Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Lajme tė rralla

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Lajme tė rralla   Tue Sep 18, 2007 1:25 am

Venezuelė, "i vdekuri" zgjohet nga thika e autopsisė

Njė burrė nga Karakasi, i cili ishte deklaruar i vdekur, u zgjua nė morg nga dhimbja e padurueshme kur doktorėt filluan me autopsinė. Carlos Camejo, 33-vjeēar, u deklarua i vdekur pas njė aksidenti nė autostradė dhe u dėrgua nė morg, ku kontrolluesit filluan nga puna e tyre. Ata e kuptuan menjėherė se diēka nuk shkonte kur 'i vdekuri' po gjakosej. Menjėherė vendosėn qė qepin vendin qė kishin hapur nė fytyrė. "U zgjova se dhimbja ishte e padurueshme", thotė Camejo pėr median "El Universal". Gruaja e vrerosur ishte nisur pėr tė identifikuar trupin nė morgun e qytetit, por pėr fatin e saj e gjeti bashkėshortin nė korridor - dhe gjallė.

..........

Flenė pa ditur pėr folenė e grerėzave poshtė jastėkutVicki dhe Clive Hames u rregulluan tė kalojnė natėn nė dhomėn e miqve tė shtėpisė e prindėrve. Edhe pse nė sfond dėgjonin zukatje grerėzash 57-vjeēari i tha gruas t'i linte rehat grerėzat atė natė se do tė merreshin me to tė nesėrmen nė mėngjes. Nė tė njėjtėn dhomė ishte edhe vajza 23-vjeēare e ēiftit, Jenny, e cila shpėtoi pa u pickuar sepse fjeti nė njė shtrat tjetėr. Nė mesnatė Clive zgjohet nga njė dhimbje e ēuditshme nė shpinė. Kur ndez abazhurin zbulon njė grerėz tė ngordhur mbi shtrat. Pas njė kėrkimi tė mėtejshėm vjen dhe surpriza. Ai kishte fjetur gjysmėn e natės mbi njė fole me qindra grerėza tė uritura. Babai 85-vjeēar i Clive i shpjegoi se dhoma qėndronte e mbyllur prej 6 muajsh.

..........

SHBA, hedh nė gjyq fqinjėn se i mban erė shtėpia

Njė burrė nga Konektikati ka hapur proces gjyqėsor kundėr fqinjės, me pretendimin se nuk mund ta shesė shtėpinė e tij nga era qė i vjen nga shtėpia e Helen Catlin. E vėrteta ėshtė se fqinja ėshtė e pasionuar pas kafshėve, dhe nė oborrin e shtėpisė ka ndėrtuar njė stallė kuajsh. Shpesh plehu i kalit i mblidhet kapicė dhe era arrin deri tek shtėpitė pranė. "Kur era fryn, gjithēka mban erėn e plehut tė kuajve", thotė Gino Sciortino duke shtuar se "pėr shkak tė erės e ka tė pamundur tė shesė shtėpinė edhe pas njė viti nga nxjerrja e njoftimit". Sciortion kėrkon shpėrblime monetare si dhe urdhėr qė fqinja ta heqė stallėn dhe mbeturinat e kalit.

..........

Agjencia ofron alibi nė celular pėr 24 dollarė

Bashkėshortėt paranojakė tė kenė kujdes. Sot po bėhet gjithnjė e mė e vėshtirė tė kuptosh nėse burri apo gruaja po ju tradhton. Pėr fat ky shėrbim nuk ofrohet ende nė Shqipėri, por dikujt edhe mund t'i shkojė ndėr mend. Njė kompani franceze ofron shėrbimin mė tė fundit qė siguron alibi pėr njerėzit qė "duan pak liri", nga kufizimet e lumturisė bashkėshortore. "Alibila", e cila quhen ndryshe "krijuesi i alibisė" mund t'i telefonojė klientėve, tė sajojė ftesa dhe tė krijojė fatura restorantesh apo hotelesh pėr ēdo histori. Ēmimet e shėrbimit fillojnė me 19 euro nga njė telefonatė e thjeshtė deri nė 50 euro pėr "alibinė e klasit 2", e cila pėrfshin alibi tė dokumentuar.

Pėrplas kokėn dhe nis tė flasė anglisht, mė parė s'dinte asnjė fjalė

Njė sportist ēek, i cili nuk dinte mė shumė se 2 fjalė anglisht, u godit nė kokė gjatė njė gare motorėsh dhe u zgjua duke folur anglishte tė pastėr. Matej Kus, 18-vjeēari motorist, pėsoi njė aksident tė rėndė duke rėnė nga motori, disa sekonda mė pas i kaloi njė tjetėr motor mbi kokė. Ai mbeti pa ndjenja pėr 45 minuta dhe kur u zgjua i pyeti doktorėt se ēfarė kishte ndodhur dhe ku ishte, me njė theks tė pėrsosur anglez. Shefi i skuadrės, Peter Waite thotė: "Mė dukej si njė folės lajmesh. Po fliste njė anglishte tė pastėr pa asnjė lloj theksi". Matej kishte mbėrritur nė Britani vetėm njė ditė para aksidentit, pėr tė garuar pėr "Berwick Bandits" nė Glasgow Tigers. Ai humbi kujtesėn pėr 48 orė dhe sapo ajo iu kthye, e humbi pėrsėri aftėsinė pėr tė folur anglisht. Ai thotė pėrmes pėrkthyesve: "Anglishten duhet ta kem pasur thellė nė koklė, por me siguri mė duhet njė "beng" nė kokė dhe ta pėrplasja diku qė ajo tė dilte". Doktorėt thonė se ai vuajtur nga njė sindromė jashtėzakonisht e rrallė, e shkaktuar nga njė tronditje apo njė goditje nė kokė, gjė e cila dėmton pjesėt e trurit qė kontrollojnė shqiptimin.

........

Majmuni i braktisur gjen dashurinė me njė pėllumb

Janė njė ēift i ēuditshėm nė ēdo sens, por majmuni dhe pėllumbi janė bėrė tė pandashėm nė parkun e kafshėve nė Kinė. Majmuni 12 javėsh, i cili ėshtė braktisur nga nėna e tij, ishte pranė vdekjes kur u shpėtua nė ishullin Neilindgn. Mė pas u dėrgua nė spitalin e kafshėve ku filloi tė pėrmirėsohej, derisa zhvilli njė miqėsi me njė pėllumb tė bardhė. Stafi i parkut ėshtė mjaft i kėnaqur, sepse dyshja e pazakontė nuk qėndron kurrė larg njėri-tjetrit. Kėto ēudi janė mė se tė zakonta nė Kinė. Nė fillim tė vitit njė derr birėsoi njė kėlysh tigri dhe e rriti pranė gicave sepse nėna nuk kujdesej pėr tė.

........

"Martoni vajzėn tonė", adresa mė e re nė internet

"Martoni vajzėn tonė" ėshtė shėrbimi mė i ri nė internet qė ndihmon familjet pėr tė sajuar martesa pėr vajzat e tyre. Kyra A, 14-vjeē, i pėlqen natyre dhe vjen me njė ēmim prej 27,995 dollarėsh. Adresa nė internet ėshtė vizituar nga 20 milionė persona gjatė 2 javėve tė kaluara dhe merr mesatarisht 1 mijė mesazhe nė ditė (edhe pse pjesa mė e madhe shprehin zemėrim). Krijuesi i shėrbimit (njė nudist aktiv), John Ordover, thotė se e nisi kėtė faqe si pėr shaka. Shumė shtete e konsiderojnė krim kur tė rriturit kryejnė marrėdhėnie seksuale me tė miturit, por i lejojnė fėmijėt tė martohen me lejen e prindėrve.

........

Kinė, tėrheq makinė me hundė pėr 10 metra

Wang Chuntai, nga Kina veri-lindore tėrhoi njė makinė mė shumė se 10 metra vetėm me hundė. Kinezi e kreu kėtė numėr nė qendrėn e shfaqjeve nė qytetin Haiku. Ai ngjiti njė litar me dy grepa mes vrimave tė hundės dhe tėrhoqi makinėn me katėr persona tė tjerė brenda. Dėshmitarėt u habitėn nga njė pamje e tillė. Wang premtoi se do t'i habisė pėrsėri ata qė banojnė pranė tij por edhe njerėzit nė tė gjithė botėn. Numri i ardhshėm i Wang do tė jetė tėrheqja e njė makine me qepallat e syve. Duke marrė parasysh se pjesa mė e madhe e rekordmenėve nė librin "Gines" janė kinezė, kjo nuk duhet edhe aq e paarritshme.

Tullaci grabit klinikėn e rėnies sė flokėve

Njė person pa flokė nė Ossing, Nju Jork, hyri nė njė farmaci dhe grabiti pesė shishe pėr trajtimin e rėnies sė flokėve, por u zu ndėrsa vraponte. Mark Hoousendove, 42-vjeēar, u arrestua pėr vepra kriminale dhe rezistim ndaj arrestit", thotė detektivi William Sullivan. Produkti i grabitur kishte njė vlerė prej 50 dollarėsh. Hoosendove, nga Freeport, ndodhej pranė vendngjarjes pasi kishte vizituar njė mik nė burgun "Sing Sing". Pas takimit hyri nė farmaci dhe grabiti preparatet qė kuronin rėnien e flokėve. Njė polic qė patrullonte nė rrugė e ndoqi dhe arriti ta ndalte.

.........

Francė, kilogrami "po bie nė peshė"

Prototipi origjinal i kilogramit, i ruajtur mirė pranė Parisit, me sa duket ka rėnė nė peshė. Cilindri, i cili daton qė nė vitin 1889, ka rėnė 50 mikrogramė nė krahasim me qindra kopje tė origjinalit. Richard Davis, nga Zyra Ndėrkombėtare e Peshave dhe Masave, nė Sevres thotė: "Misteri ėshtė se tė gjithė janė bėrė nga i njėjti material dhe shumė prej tė cilave janė prodhuar nė tė njėjtėn kohė dhe janė ruajtur nė tė njėjtat kushte, megjithatė asnjėra nuk ka peshėn e tjetrės". Origjinali mbahet i mbyllur me tre ēelėsa nė kasafortė. Ka studiues qė mendojnė se gurėt e tjerė janė rėnduar, por vetėm origjinali konsiderohet njė kilogram.

.........

Ndėrtuesi i robotėve krijon “tė birin” artificial


David Hanson ka dy djem nė familje. I pari ėshtė biri Zeno, 18 muajsh, i cili luanė dhe buzėqesh nė zyrėn e babait. Pastaj ėshtė dhe roboti Zeno. Ai nuk flet dhe ende nuk ecėn, por kapsit sytė dhe ndjek fytyrėn e njerėzve duke i imituar shprehjet. Rreth 45 centimetra i gjatė, Zeno artificial ėshtė kulmi i pesė viteve pune nga Hanson dhe grupi i inxhinierėve tė kompanisė "Hanson Robotics". Ndryshe nga robotėt lodra, Zeno mund tė pėrfshihet nė biseda dhe tė shprehė emocionet njerėzore pėrmes fytyrės, e ngjashme me lėkurėn tonė. Ai mėson emrin dhe ndėrton marrėdhėnie me ata qė sheh.

.........

Fermeri gjen dashurinė falė reklamės tek qumėshti

Nė fermer nė Uellsh, i cili publikoi reklamėn e zemrave tė vetmuara mbi kartonin e kutisė sė qumėshtit shpreson tė martohet me vajzėn amerikane qė ju pėrgjigj kėrkesės sė tij. Geraint Evans, 28-vjeēar kishte pesė vite qė nuk kishte tė dashur, pėr shkak tė orėve tė gjata nė punė. Bariu i gjethėve ishte njėri prej disa fermerėve nė Uellshin verior qė bindi nė kompani bulmeti tė vendoste fotografinė mbi karton sė bashku me adresėn e internetit. Studentia e dizajnit tė brendshėm, Laura Allison, 21-vjeē, nga Ēikago ishte me pushime kur pa fytyrėn e Geraint mbi kuti. Ata janė takuar dhe presin tė martohen.

Angli, burrė e grua kalojnė 22 vjet nė njė hotel

Njė ēift qė ka jetuar nė kabinat e pushimit tė njė hoteli pėr mė shumė se 20 vjet, tani ka njė dhomė me emrin e tyre. David Davidson, 79-vjeēar dhe gruaja e tij, 70-vjeē, kanė njė apartament nė Sheffield, por kanė jetuar nė hotele pranė Newark, Noots dhe mė pas nė Grantham, Lincs, qė nė vitin 1985. Ēifti ka shpenzuar mė shumė se 100 mijė paund, por thotė se nuk kanė pse tė shqetėsohen pėr faturat e energjisė, ujit, gatimin apo rregullimin e shtretėrve. Dhoma 1 e "Gonerby Moor Travelodge", qė tani do tė quhet "Suita Davison", duke iu shtuar edhe pllaka metalike. Ēifti ka qėndruar nė hotelin e parė "Travelodge" nė Barton, Needwood, Staffordshire dhe i pėlqeu kaq shumė sa filluan tė qėndronin gjithnjė e mė shumė, dhe mė nė fund, duke zgjedhur hotelin nė Newark. Duke prenotuar 12 muaj mė parė, ata paguajnė 90 paund nė javė dhe tė gjitha punėt e shtėpisė i bėjnė punonjėset e hotelit. Veterani i Luftės sė Dytė Botėrore, zoti Davison, thotė: "Na bėjnė ulje ēmimi, sepse prenotojmė mė parė dhe kemi edhe pastruesen personale. Ku ka mė mirė? Duhet t'i zgjedhim me kujdes sendet qė mbajmė nė dhomė, pasi nuk mund tė kemi shumė, por artikulli qė e mbajmė gjithmonė ėshtė njė kornizė me foton familjare". Patjetėr qė ēifti zgjedh njė hotel nga zinxhiri hotelier kur shkojnė me pushime.

.........

Francė, shėrbimi nė internet jep alibi pėr tradhtarėt

I themeluar gjashtė muaj mė parė nga Regine Mourizard, shėrbimi nė internet "Ibila", ju siguron ftesa pėr seminare tė rreme gjatė fundjavės, telefonata tė rreme urgjente, ftesa pėr martesa joekzistuese, gjithēka qė justifikon mungesėn e bashkėshortėve. Mourizard thotė se shėrbimi i saj ka pėr qėllim tė mbrojė ēiftet dhe familjet duke i dhėnė mundėsi tradhtarėve tė jetojnė tradhtinė e tyre pa rėnė nė sy. "Nėse alibia shkon mirė dhe bashkėshorti nuk dyshon asgjė, atėherė shpėtohet edhe martesa", thotė ajo. Mjafton njė mesazh elektronik nė adresėn e internetit dhe Mourizard shpik justifikimin e duhur.

.........

Rusi, bėj njė bebe fito njė makinė

Njė provincė nė Rusi ka organizuar konkursin "Dita e ngjizjes", nė pėrpjekjen pėr tė nxitur shkallėn e ulėt tė lindjeve. 12 shtatori ėshtė quajtur zyrtarisht "Dita e familjes" nė provincėn Ulyanosvs. Dita ėshtė festė pėr tė inkurajuar lindjen dhe ishte mendim i guvernatorit Sergei Morozov. Ngjarja ėshtė programuar fiks nėntė muaj nga "Dita e Kushtetutės", nė mėnyrė qė nėnat tė lindin mė 12 qershor. Ēmimet variojnė nga njė televizor deri tek njė automjet, e do t'i jepen ēifteve qė lindin mė 12 qershor. Punonjėsve u ėshtė dhėnė njė ditė pushim.

.........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Lajme tė rralla
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Media dhe Politika :: Media-
Kėrce tek: