Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Adresa Ip

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Adresa Ip   Sun Sep 23, 2007 9:25 pm

Adresa IP - ėshtė term qė pėrdoret nė botėn e internetit me
kuptimin e njė numri/adrese tė kompjuterit tė kyēur nė rrjetin
kompjuterik (intranet) apo tė internetit.
Adresa e telefonit qė pėrdorni nė shtėpi ka prefiksin e shtetit,
qytetit pastaj te lagjes dhe sė fundi vije numri i regjistruar ne
qendrėn telefonike. Po ashtu edhe pėr llogaritėsit dhe kompjuterėt
personal vlen njė sistem i ngjashėm me atė tė shpėrndarjes sė numrave
telefonikė por paksa mė kompleksė. Nė terminologjinė e internetit,
ndryshe nga ajo e telefonit nuk pėrdoret termi numri i kompjuterit por
Adresa IP, pasi qė kėtu kemi tė bėjmė me njė numėr paksa mė kompleks.
Adresa IP pėrbėhet nga katėr shifra (katėr bajt ose te shprehur nė
bit 32) tė shkruara nė numra decimal prej 0 deri 255. Kėto shifra
ndahen me njė pikė dhe duken si nė kėtė shembull 148.173.212.6 .
Shėnimi decimal i adresės IP ndryshe quhet edhe "dotted quad notation".
Pjesa e parė kėtij numri tė pėrbėrė cakton numrin e rrjetit, ndėrsa pjesa tjetėr numrin (Hostnumber)
e llogaritėsit tė lidhur nė rrjetė. E ngjashme me numrat e telefonit ku
kemi prefiksin e qytetit, i cili i takon njė rrjeti. Me tė
ashtuquajturin "maskim i rrjetit" pėrcaktohet pjesa e numrit tė rrjetit.
Klasifikimi i adresave IP nė fillim ishte i thjeshtė dhe nuk kishte
shumė nėnklasa. Ky lloj klasifikimi i ri radhitet nė vitet “90 pasi qė
mundėsit e klasifikimit fillestar nuk i mbulonin nevojat. Kjo mėnyre e
re e klasifikimit quhet CIDR (Classless Inter-Domain Routing ). Me "maskimin e rrjetit"
shkohet drejt pėrdorimit tė prefiksit i cili mund tė ketė vlerat nga 0
deri 32. Numri i shkruar i pėrgjigjet hyrjes sė qytetit tek numrat
telefonikė.
Me dhėnien e adresave dinamike, shėrbyesit e qendrave (Provide)
kane mundėsi tė rrisin numrin e vėrtetė tė lidhjeve (klientėve). Gjė qė
me numrat statikė kjo nuk do tė ishte e mundshme pa marrė parasysh janė
apo nuk janė klientėt tė kyēur. Nė kėtė mėnyrė zvogėlohet dhėnia e pa
nevojshme e adresave IP. Nė tė vėrtet numri i adresave statike qė mund
tė lejohet deri nė vitin 2004 ishte shfrytėzuar vetėm 50 %, mirėpo
parashihet qė nevojat pėr adresat IP do te rriten nė tė ardhmen. Si
alternativ pėr rritjen e numri tė adresave IP merret iniciativa pėr
krijimin e protokollimi tė ri tė internetit. Ky version IPv6 pėrdorė adresat IP prej 128 bitėve. Nė ndėrkohė pėrdoret paralelė me versionin e tanishem IPv4.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Adresa Ip
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Internet dhe Kompjuter :: Rrjeti Kompjuterik-
Kėrce tek: