Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Studiuesit: 10 funksionet qė i njihen mėlēisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Studiuesit: 10 funksionet qė i njihen mėlēisė   Thu Sep 13, 2007 1:20 am

Mėlēia ėshtė njė organ solid, ngjyrė kafe tė errėt dhe ėshtė gjendra mė e madhe e trupit. Ka disa funksione si: sekretues, rezervues etj. Ajo ka njė formė si prizėm triangular kėnddrejtė, pa kėndin e djathtė. Ka 5 sipėrfaqje: tė sipėrme, tė poshtme, tė pėrparme, tė pasme e tė djathtė (anėsore). Kėto ndahen nga njėra-tjetra nga "buzė" tė lėmuara (pėrveē tė poshtmes).

Mėlēia ka 5 Lobe, ku mė i madhi ėshtė lobi i djathtė e mė i vogli ėshtė lobi i majtė. Nė mes tė sipėrfaqes sė saj (nga poshtė) ėshtė njė fisurė (e ēarė) ku kalon Arteria Hepatike dhe Vena Portale, ku kalon gjaku nėpėr mėlēi, po ashtu aty ndodhen tubi i djathtė dhe i majtė i mėlēisė qė mbajnė bilen qė prodhohet nė mėlēi.
Funksionet e mėlēisė
Mėlēia ėshtė njė fabrikė gjigande e trupit, sepse nxehtėsia e prodhuar nga reaksionet e ndryshme kimike kontribuon nė ngrohjen e pėrgjithshme tė trupit. Ajo sekreton Bilėn, lėngun e tėmthit, I cili pėrbėhet, kryesisht, nga kripėrat biliare, pigmentet biliare, kolesterolin e lecitinėn.
Funksionet e tjera tė mėlēisė :
1- Funksion Hemopoetik, prodhon gjak. Nė embrion, formon rruazat e kuqe tė gjakut, ndėrsa te tė rriturit "rezervon" njė substancė tė domosdoshme pėr funksionimin e palcės sė kockave nė prodhimin e rruazave tė kuqe.
2- Prodhon Fibrinogjenin e gjakut, albuminėn e globulinėn.
3- Mban rezerva hekuri dhe bakri, tė domosdoshme pėr prodhimin e rruazave tė kuqe.
4- Prodhon Heparinė, substancė e cila e mban gjakun "tė holluar" dhe me ndihmėn e vitaminės K-prodhon protrombinėn.
5- Qelizat e Kupffer-it nė sinusoidet e gjakut tė mėlēisė kanė rėndėsi nė sistemin retikulo-endotelial, i cili shkatėrron rruazat e kuqe tė vdekura.
6- Funksion Detoksikues, neutralizon helmet e prodhuar nė zorrė qė absorbohen nga gjaku.
7- Funksion Rezervues, depo. Mban rezervat karbohidrateve nė formė glikogjeni duke mbajtur njė proces (me dy kalime):
a- shndėrron glukozėn - nė glikogjen.
b- kthen glikogjenin nė glukozė.
8- formon Vitaminėn A nga Karoteni dhe krijon rezerva tė vitaminave tė grupit B.
9- Proceson Amino-acidet, urenė dhe acidin urik.
10- Ka rol themelor nė rezervat dhe metabolizmin e yndyrnave.
Hepatiti C, infeksion i mėlēisė
Hepatiti C ėshtė infeksion viral i mėlēisė i padallueshėm klinikisht nga hepatiti B, por shkaktohet nga njė virus i vetėm RNA. Lėnda ngjitėse gjendet nė gjakun e pacientit tė infektuar. Ajo pėrhapet kur gjaku i infektuar futet nė kanalet e gjakut tė njė njeriu tjetėr. Kjo mund tė ndodhė nėpėrmjet shiringave tė papastra, ose nė raste tė rralla, kur gjaku i infektuar bie nė kontakt me plagė nė lėkurė apo me cipa jargore.Nė disa raste ngjitja ka ndodhur edhe pėrbrenda shėrbimit mjekėsor si pėrmes tranfuzionit tė gjakut, por para sė gjithash kur e njėjta shishe apo ampulė ėshtė pėrdorur nga disa pacientė ku njėri prej tyre ka qenė sėmundjengjitės. Rreziku pėr ngjitjen e sėmundjes pėrmes marrėdhėnieve seksuale ėshtė i vogėl. Rrallė mund tė qėllojė qė njė grua shtatzėnė e infektuar t'ia ngjisė sėmundjen fėmijės sė saj. Pėrmes metodikave tė avancuara laboratorike mund tė vlerėsohet nė ditėt tona me njė siguri tė madhe nėse njė pacient ia ka ngjitur dikujt tjetėr infeksionin e tij.

Menyrat

Mėnyrat e transmetimit tė virusit tė Hepatitit C

- Nga nėna, mbartėse e virusit te fėmija i porsalindur

- Nė kontakt tė afėrt, nė familje, konvikt, ushtri, shkolla etj.

- Infektimi ėshtė i mundshėm kur pėrdorėn nga shumė njerėz
krėhėri, furēja e dhėmbėve, makinė-brisk rroje, gėrshėrė dhe pajisje tė tjera qė dėmtojnė qoftė edhe minimalisht tėrėsinė e lėkurės

- Me kontakt seksual, tipike pėr tė rinjtė qė janė nė rritje

- Nėprmjet rrugėve tė gjakut, tatuazh, shpim veshesh, pėrdorim narkotikėsh, manipulim me instrumenta jo sterile

.......

Rastet e prekjes me Hepatit A dhe B
Hepatiti A ėshtė sėmundje e lehtė qė kalon nė mė tė shumtėn e rasteve nė mėnyrė inaparente. Shėrohet pa asnjėlloj problemi. Shumė rrallė mund tė shkaktojė komplikacione tek foshnjat dhe fėmijėt. Nė Shqipėri mund tė kenė kaluar rreth 70-80% e popullsisė Hepatit A. Sėmundja transmetohet nė mėnyrė fekal-orale. Hepatiti B ėshtė relativisht i rrezikshem. Nė 60-70% tė rasteve infektimi kalon nė mėnyrė tė shpejtė, pa pasoja, nė pjesėn tjetėr shfaqet verdhėza. 90% e rasteve shėrohen pa problem duke fituar imunitet pėr gjithė jetėn. Ndėrsa 10% kalojnė nė mėnyrė kronike dhe kėta paciente janė infektues. Nga kėta pacientė njė pjesė e mirė e kalon pa probleme, ndėrkohė qė njė pjesė mė e vogėl zhvillon cirrozė tė mėlēisė me tė gjitha pasojat e veta.

Transmetimi I semundjes se Hepatitit B
Hepatiti B ėshtė njė sėmundje ngjitėse qė prek mėlēinė. Ai shkaktohet nga nja mikroorganizėm i quajtur virus i hepatitit B, qė transmetohet nėpėrmjet gjakut dhe raporteve seksuale. Nė fakt virusi ėshtė prezent nė gjak dhe nė tė tjera lėngje biologjike, nė mėnyrė tė veēantė nė spermė dhe nė sekrezionet vagjinale tė personave tė sėmurė ose mbartės kronikė. Kėto persona edhe nė mungesė tė sėmundjes, pėrmbajnė agjentin infektiv dhe mund t'ua transmetojnė personave tė tjerė. Janė shumė mė tė rrezikshėm se tė sėmurėt sepse shpesh nuk njohin konditėn e tyre dhe prandaj nuk janė nė gjendje tė veprojnė pėr tė shmangur infektimin. Njė situatė shumė e rėndė ėshtė e pėrbėrė nga transmetimi i virusit nga nėna te fėmija gjatė shtatzėnisė dhe sidomos nė momentin e lindjes.

Alkooli, shkak I sėmundjes sė mėlēisė
Gratė janė mė tė rrezikuara se burrat pėr t'u prekur nga sėmundja alkoolike e mėlēisė. Ashtu si dėmtimi i mėlēisė nga viruset e hepatitit, edhe pėrdorimi pa kriter i alkoolit ėshtė njė sėmundje e shpeshtė dhe me pasoja serioze shėndetėsore pėr kėtė organ. Sėmundja alkoolike e mėlēisė ėshtė pasojė e veprimit tė drejtpėrdrejtė tė alkoolit mbi qelizat e mėlēisė. Kėshtu qė alkooli konsiderohet njė faktor i vėrtetė rreziku pėr ēdo konsumator tė rregullt tė tij. Konsumimi pa kriter i alkoolit ėshtė njė nga faktorėt kryesorė tė shfaqjes sė kėsaj sėmundjeje. Kėshtu, sasia e alkoolit tė pėrdorur pėrllogaritet nė pėrmbajtjen e etanolit nė pijen qė pėrdoret. Pėrdorimi i 20-40 gr etanol nė ditė ėshtė sasi qė konsiderohet e rrezikshme pėr mėlēinė.

Nga se shkaktohet hepatiti c
Hepatiti C shkaktohet nga njė virus qė pėrhapet nėpėrmjet gjakut. Lėnda ngjitėse ėshtė tepėr e pėrhapur dhe e zakonshme nėpėr botė. Ajo gjendet nė gjakun e pacientit tė infektuar. Kjo lėndė ngjitėse pėrhapet kur gjaku i infektuar futet nė kanalet e gjakut tė njė njeriu tjetėr. Infektimi mund tė ndodhė nėpėrmjet shiringave tė papastra, ose nė raste tė rralla, kur gjaku i infektuar bjen nė kontakt me plagė nė lėkurė apo me cipa jargore. Nė disa raste ngjitja ka ndodhur edhe pėrbrenda shėrbimit mjekėsor si pėrmes transfuzionit tė gjakut, sidomos kur e njėjta shishe apo ampulė ėshtė pėrdorur nga disa pacientė ku njėri prej tyre ka qenė sėmundjengjitės. Pėrmes metodikave tė avancuara laboratorike mund tė vlerėsohet me siguri nėse njė pacient ia ka ngjitur dikujt tjetėr infeksionin e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Studiuesit: 10 funksionet qė i njihen mėlēisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Shkenca :: Mjekesi-
Kėrce tek: