Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Teori te reja, zhvillime te reja ne shkence

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Teori te reja, zhvillime te reja ne shkence   Thu Sep 06, 2007 5:06 pm


Po
sikur shkenca qe ne kemi pranuar dhe qe mesohet neper shkolla dhe
universitete te jete e gabuar? Dhe tani qe kemi ne mundesi me te medha
vezhgimi (ne te gjitha fushat) te shikojme "anomali" qe nuk duhet te
ndodhnin sipas "shkences" qe ne perdorim. A eksiston nje mundesi e
tille? Une do te vija bast gjithcka kisha qe ne nje te ardhme te aferme
(brenda jetes sime) do te zbulojme se shkenca qe ne perdornim eshte ne
themel e gabuar. Dhe se pershkrimi i natyres behet ne menyre tjeter me
effective dhe te thjeshte. Kjo menyre do happi rruge per zbulime te
medha qe sot as nuk i imagjinojme. Njekohesisht do ti lere shkencetaret
qe ndjekin qorrazi teorite e tanishme me goje te hapur.Disa nga zbulimet qe do ndodhin se dhpejti (sipas mendimit tim), dhe qe
do e kthejne shkencen permbys jane energjia pa paund dhe "free" per te
gjithe, nje makine qe perdor si benzine ujin etj. Dhe me se fundi kur
keto technologjira te jene ne perdorim te perditshem shkenca dhe
shkencetaret do bien dakort se nje teori e re e te gjitha forcave eshte
shume me e ndryshme nga cperdorim sot. Me ne fund ata do binin ne nje
mendje qe te ndryshonin se cfare mesohet sot ne shkolla.Por kjo nuk do jete e lehte sikur nuk ka qene e lehte ne ato kohera kur
shkenca ndryshoi drejtimin e saj. Shume i hidhen poshte iderat e raja
te viteve 1900 duke thene se keta njerez ishin te cmendur dhe nuk mund
te ishe keshtu. Ky brez eshte me shume fat pasi do jete deshmitar i nje
revolucioni ne shkence te papare qe ne vitet 1900.Nje tjeter fakt i rendesishem qe duhet permendur eshte se ka shume
forca te fuqishme ekonomike dhe politike qe jane kundra ketyre
zhvillimeve sot. Kompanite e fuqishme te naftes nuk do ta lejonin nje
shpikje te tille si makine qe perdor ujin ne vend te benzines. A e
imagjinoni humbjet e medha te kesaj industrie? A e dini se kush eshte
ne fuqi te botes sot? Ai qe komandon naften. Te gjithe varemi tek nafta
dhe kjo eshte nje e vertete qe nuk na pelqen ta pranojme. 20 vitet e
fundit shume shpikes et teknologjive te reja jane
zdukur/helmuar/heshtur etj dhe te gjitha dokumentat e punes se tyre
zhdukur mbas vdekjes.Ju ftoj te diskutojme per kete teme qe mendoj eshte me e rendesishmja
kur kemi parasysh krizen e shpejte (brenda 20 vitesh) qe bota do te
perfshihet per mungese te naftes.

__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Teori te reja, zhvillime te reja ne shkence
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Shkenca :: Fizike dhe Astronomi-
Kėrce tek: