Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Estetika kunder Stresit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Estetika kunder Stresit   Sun Sep 09, 2007 8:54 pm

Anadela Serra Visconti, mjeke estetiste, e njohur nė programin e "Rai Uno"-s, "Uno mattina", pėr ndėrhyrjet e saj ka publikuar njė libėr mbi argumentin nė fjalė, duke shpjeguar se nėse fjala "stres" ėshtė nė modė, stresi nuk ėshtė njė modė.

"Ėshtė njė realitet qė interesohet pėr tė gjitha funksionet e organizmit tonė, qė nga lėkura e deri te truri, nė sistemin imunitar. Ja pse mjekėsia estetike, e cila para sė gjithash ėshtė njė mjekėsi e shėndetit, ėshtė njė mjekėsi e plotė: tė shikosh nga jashtė dhe nga brenda. Tė pushosh keq, tė hash keq, tė mos bėsh aktivitet fizik, tė mos pushosh kurrė, tė mos i kushtosh asnjė momentet tė vetėm vetes, janė tė gjitha sjellje qė ngatėrrojnė sistemin tonė hormonal dhe imunitar, duke influencuar jo vetėm nė humorin tonė, por edhe nė paraqitjen estetike, duke filluar qė nga lėkura, e cila ėshtė mė e fishkur se asnjėherė mė parė. Ajo humbet elasticitetin, varen mė shumė lamat e syve, shtohen rrudhat dhe dobėsohen muskujt e fytyrės".

Dhe Anadela Serra Visconti sugjeron njė kujdes tė vogėl pėr tė rikuperuar nė njė kohė tė shkurtėr njė paraqitje tė pėlqyeshme.


A) Duhet tė bėhet njė maskė pėr fytyrėn. Mund tė gjesh nė treg shumė tė tilla me shumicė, me efektin "ndikim" dhe me bazė kolagjeni, elastike, acidi "hyaluronic" dhe vitamina. Ato reagojnė shumė shpejt duke u thithur nga lėkura, e cila do tė marrė njė paraqitje kompakte. Ajo duhet tė mbahet nė fytyrė pėr tė paktėn 30-40 minuta (ideale do tė ishte qė tė mbahej gjatė banjės, pasi ashtu mund tė fitohet njė relaks i dyfishtė, duke arritur veprimin e plotė tė elementėve kryesorė). Pas maskės mund tė aplikojmė njė dozė me bazė acidi "hyaluronic" dhe aminoacidi me efekt hidratues.


Maska te Fresketa

Mund tė realizojmė maska tė pėrkryera, tė freskėta, duke pėrdorur si bazė tė tyre kosin, tė cilit mund t‘i shtojmė edhe njė lugė mjaltė, pėr ta favorizuar hidratimin e pjesshėm edhe mė shumė sipas rastit: njė lugė argjilė (pėr lėkurė tė yndyrshme), lėng frutash pylli (pėr lėkurė me damarė), njė lugė vaj jojoba (pėr lėkurė tė thatė), njė pilulė vitamine E bimore, duke e shtypur dhe shtrydhur pilulėn (mbi rrudhat), dy lugė lėng limoni tė pasura me vitaminė C (kundėr plakjes), njė lugė aloe (pėr lėkurė tė ndjeshme).

Kosi reagon duke hidratuar lėkurėn, falė acidit laktik dhe fermentuesve tė gjallė. Lėreni maskėn qė tė veprojė mirė nė fytyrė pėr tė paktėn 30 minuta.


B) Aplikojmė krem mbrojtės me probiotikė, DMAE, melatoninė, suko aloe, acid lipoid dhe vitaminė E. Tė gjitha kėto i gjejmė si nė farmaci, ashtu edhe nė "erboristeria". Kozmetikėt e vėrtetė pėr tė larguar stresin nga fytyra juaj janė: krem pėr ditėn dhe natėn rreth syve, qumėsht i yndryshėm, detergjentė, tonikė, maska dhe mbulesa me efekt ndikues.

Efekti antistres bėhet me dy risi tė njėpasnjėshme, tė cilat tashmė mund tė quhen plotėsisht revolucionare: pėrdorimi i probiotikėve tė vėrtetė, pėrdorimi i miliarda fermentimeve laktike shumė tė mira, tė aplikuara direkt nė fytyrė, si edhe pėrdorimi i njė substance tė veēantė e pėrftuar nga salmoni, DMAE.

Probiotikėt: ashtu siē pėrfitojmė tė mira nga pėrdorimi i ushqimeve probiotike (kosi dhe pijet me shije natyrale) edhe lėkura jonė, pėr tė qėndruar gjithnjė e re, ka nevojė pėr aplikime tė tilla nė sipėrfaqen e saj. Probiotikėt, nė bazė me disa kremra kundėr plakjes tė pėrdorura nė kozmetikė, pėrmirėsojnė mikroflorėn mbrojtėse tė lėkurės sė fytyrės, duke sjellė nė sipėrfaqen e saj aciditetin e duhur (tė njohur ndryshe si pH5), e pėr mė shumė ato stimulojnė formimin e substancave tė veēanta endogjene, tė cilat e mbajnė shumė mė kompakte lėkurėn. DMAE ėshtė e pėrbėrė nga dimetilaminoetanol: njė substancė prezente te peshqit (veēanėrisht te salmoni), por qė kohėt e fundit ka filluar tė sintetizohet edhe nėpėr laboratorė tė ndryshėm. Ka njė veprim shumė efikas e tė menjėhershėm, ndaj edhe ėshtė i pėrfshirė nė pėrgatitjet e kremrave antirrudhė dhe antiplakje tė gjeneratės sė re. Pėrveēse njė antioksidues i shkėlqyer, qė reagon nė fijet muskulore tė fytyrės, e bonifikon menjėherė lėkurėn dhe muskulaturėn e fytyrėn, duke i dhėnė njė efekt tė dukshėm menjėherė pas aplikimit.

Melatonina ėshtė njė antioksidues shumė i fortė: reagon si freskues dhe antistres pėr lėkurėn. Lėngu i aloes ėshtė qetėsues dhe shumė hidratues, falė njė sheqeri tė veēantė qė ka nė pėrbėrjen e tij. Acidi ipoid ėshtė mė i fuqishmi qė ėshtė njohur mė parė (mund tė pėrftohet edhe nė mėnyrė integrale nėpėrmjet gojės), ka efekt energjizues mbi kremrat solarė dhe me njė mbrojtje tė lartė. Njihet si mbrojtėsi mė i mirė antirrudhė pėr fytyrėn, si dhe mbron lėkurėn nga plakja e shkaktuar prej rrezeve tė diellit, edhe pse sot tė gjitha kėto janė tė pasuruara mjaftueshėm me vitamina A, E, C, aloe, acid lipoid dhe probiotikė.


C) Pak gjimnastikė faciale, "facial fitness". Ėshtė njė mini-tėrheqje (e shpikur nė SHBA dhe e aprovuar nga "Food&Drug Administration"), e veēantė pėr fytyrėn dhe qafėn, e pėrdorshme nė shtėpi, nė zyrė, apo edhe pėr ta mbajtur nė ēantė. Gjithēka bėhet pėr tė relaksuar muskujt e mimikės.

Ky aparat i vogėl pėr gjimnastikėn faciale ėshtė i lehtė dhe shumė i thjeshtė pėr t‘u pėrdorur. Aplikohet nė pjesėt e buzėve dhe funksionon si njė sustė: duhet qė t‘i bashkojmė buzėt nė vazhdimėsi dhe me ritėm. Ėshtė e kėshillueshme qė tė pėrdoret pėr dy minuta gjatė ditės (sa mė tepėr qė tė stėrvitet, aq mė shumė mund tė aplikohen mikro-elastikė mė rezistentė) gjithnjė para pasqyrės. Ajo tonifikon dhe modelon sipas ovaleve fytyrėn, tonifikon qafėn dhe lufton stresin, ēlodh mollėzat dhe rinon buzėt. Tė gjitha kėto ushtrime pėrmirėsojnė mikro-qarkullimin dhe oksigjenimin e fytyrės natyrshėm, si edhe janė njė antistres i pėrkryer. Kėtė mund ta pėrdorim pėr t‘u ēlodhur. Ėshtė njė aparat farmaceutik. Pėr pėrdorim korrekt duhet tė kėshilloheni nga mjeku estetist.


Maska

Duhet tė bėhet njė maskė pėr fytyrėn. Mund tė gjesh nė treg shumė tė tilla me shumicė, me efektin "ndikim" dhe me bazė kolagjeni, elastike, acidi "hyaluronic" dhe vitamina. Ato reagojnė shumė shpejt duke u thithur nga lėkura, e cila do tė marrė njė paraqitje kompakte


Masazhi

Pak gjimnastikė faciale, "facial fitness". Ėshtė njė mini-tėrheqje (e shpikur nė SHBA dhe e aprovuar nga "Food&Drug Administration"), e veēantė pėr fytyrėn dhe qafėn, e pėrdorshme nė shtėpi, nė zyrė, apo edhe pėr ta mbajtur nė ēantė. Gjithēka bėhet pėr tė relaksuar muskujt e mimikės


Mbrojtja

Aplikojmė krem mbrojtės me probiotikė, DMAE, melatoninė, suko aloe, acid lipoid dhe vitaminė E. Tė gjitha kėto i gjejmė si nė farmaci, ashtu edhe nė "erboristeria". Kozmetikėt e vėrtetė pėr tė larguar stresin nga fytyra juaj janė: krem pėr ditėn dhe natėn rreth syve, qumėsht i yndryshėm, detergjentė, tonikė, maska dhe mbulesa me efekt ndikues


Mund tė realizojmė maska tė pėrkryera, tė freskėta, duke pėrdorur si bazė tė tyre kosin, tė cilit mund t‘i shtojmė edhe njė lugė mjaltė, pėr ta favorizuar hidratimin e pjesshėm edhe mė shumė sipas rastit: njė lugė argjilė (pėr lėkurė tė yndyrshme), lėng frutash pylli

Kosi reagon duke hidratuar lėkurėn, falė acidit laktik dhe fermentuesve tė gjallė. Lėreni maskėn qė tė veprojė mirė nė fytyrė pėr tė paktėn 30 minuta

Efekti antistres bėhet me dy risi tė njėpasnjėshme, tė cilat tashmė mund tė quhen plotėsisht revolucionare: pėrdorimi i probiotikėve tė vėrtetė, pėrdorimi i miliarda fermentimeve laktike shumė tė mira, tė aplikuara direkt nė fytyrė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Estetika kunder Stresit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Arti dhe Kultura :: Moda dhe Estetika-
Kėrce tek: