Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Shfaqja e damarėve nė kėmbė, si kurohen

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Shfaqja e damarėve nė kėmbė, si kurohen   Thu Sep 13, 2007 1:19 am

Shumė gra mbi moshėn 30 vjeē vuajnė nga dhimbja dhe shfaqja e variēeve, por vetėm duke mbajtur sistemin digjestiv nė lėvizje, mund tė gjeni ēelėsin e shmangies sė kėtij problemi. Kėshilla e mjekėve pėr gratė ėshtė tė parandalojnė shfaqjen e varikozės duke zgjedhur ushqime tė pasura me produkte tė bimėve me kėrcell, (fibra) gruri, orizi, etj., tė cilat ndikojnė nė funksionimin e rregullt tė organeve tė brendshme si dhe rregullojnė lėvizjen e muskujve, nė rastet kur vuani nga gjymtyrėt e poshtme. Evitoni dhe qėndrimin ulur me kėmbėt kryqėzuar si dhe mbajtjen pėr shumė tė kėpucėve me taka tė larta.

Kėshillat
Mjekėt rekomandojnė qė kėmbėt tė vihen sa mė shumė nė lėvizje, por lėvizjet duhet tė jenė tė ekuilibruara dhe tė bėhen nė hapėsira tė rrafshėta dhe jo me gurė. Nga ana tjetėr sipas specialistėve qė merren me kėtė ēėshtje, ėshtė e rėndėsishme qė femrat tė mos pėrdorin taka mė shumė se tre ose katėr centimetėr dhe meshkujt tė mos ngrenė pasha tė rėnda. Pėr tė dyja gjinitė ėshtė e kėshillueshme qė gjatė natės kėmba tė lidhet me njė korse najloni, e cila nuk lejon pėrhapjen e gjakut nėpėr tė gjithė damarėt. Shfaqja e venave varikoze mund tė jetė e trashėgueshme, por edhe mund tė ndodhė pas moshės 30-vjeēare, kryesisht tek gratė shtatzėna, pasha trupore e tė cilave bėhet relativisht e madhe dhe trupi bie nė qetėsi, si mungesė e lėvizjeve tė pėrditshme. Po ashtu ato mund tė shfaqen pas kėsaj moshe edhe tek meshkujt. Por tek kėta tė fundit, zhvillimi i variēeve ėshtė veēse i trashėguar.
Trashėgimia
Venat varikoze trashėgohen brez pas brezi dhe ato nuk mund tė eliminohen plotėsisht. Nė rast se personi ka punė tė rėndė, ose mban pasha tė rėnda gjatė ditės, rishfaqja e damarėve ėshtė e shpejtė, madje edhe nė tė njėjtat vende, ku mund tė jetė kryer ndėrhyrja kirurgjikale. Kryesisht ato zhvillohen nė moshėn 20 deri 30-vjeēare, pas kėsaj moshe shfaqja e variēeve ėshtė mė e vogėl. Specialistėt rekomandojnė qė kėmbėt tė trajtohen ēdo ditė me xhel freskues (edhe nė rast se nuk janė shfaqur ende variēet), tė masazhohen nga specialistė herė pas here dhe tė trajtohen me medikamente tė ndryshme sipas porosive tė mjekėve.
Parandalimi
Shumė kohė mė parė njerėzit pėrdornin korse najloni pėr t’i mbajtur venat tė shtrėnguara fort. Por ilaēet kundėr dhimbjeve dhe korsetė e ngushta tė kėmbėve ka kohė qė nuk japin ndonjė rezultat tė mirė. Ėnjtja e venave mund tė bėhet edhe shkak pėr bllokimin e qarkullimit tė gjakut. Imazhet me ultratinguj tregojnė se nė ēfarė gjendjeje ndodhen kėto vena. Ndėrhyrja me reze thuajse nuk ndjehet fare. Rezet lazer nė kėtė rast zėvendėsojnė bisturinė e kirurgut. Kjo ėshtė edhe arsyeja, qė shumė pacientė kėrkojnė tė trajtohen me kėtė metodė. Nėpėrmjet rezeve lazer, venat ēahen dhe pasi bėhet zhbllokimi i tyre, vendi i ēarjes mbyllet pėrsėri. Shkencėtarėt thonė se operacione tė tilla me reze lazer janė tė suksesshme nė 95 pėr qind tė rasteve. Shkaktari i ėnjtjes sė venave nuk dihet dhe nė disa raste kjo sėmundje ėshtė gjenetike.

Kėshilla pėr tė shmangur varicet

1- Pėrdorni xhel freskues pėr kėmbėt
2- Mos mbani kėpucė me taka mė shumė se 4 centimetėr
3- Mos pėrdorni kėpucė tė sheshta plotėsisht
4- Pėrdorni produkte bimėsh jeshile me kėrcell
5- Mos hiqni nga menyja orizin
6- Pėrdorni vazhdimisht grurin
7- Mos qėndroni ulur pėr mė shumė se njė orė nė tė njėjtėn pozicion
8- Mos i mbani kėmbėt e kryqėzuara
9- Mos mbani pesha tė rėnda
10- Pėrdorni korse najloni nė mbrėmje

Dėmtimi qė sjell qėndrimi ulur
Edhe tė qėndrosh ulur pėr kohė tė gjatė dėmton damarėt e kėmbėve.
Qėndrimi ulur qoftė edhe pėr njė orė, ėshtė tepėr i dėmshėm pėr personat qė kanė variēe. Damarėt e ėnjtur tė kėmbėve fillojnė tė pulsojnė dhe shkaktojnė dhimbje. Kėmbėt dhe kyēet ėnjten thuajse dyfish dhe nė shumė raste dhimbjet bėhen tė padurueshme. Nisur nga kjo, mjekėt kėshillojnė njė lėvizje pėr rreth 30 minuta nė mėngjes dhe njė tė ngjashme nė mbrėmje, ėshtė e rėndėsishme qė edhe gjendja shpirtėrore tė jetė e mirė. Po ashtu kėmbėt tuaja mund t’i ndihmoni me anė tė njė xheli. Pėr kėmbėt, ai ka efekt freskues. Ndikon nė kapilarėt duke i dhėnė ndjesi freskie dhe stimulon qarkullimin e gjakut. Kontribuon nė tonifikimin e mureve tė enėve tė gjakut.

Edhe meshkujt preken nga variēet
Sėmundja e variēeve ėshtė e trashėgueshme. Madje ajo kalon nga brezi nė brez dhe nė kėtė rast shfaqja e simptomave dhe shenjave tė para nis qė nė adoleshencė, pikėrisht nė kohėn kur trupi i njeriut nis tė ndryshojė. Kjo sėmundje nuk “kursen” as meshkujt, madje sipas specialistėve, ata kanė edhe dhimbje mė tė mėdha se femrat dhe nė shumicėn e rasteve tė operuarit meshkuj mbajnė rekord. Pėr tė parandaluar kėtė fenomen ėshtė e rėndėsishme qė fėmijėt tė dėrgohen herė pas herė tek specialistėt, nė mėnyrė qė ai tė kėshillojė edhe veprimet e duhura qė duhet tė ndiqen. Nė rast se venat shfaqen, ato nuk mund tė hiqen plotėsisht pėrveēse tė trajtohen herė pas here. Mjekėt ua rekomandojnė xhelin freskues tė gjithė personave qė ende nuk kanė probleme me variēet, por qė e dinė qė nė familjen e tyre ka plot raste tė tilla.

Mosha tipike e shfaqjes sė variĒeve
Shfaqja e venave varikoze mund tė jetė e trashėgueshme, por edhe mund tė ndodhė pas moshės 30-vjeēare, kryesisht tek gratė shtatzėna, pesha trupore e tė cilave bėhet relativisht e madhe dhe trupi bie nė qetėsi, si mungesė e lėvizjeve tė pėrditshme. Po ashtu ato mund tė shfaqen pas kėsaj moshe edhe tek meshkujt. Por tek kėta tė fundit, zhvillimi i variēeve ėshtė veēse i trashėguar. Nė rast se personi ka punė tė rėndė, ose mban pasha tė rėnda gjatė ditės, rishfaqja e damarėve ėshtė e shpejtė, madje edhe nė tė njėjtat vende, ku mund tė jetė kryer ndėrhyrja kirurgjikale. Problemet qė shfaqen tek damarėt e kėmbės mund tė shfaqen nė periudha dhe mosha tė ndryshme. Kryesisht ato zhvillohen nė moshėn 20 deri 30-vjeēare, pas kėsaj moshe shfaqja e variēeve ėshtė mė e vogėl.

Praktikat pėr trajtimin e variēeve
Shkencėtarėt po praktikojnė njė mėnyrė tė re pėr trajtimin e ėnjtjes sė damarėve tė kėmbeve, njė sėmundje e rrezikshme nga e cila preken jo vetėm gratė. Kjo mėnyrė e re ėshtė eliminimi i damarėve me rreze lazer, tė cilat bėjnė tė mundur djegien e damarėve “tė helmuar”. Por gjithashtu nuk ėshtė vėrtetuar ende nėse edhe kjo mėnyrė parandalon pėrsėritjen e sėmundjes. Nga studimet e bėra ėshtė treguar se bimėt jeshile, kurojnė variēet. Ashtu si pėr tė gjitha sėmundjet e tjera, edhe pėr tė trajtuar dhe kuruar venat varikoze, ėshtė e rėndėsishme qė tė pėrzgjidhen ushqimet. Sė fundmi, specialistėt kanė arritur nė pėrfundimin qė bimėt jeshile me kėrcell, (fibra) gruri, orizi, kurojnė variēet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Shfaqja e damarėve nė kėmbė, si kurohen
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Shkenca :: Mjekesi-
Kėrce tek: