Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Sinoziti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Sinoziti   Thu Sep 06, 2007 5:28 pm

Sinuziti eshte nje inflamacion i sinusit, pra semundje e sinusit.

Sinuset jane hapesira, boshlleqe apo zgavra qe ndodhen ne kafke.
Sinuset nuk kane ndonje funksion jetesor tek njeriu, por jane ata qe
krijojne timbrin e zerit dhe individualitetin e tij. Kjo do te varet
nga madhesia, forma shperndarja e sinuseve qe eshte shume individuale.Te gjitha hapesirat e brendeshme te trupit lagen nga sekrecione ne
menyre te vazhdueshme, per te siguruar keshtu funksionin e tyre. Keshtu
ndodh me syte, veshet edhe me sinuset. Lengu qe prodhohet brenda tyre
qarkullon, rrjedh pra ne hapesirat e hundes dhe prej andej ekskretohet.
Neqoftese kanali ku drenohet ky lend mbyllet, atehere presioni brenda
zgavres sinusale do te rritet me pasoje dhimbjen, e cila disa here
eshte shume e forte.

Kur semundja perparon lengu mund
edhe te qelbezohet dhe te krijoje probleme serioze per shendetin. ka
edhe disa forma kronike te sinuzitit kur brenda zgavres krijohen septe,
(ndarje) qe nuk lejojne mjekimin te hyje dhe lengun te drenohet. Ne
keto raste duhet nderhyrje kirurgjikale.

Zakonisht mjekimi me i mire per sinuzitin eshte antibioterapia.

NJe nga antibiotiket e zgjedhur eshte Penicillina dhe sidomos formay e saj semisintetike.

Po ashtu shume te mire bile te preferuara jane cefalosporinat (une do te preferoja ato te gjeneracionit te dyte psh Zinnat 250mgx2 apo500mgx2 ne format me te renda)

Ky mjekim mund te shoqerohet me ilace te ndryshme me pika nga hunda per te ndihmuar drenimin e lengut.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Sinoziti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Shkenca :: Mjekesi-
Kėrce tek: