Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Planeti i Dhjete

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Planeti i Dhjete   Thu Sep 06, 2007 5:32 pm

Ėshtė zbuluar njė
planet i ri dhe ėshtė pagėzuar me emrin “Sedna”. Ai ka njė distancė
prej 10 miliard km nga toka dhe ėshtė i mbuluar me akuj dhe shkėmbinj.Por rreth faktit nėse ėshtė Sedna apo jo njė planet i ri – i dhjeti i
Sistemit Diellor - , komuniteti shkencor ėshtė i ndarė nė disa mendime.
Sedna ėshtė zbuluar nga ekipi i drejtuar prej astronomit Mike Brown,
falė teleskopit nė orbitė, Spitzer.

Zbulimi i fundit ishte Plutoni, nė 1930, qė pėr disa ėshtė shumė i
vogėl pėr t’u quajtur planet. Sedan ėshtė edhe mė i vogėl se Plutoni,
Sedna ka njė diametėr prej 2000 km.'Nuk ka dyshim se ne krijimin e qiejve e te tokes, ne kombinimin e
nates e te dites, ka argumente per ata qe mendojne thelle:"(kurani)Ndėrkoh qė rradha e planeteve me kėtė zbulim ėshtė: Mėrkuri, Afėrdita,
Toka, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani, Neptuni, Plutoni dhe Sedna. Kjo
ėshtė vetėm galaktika jonė, ndėrsa universi pėrmban rreth 200 miliard
galaktika dhe secila prej tyre pėrmban rreth 200 miliard yje."Ne do ju shfaqim atyre argumentet tona ne hapesire dhe ne vetet e tyre dersa ta kuptojne se Kurani eshte i vertete"(kurani)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Planeti i Dhjete
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Shkenca :: Fizike dhe Astronomi-
Kėrce tek: