Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Robotet ne ndihme te mjekeve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Robotet ne ndihme te mjekeve   Thu Sep 06, 2007 5:27 pm


"Gjithnjė e mė shumė spitale nė mbarė Shtetet e Bashkuara po pėrdorin
robotėt pėr tė ndihmuar nė operacione. Njė spital nė shtetin
veriperendimor tė Washingtonit por pėrdor tani robotėt pėr kirurgjinė
gjenekologjike. Operacioni ėshtė njė pėrvojė qė shkakton ankth tek
pacientėt. Ndihma e njė roboti nė operacion mund ta shtojė edhe mė
shumė frikėn e pacientit – veēanėrisht tani qė robotėt lejohen tė
kryejnė rol nė detyrėn delikate tė operacioneve gjinekologjike. Por
specialistėt thonė se operacioni robotik ėshtė i sigurtė. Krahu robotik
ka rreze mė tė gjerė veprimi sesa dora e njeriut dhe mund tė shkojė aty
ku kjo e fundit nuk mundet. Kirurgjia robotike krijon mundėsinė e
prerjeve tė vogla kėshtu qė edhe plagėt janė tė vogla. Pacientėt nuk
kanė pse tė shqetėsohen pasi mjekėt kanė gjithēka nėn kontroll. Roboti
ėshtė thjesht njė ndihmės pėr kirurgun John Lenihan. “Roboti nuk kryen
operacionin, atė e kryen kirurgu qė ėshtė nė kontroll tė gjithēkaje.
Roboti thjesht mban instrumentat. Dhe me thėnė tė drejtėn roboti mund
ti mbajė ato nė mėnyrė mė tė qėndrueshme sesa kirurgu”, thotė doktori
Lenihan. Betsy McGuire-Robinson sapo ka kryer njė operacion robotik dhe
nuk ėshtė e shqetėsuar. “Mjeku ėshtė aty dhe tė gjitha veprimet bėhen
nėn kontrollin e tij. Roboti nuk rezikon asgjė”, thotė ajo. Ka shpresa
se njė ditė kirurgjia robotike do tė pėrpunohet aq sa tė mund tė hyjė
edhe nė operacionet e trurit."

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Robotet ne ndihme te mjekeve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Shkenca :: Mjekesi-
Kėrce tek: