Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Sėmundja e sheqerit, epidemia e mijėvjeēarit tė tretė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Sėmundja e sheqerit, epidemia e mijėvjeēarit tė tretė   Thu Sep 13, 2007 1:20 am

Diabeti ėshtė ērregullimi i metabolizmit qė reflektohet nė paraqitjen e sasisė jonormale tė glukozės nė gjak, si pasojė e rezistencės sė qelizave tė gjakut ndaj insulinės, apo si pasojė e sasisė sė vogėl tė insulinės sė sekretuar nga pankreasi. Janė dy gjendje qė mund tė shkaktohen nga diabeti i sheqerit (diabetes mellitus), hiperglicemia (niveli i lartė i glukozės) dhe hipoglicemia (niveli,i ultė i glukozės).

Terapia e ilaēeve mund tė parandalojė pėrparimin e mėtejshėm tė diabetit tek miliona njerėz, tė cilėt kanė njė stad tė lart te rrezikshmėrisė tė sėmundjes, shumė studime sugjerojnė mėnyrat e duhura pėr ta. Studiues tė specializuar nė fushėn e diabetit nė njė konferencė tė mbajtur nė Kopenhagen, deklarojnė se dy nga tre njerėzit me gjendje tė pėrparuar tė sėmundjes, tė cilėt janė mjekuar qė me medikamentin kalofon pėr tre vjet nga momenti qė kanė zbuluar ekzistencėn e sėmundjes, kanė ulur ndjeshėm mundėsinė e pėrparimit tė mėtejshėm tė saj. Nė kėtė studim janė pėrfshirė mė shumė se 5000 njerėz nga 21 shtete tė ndryshme tė botės. Studiuesit deklarojnė se ndikimi qė ky test ka pasur jo vetėm tek pacientėt, por te tė gjithė ata qė duan shkencėn dhe pėrparimin e saj nuk ka qenė i papritur, aq sa kanė nisur ta krahasojnė atė si zhvillimi i njė arsenali tė tėrė. Para 5 ose 10 vjetėsh, pavarėsisht pėrpjekjeve tė shumta, as nuk mund tė imagjinoheshin arritje tė tilla nė kėtė fushė. Disa shkencėtarė tė pavarur shprehėn skepticizėm pėr kėtė studim, i cili ėshtė botuar edhe nė internet, kjo kryesisht nga fakti sepse nuk dihej se sa njerėz do tė pėrfitonin nga kjo arritje. 5 pėr qind e popullsisė sė botės ėshtė e sėmurė mė diabet, dhe gati 7 pėr qind janė para diabetikė. Ky studim u fokusua mė shumė nė atė qė mjekėt e pėrcaktojnė si tipi dytė i diabetit. Kjo lloj sėmundje zhvillohet zakonisht nė moshė madhore dhe tek pacientėt, tė cilėt kanė nivel tė lartė tė sheqerit nė gjak, sepse qelizat e tyre janė bėrė rezistente ndaj insulinės, hormoni qė stabilizon ngritjen e sheqerit nė gjak. Kėto rezultate u paraqiten si njė rreze shprese atėherė kur doktorėt dhe institucione tė ndryshme tė shėndetit po pėrpiqen tė kontrollojnė shkallėn e rritjes sė sėmundjes sė diabetit nė gjithė botėn. Nė SHBA 20 milionė njerėz, pra 7 pėr qind e popullsisė janė tė sėmurė me diabet dhe gati 54 milionė janė para diabetikė, megjithėse shumė prej tyre nuk janė nė dijeni. Nė Evropė 8.4 pėr qind e moshės madhore tė popullsisė janė diabetikė dhe 60 milionė janė para diabetikė. Nga 1000 paradiabetikė, tė cilėt janė kuruar me kalofon, rreth 144 raste janė parandaluar nė pėrparimin e sėmundjes, kurimi i sė cilės kėrkonte fatura marramendėse. Pas njė sėrė studimesh dhe testimesh tė kryera nė pacientė nė mbarė botėn, rezulton se tė sėmurėt me diabet kanė mė shumė mundėsi dhe janė mė tė ekspozuar se njė njeri i shėndetshėm, tė preken nga njė sėmundje e dytė, e cila pėrgjithėsisht ėshtė shumė e kushtueshme pėr t'u kuruar, ku mund tė pėrmenden sėmundjet e ndryshme tė zemrės, apo dėmtime tė veshkės. Ky test u paraqit para specialistėve mė tė kualifikuar pėr kėtė sėmundje, si njė studim i 3 kompanish ilaēesh, tė cilat ishin "Sanofi-Aventis", "GlaxoSmithKline" dhe "King Pharmaceutikal" nė bashkėpunim edhe me Institutin e Kėrkimeve pėr shėndetin nė Kanada, qė bėnė tė mundur edhe financimin e tyre.

Antibiotiket

Funksione qė mund tė kryejnė antibiotikėt kundėr diabetit:

- Mbajnė nivelin e glicemisė nė normat e duhura

- Veprojnė nė prodhimin e insulinės

- Luftojnė diabetin

- Mėnjanojnė kilet e tepėrta

- Realizojnė njė humbje prej 5-6 kg nė dy vjet trajtimi pėr njė
peshė normale

- Njė humbje prej 1.5 kg nė 6 muaj trajtimi pėr tė sėmurėt me diabet

.............

Diabeti, "sėmundja e sheqerit"
Diabeti ėshtė njė epidemi, e cila kohėt e fundit po shfaqet nė mjaft raste edhe pse mjekėt janė gjithmonė tė angazhuar me trajtimin e saj. Nė mjekėsi Diabetes mellitus,i cili nė Shqipėri njihet edhe si "sėmundja e sheqerit", ėshtė emėrtimi pėr njė grup sėmundjesh tė shkėmbimit tė lėndėve dhe pėrshkruan shenjat kryesore dhe prejardhjen e tyre si: jashtėqitja e sheqerit nė urinė. Nė gjuhėn mjekėsore ėshtė njė pėrcaktim pėr trazime tė ndryshme tė shkėmbimit tė lėndėve, shfaqja e tė cilit ėshtė njė sasi e tepėrt sheqeri nė gjak. Shkaku ėshtė ose nė mangėsinė e insulinės, njė insulinė ndjeshmėri (insulinė rezistence) ose tė dyja. Sipas shkakut ka lloje tė ndryshme diabeti, qė sidoqoftė kanė lidhje tė pėrbashkėta. Llojet me tė zakonshme janė: diabetes mellitus tip I dhe diabetes tip II.

Lufta ndaj sėmundjes sė diabetit
Nė botė janė rreth 230 milionė persona tė prekur nga sėmundja e diabetit, dhe pritet qė brenda 20 vjetėve tė ardhshme kjo shifėr tė arrijė nė 350 milionė. Njė situatė e vėshtirė, krijuar nga fakti se taksa e diabetit po rritet sė tepėrmi edhe nė vendet nė zhvillim, nė tė cilat pėrmirėsimi i kushteve tė jetesės, nuk ėshtė akoma nė nivelin e duhur. Edhe nė vendet e zhvilluara diabeti regjistrohet nė taksat me rritje mė tė pėrshpejtuar dhe masat pėr ta sensibilizuar nuk janė gjithmonė tė mjaftueshme. Mbi tė gjitha duhet realizuar njė mėnyrė efikase pėr ta luftuar sėmundjen. Sė pari, duhet rrėnjosur kultura e praktikimit tė sporteve tė ndryshme, pėr tė pasur njė shėndet sa mė tė plotė. Lufta ndaj diabetit ėshtė njė nga sfidat mė delikate qė bota mjekėsore dhe politike duhet tė pėrballojė.

qumėshtit igjirit, ndikimi te diabeti
Sipas njė studimi tė kėtyre ditėve, ushqimi i foshnjave me qumėsht gjiri ndihmon jo vetėm pėr mirėrritjen e tyre, por edhe pėr pakėsimin e rrezikut tė diabetit tek nėnat. Sipas Alison Stuebe, mjeke pranė spitalit Brigham, "ushqimi i foshnjave me qumėsht gjiri pėr njė vit ul 15 pėr qind rrezikun e prekjes sė nėnave nga diabeti". Nė njė studim tė kryer pranė spitalit Brigham morėn pjesė 150 gra. Aty u theksua se, nėse njė nėnė ka dy fėmijė dhe qė tė dy i ushqen me qumėsht gjiri derisa secili prej tyre tė bėhet 1 vjeē, kjo nėnė e ul me 30 pėr qind rrezikun e prekjes nga diabeti. Mbipesha trupore ėshtė njė nga shkaktarėt e diabetit dhe shkencėtarėt mendojnė se pėrdorimi i qumėshtit tė gjirit parandalon mbi peshėn trupore tek nėnat, sepse ēdo nėnė pėrdor 500 kalori nė ditė pėr tė ushqyer fėmijėn e saj me qumėsht gjiri.

Diabetikėt qė ndikohen nga depresioni
Diabetikėt qė vuajnė nga depresioni, e kanė mė tė vėshtirė tė mbajnė nėn kontroll nivelin e sheqerit nė gjak. Sipas mjekėve, pėr tė luftuar kėtė sėmundje tė sėmurėve u rekomandohet ēaji i rozmarinės, i cili ndihmon nė lehtėsimin e gjendjes sė rėndė shpirtėrore. Ēaji i pėrftuar nga zierja e gjetheve tė rozmarinės ka dhėnė rezultate tė shkėlqyera edhe te personat qė vuajnė nga tensioni i lartė. Pėr kėta tė sėmurė rekomandohet qė gjatė kohės sė rritjes sė tensionit, tė pinė menjėherė njė gotė me ēajin e pėrftuar nga bima dhe rezultatet do tė jenė tė menjėhershme. Kjo bimė ėshtė e njohur edhe nė ndihmesėn ndaj rritjes sė aktivitetit tė trurit dhe forcimit tė kujtesės. Efekte tė menjėhershme ka dhėnė ēaji i rozmarinės edhe te personat me grip, tė shoqėruar me rrufė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Sėmundja e sheqerit, epidemia e mijėvjeēarit tė tretė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Shkenca :: Mjekesi-
Kėrce tek: