Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Kėshilla, dieta ushqimore pėr tė prekurit nga verdhėza

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Kėshilla, dieta ushqimore pėr tė prekurit nga verdhėza   Thu Sep 13, 2007 1:17 am

Hepatiti epidemik ose verdhėza, siē njihet nė popull, ėshtė sėmundje ngjitėse dhe shumė pėrhapėse e shkaktuar nga viruse tė veēanta dhe e karakterizuar nga temperatura jo shumė e lartė, nga dukuri tė tjera tė pėrgjithshme si dobėsi, mungesė oreksi, urinė me ngjyrė tė errėt, tė dalura jashtė me ngjyrė tė bardhė si gėlqere etj. Por sipas specialistėve, shenja karakteristike ėshtė ngjyrosje nė tė verdhė e lėkurės dhe e cipave tė bardha tė syve, qė nė gjuhėn mjekėsore quhet ikter.

Mjekėt shpjegojnė se viruset e ndodhura nė mėlēinė e zezė shumėzohen dhe nisin tė japin dėmtime tė rėnda, tė cilat, kur nuk merren masat e nevojshme, mund tė ēojnė nė ndėrlikime serioze qė mund tė rrezikojnė edhe jetėn e fėmijės. Duke qenė se viruset dėmtojnė mėlēinė e zezė, qė ėshtė edhe njė nga organet me rėndėsi tė madhe nė organizmin e njeriut, dieta ushqimore gjatė gjithė kohės sė sėmundjes, madje edhe pas saj pėr njė periudhė tė caktuar kohe ka rėndėsi tė veēantė pėr shėndetin e fėmijės.
Sėmundja
Pėrpara shumė kohėsh fėmijėt e sėmurė mė verdhėz shtroheshin nė spital dhe dieta ushqimore pėrcaktohej nga mjeku qė ndiqte ecurinė e sėmundjes. Ndėrkohė qė kohėt e fundit pjesa mė e madhe e tė infektuarve, sidomos pėr rastet kur sėmundja paraqitet nė forma jo tė rėnda, qėndrojnė nė shtėpitė e tyre, natyrisht nėn kujdesin e mjekut. Sipas specialistit, Hepatiti epidemik prek tė gjitha moshat fėminore. Kėshtu mund tė sėmuren si fėmijėt e vitit tė parė tė jetės, ashtu edhe ata mbi kėtė moshė. Kur sėmundja prek fėmijėn latant, domethėnė atė tė vitit tė parė tė jetės, ajo paraqitet nė formė tė rėndė. Nė kėto raste kur fėmija pėrveē gjirit ushqehet edhe me ushqime tė tjera si lėng mishi, vezė, supė zarzavatesh dhe perimesh ato duhet t’u hiqen nga pėrdorimi. Dieta ushqimore nė kėto raste duhet tė pėrbėhet nga qumėshti i gjirit, muhalebia si dhe lėngu i frutave tė freskėta. Kur sėmundja ka prekur fėmijėt e moshave mbi njė vjeē, dieta ushqimore vendoset sipas stadit tė zhvillimit tė sėmundjes.
Periudhat e regjimit ushqimor
Kryesisht dallohen katėr periudha ku regjimi ushqimor duhet tė jetė i ndryshėm nga njėra periudhė nė tjetrėn. Nė periudhėn e parė, pra nė fillim tė sėmundjes, kur pacientėt nuk kanė oreks pėr tė ngrėnė, shoqėrohen me tė pėrziera apo tė vjella, dieta ushqimore duhet tė jetė e lehtė dhe me pėrmbajtje sheqeri. Kėshtu organizmi duhet mbajtur me ēajra tė ėmbla, me kamomil, lule bliri etj, me lėng kompostoje, lėngje frutash tė freskėta, kryesisht lėng rrushi, por sidomos qitroje. Po kėshtu duhet tė pėrdorim mjaltė, marmelatė, liko etj. Duhet pasur gjithmonė parasysh qė sasia e lėngjeve tė marra nė 24 orė, tė jetė e barabartė me atė qė nxjerr fėmija brenda njė dite. Nė periudhėn e dytė, qė ėshtė edhe faza e zhvillimit tė sėmundjes, mbajtja e fėmijės me dietė sheqernash ėshtė e dėmshme pėr mėlēinė. Njė dietė e tillė mund tė ēojė deri nė cirrozė tė mėlēisė qė ėshtė njė sėmundje e rėndė dhe e pashėrueshme. Prandaj nė kėtė fazė janė tė nevojshme proteinat dhe yndyrnat. Sheqernat duhet tė pėrmbajnė rreth 50-60 pėr qind tė racionit ushqimor dhe do tė jenė nė njė sasi mė tė madhe se tek fėmija qė nuk ėshtė i sėmurė. Sasia e proteinave qė duhet tė marrė njeriu nė kėtė periudhė duhet tė jetė nė tė njėjtėn masė me atė tė njė njeriu tė shėndetshėm.

Te dhena

Ēfarė nuk duhet tė konsumojnė
1- Mish tė konservuar, peshk tė konservuar
2- Lulelakėr, tranguj, patėllxhan
3- Hudhra, qepė, bizele, patate tė fėrguara, speca djegės dhe
ullinj.
4- Djathi i yndyrshėm dhe i kripur nuk duhet tė pėrdoret
Pacientet duhet tė konsumojnė
1- Ēajra tė ėmbla, me kamomil, lule bliri etj.
2- Lėng kompostoje, lėngje pemėsh tė freskėta kryesisht lėng
rrushi
3- Tė sėmurėt duhet tė pėrdorin mjaltė, marmelatė, liko etj.
4- Duhet tė pėrdoret gjizė e freskėt dhe e pakripur rreth 100-
200 gram nė ditė, 200-300 gram kos.

Dieta ushqimore pėr tė prekurit me verdhėz
Nė momentet kur dikush gjendet nė vėshtirėsi mė shėndetin e tij, njė kujdes tė veēantė duhet tė tregojė me dietėn ushqimore. Sipas mjekėve specialistė, gjatė kohės qė njeriu ėshtė me sėmundjen e verdhėzės duhet tė pėrdorė edhe sallatėn jeshile. Por ėshtė shumė e rėndėsishme qė ajo tė hahet pa kripė. Vetėm nė fazėn e fundit tė sėmundjes, organizimi i njeriut mund tė pranojė edhe mishin e viēit, tė lopės dhe tė pulės, por pa pjesėn e dhjamit. Pėrdorimi i produkteve ushqimore tė konservuara ndalohet nė mėnyrė kategorike tė pėrdoret nga njerėzit qė janė tė infektuar mė Hepatitin A. Kėshtu specialistėt ndalojnė pėrdorimin e mishit tė ngrirė, pastėrmave tė ndryshme, salēiēeve, kremviēeve, qofteve apo edhe peshkun e konservuar ose tė skuqur, sardelet e vogla dhe vezėt e peshkut.

Djathi “irriton” organizimin
Sėmundja e verdhėzės duhet trajtuar me shumė kujdes edhe pėrsa i pėrket ushqimit, pikėrisht pėr kėtė arsye tė gjithė pacientėt duhet tė ndjekin me vėmendjen e duhur kėshillat e mjekėve. Nė listėn e ushqimeve qė nuk duhen pėrdoruar futen edhe bimėt jeshile, si: lulelakra, trangujt, patėllxhani, qepa, hudhra bizelet, thjerrėzat. Por, veēanėrisht bėjnė pėrjashtim djathi i yndyrshėm dhe i kripur, pasi ai irriton organizmin. 60 % tė produkteve ushqimore qė konsumon njė njeri I sėmurė mė verdhėz gjatė njė ditė duhet tė jenė sheqerna. Kėto mund tė merren nėpėrmjet ėmbėlsirave ose edhe ushqimeve tė tjera. Organizmi i njeriut nė njė ditė duhet tė marrė produktet e qumėshtit, tė cilat kėshillohen qė tė pėrdoren tė gjitha pa kripė, pasi kripa nuk i bėn mirė organizmit nė kėtė periudhė.

Sėmundjet e ndryshme tė hepatitit viral
Hepatiti viral ėshtė njė inflamacion i mėlēisė qė vjen nga njė lloj virusi. Kėto infeksione shoqėrohen shpesh me njė zverdhje tė lėkurės qė shpjegohet me kalimin e lėngjeve toksike nga mėlēia nė gjak. Njeriu infektohet me anėn e ushqimeve qė pėrmbajnė kėtė virus (mishi , ushqimet e detit mė tepėr midhjet, uji). Ky lloj hepatiti nuk ėshtė i rrezikshėm, dhe shpesh mund tė largohet pa shfaqur shenja. Shenjat e zakonshme janė: lodhje e madhe, humbje e oreksit, lėkura merr ngjyrė si nė tė verdhė, shqetėsime nė sistemin gastrologjik (bark ose tė vjella). Pėr kėtė sėmundje nuk ekzistojnė ilaēe, e vetmja mėnyrė ėshtė qė pacienti tė ēlodhet sa mė shumė duke qėndruar nė shtrat e tė mos konsumojė asnjė lloj pije alkoolike.

Rastet e prekjes me Hepatit A dhe B
Hepatiti A ėshtė sėmundje e lehtė qė kalon nė mė tė shumtėn e rasteve nė mėnyrė inaparente. Shėrohet pa asnjė lloj problemi. Shumė rrallė mund tė shkaktojė komplikacione tek foshnjat dhe fėmijėt. Nė Shqipėri mund tė kenė kaluar rreth 70-80% e popullsisė Hepatit A. Sėmundja transmetohet nė mėnyrė fekal-orale. Ndėrsa Hepatiti B ėshtė relativisht i rrezikshėm. Nė 60-70% tė rasteve infektimi kalon nė mėnyrė tė shpejtė, pa pasoja, nė pjesėn tjetėr shfaqet verdhėza. 90% e rasteve shėrohen pa problem duke fituar imunitet pėr gjithė jetėn. Ndėrsa 10% kalojnė nė mėnyrė kronike dhe kėta paciente janė infektues. Nga kėta pacientė njė pjesė e mirė e kalon pa probleme, ndėrkohė qė njė pjesė mė e vogėl zhvillon cirrozė tė mėlēisė me tė gjitha pasojat e veta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Kėshilla, dieta ushqimore pėr tė prekurit nga verdhėza
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Shkenca :: Mjekesi-
Kėrce tek: