Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Energjia e Erret

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Energjia e Erret   Thu Sep 06, 2007 4:55 pm............Teoria e zgjerimit
gradual te universit me nje shpejtesi qe vjen duke u zvogeluar, duket
si teoria me logjike per shkencen dhe jo vetem per te por edhe per
shume institucione qe jane ngritur mbi kete teori. Bota u krijua nga
Big Bangu, nje shperthim fillestar i madh qe si cdo shperthim shkon
drejt qetesise, drejt ekuilibrit. Keshtu jemi mesuar-natyra ka qef
ekuilibrin. E turbullojme nje pellg me uje dhe pas disa oresh ai
perseri shkon ne gjendjen e pare te dekantimit te pjesezave qe e kishin
turbulluar. Po keshtu edhe Big Bangu dhe te gjitha teorite e njohura te
ndertuara rreth tij..............Por me 1998, kur se pari
u be e qarte qe universi po zgjerohej me nje shpejtesi qe vinte duke u
rritur, pra me nje nxitim pozitiv, shkenca ndjeu nje paralizim te
plote. Te gjithe faktoret e tjere te ndertuar rreth fizikes dhe
astrofizikes per nje moment u duket jo reale dhe te dyshimte. Mijra
shkencetare qe paten punuar te gjithe jeten, qe iu dedikuan shkences me
pergjerim dhe devocion, u ndodhen si peshku pa uje. Ata duhej te
rishikonin mijra faqe te shkruara dhe mbi gjithshka mijra leksine te
bera. Si do te dilnin para nxenesve te tyre dhe t’u kerkonin falje per
meismet e dhena aq me krenari dhe perkushtim…...........Cila eshte pra kjo force
misterioze qe i kundervihet gravitetit ( forces se njohur qe mban
universin intakt)? Forca misteriose dhe e panjohur u quajt Energjia e
Erret. Zbulimi i kesaj force eshte ndryshimi me i rendesishem ne
shkence ne 50 vjetet e fundit. Ajo qe dihet per te, eshte qe duke i’u
kundervene gravitetit pershpejton zgjerimin e galaktikes/ve. U quajt E
Erret, pikerisht se askush nuk ka asnje ide se ēfare eshte. Ajo eshte
zbuluar nga fotot progresieve te teleskopeve dhe vecanerisht atij
“Hubble”...........Energjia e Erret e
mirenjohur si Dark Energy, eshte mjaft intriguese dhe terheqese per
shkencetaret per shume arsye. Se pari dhe kryesisht, pa kuptuar thelle
ate ne nuk mund te kuptojne universin dhe te ardhmen e tij. Megjithse
kjo duket si nje enderr teper shkencore apo fantastiko shkencore, nuk
eshte aspak e tille. Shume shkenca manipulojne dhe jane ngritur mbi
teori te njohura dhe te pranuara per te verteta, por shkencetaret nuk e
kane marre parasysh Dark Energji kur i kane ndertuar keto teori, pra
edhe keto teori duhet te shihen dhe rinderohen mbi nje baze te re tani.
Problemi eshte qe me pare duhet te njihet kjo baze dhe pastaj te
rinderohen teorite, por sa kohe do vazhdoje shkenca qe te manipuloje ne
te tille gjendje suspendimi. Teorite e fizikes drejtojne dhe udheheqin
pjese kyce te jetes si elektroniika, inxhineria apo mjeksia. Kush e di
si do te ndryshojne keto teori nen nje kendveshtrim te ri qe do t’u
jape Dark Energy.

Mos po mjekojme pacientet ne baza joshkencore/ Mos po diagnostikohen
ata nen teori te gabuara? Kush e di?…Koha do te treguje si qendron e
verteta.

Artikull eshte shkruar nga Prof. Meg Urry e cila eshte drejtuese e
Departamntit te fizikes ne Universitetin Yale, USA. Ajo eshte nje nga
kerkueset me ne ze ne fushen e vrimave te zeza.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Energjia e Erret
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Shkenca :: Fizike dhe Astronomi-
Kėrce tek: