
Joshja seksuale ėshtė veēanti ose mė mirė, krenaria e tė qenit i veēantė, aftėsia pėr pėrdorimin e disa defekteve, tė cilat ndryshe pėrkthehen "sharm". Ėshtė inteligjencė, por jo intelektualizėm, ėshtė gjendje shpirtėrore, dėshmi e njė gėzimi tė tė jetuarit, qė udhėhiqet nga ekuilibėr i fortė. Ėshtė edhe tė shohėsh nė sy gjithė botėn, por pa arrogancė. Joshja seksuale ėshtė aftėsia e tė komunikuarit dhe pėrcjelljes i emocioneve. Pėr disa ėshtė dhunti e lindur, kurse pėr tė tjerė ėshtė diēka qė duhet pasuruar ēdo ditė. Ja teknikat si ta fitosh atė: Njė pozicion magjik, qė vetėm pak njerėz kanė fatin ta provojnė? Disa vjet mė parė, duke luajtur me fuqinė e hormoneve tė famshėm tė dėshirės seksuale. Mbi tė gjitha duhet tė vėmė nė pėrdorim tė 5 shqisat tona. Erotik mund tė jetė muzikaliteti i zėrit, erotike mund tė jetė njė dorė e bukur e kuruar qė tė dhuron kėnaqėsi tė pafundme kur tė pėrkėdhel, po ashtu buzėt, gjuha dhe organet seksuale.

Marrė nga "TIME MAGAZINE"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Ekspertėt tregojnė 14 arsye qė e motivojnė seksin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Rubrika :: Seksualiteti-
Kėrce tek: