Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Probabiliteti per te pasur vajze apo djale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Probabiliteti per te pasur vajze apo djale   Thu Sep 06, 2007 5:25 pm


Shpresoj qe gjithe ta dine ketu qe gjinia percaktohet nga hormonet e gjinise(
).Tek femra kane te njejten forme ;ato jane homologe (XX).Tek cunat
jane te ndryshme,dmth X-kromozom i cili eshte homolog me ate te nje
femre dhe Y-kromozom qe eshte me i vogel.Nje veze(se di termin ne shqip) permban sic u tha mesiper gjithmone
X-kromozome,por spermatozoidet ne raste normale permbajne X- oseY-
kromozome.Gjinia eshte keshtu e varur nga tipi i spermatozoidit qe
fekondon vezen.Ne princip shanci eshte i njejte per te pasur nje cun ose nje goce.Ne te vertete linden me teper cuna se goca.

Ka faktore te tjere luajne nje rrol:

Duke pare qe Y-kromozom eshte me i vogel se X-kromozom,nje qelize
sperme qe permban nje Y-kromozom do levize me shpejt se nje qelize qe
permban nje X-kromozom.Nje spermatozoid me Y-kromozom do arrije me
shpejt vezen ne kete rast.POR,kjo do luaje nje rrol vetem nese ka
maredhenie seksuale mbas ovulimit.(dhe kjo eshte nje nga menyrat me te
cilen mund te “manipulohet” me gjinine e femijes te ardhshem-ovulimi)Sic u tha mesiper femra ka dy kromozome homologe-XX :njeri eshte aktiv dhe tjetri eshte inaktiv(=Barr).


__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Probabiliteti per te pasur vajze apo djale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Shkenca :: Mjekesi-
Kėrce tek: