Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Celuliti dhe faktorėt qė ndikojnė nė formimin e tij

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Celuliti dhe faktorėt qė ndikojnė nė formimin e tij   Thu Sep 13, 2007 1:21 am

Celuliti ėshtė njė lloj indi dhjamor nė shtresėn e nėnlėkurės qė pėrmban tufa indi lidhor. Ky ind lidhor, qė varion nė trashėsi dhe ėshtė i ndėrthurur me qelizat dhjamore, mbahet nė atė pozicion nga njė rrjet fibrash qė e mbron trupin tonė duke rrethuar muskujt dhe organet.

Ai ėshtė i rrethuar nga njė lėng qė pėrveēse e ushqen, pėrbėn dhe njė sistem efektiv pėr eliminimin e mbeturinave. Kur gjithēka funksionon siē duhet, mbeturinat largohen jashtė trupit nga ky sistem, gjė qė rezulton nė kurba tė lėmuara tė trupit; kur yndyrnat, lėngjet dhe toksinat mbeten thellė nė lėkurė (poshtė shtresės epidurale), indi lidhor trashet dhe forcohet duke dhėnė njė efekt fryrės. Me kalimin e moshės, shtresat e lėkurės hollohen, ēka rezulton nė shfaqjen e pamjes sė valėzuar tė celulitit. Ndryshimi i celulitit me dhjamin ėshtė se celuliti, nė dallim nga dhjamosja, ndodhet vetėm nė disa pjesė tė caktuara tė trupit; kofshėt, tė ndenjurat, barku dhe gjoksi. Celuliti ka tė bėjė detyrimisht me peshėn. Megjithėse formimi i celulitit varet nga dieta dhe stili i jetesės, pjesa mė e madhe e tij ėshtė e formuar nga toksina dhe yndyrna tė formuara nė trup, qė mund tė prekin gra tė ēfarėdolloj pėrmase, peshe dhe strukture trupore.
Faktorėt qė ndikojnė nė formimin e celulitit:
1- Trashėgimia.
2- Marrja e pamjaftueshme e ujit. Uji ndihmon nė sistemin e eliminimit tė mbeturinave, duke nxjerrė jashtė toksinat nga trupi. Kėshillohet mundėsisht tė merren 7 gota ujė nė ditė. Konsumi i 3 litrave ujė nė ditė ėshtė optimale.
3- Dieta. Zakonet e dėmshme tė ngrėnies (alkooli, kafeina, ushqimet pikante) ndihmojnė nė formimin e celulitit sepse toksinat qė ato prodhojnė, mbeten nė indin dhjamor.
4- Pirja e duhanit. Nuk ėshtė e dėmshme vetėm pėr lėkurėn dhe mushkėritė, por gjithashtu ngushton kapilarėt e gjakut dhe dėmton indin lidhor duke shkaktuar fryrjen karakteristike tė celulitit.
5- Tensioni dhe stresi. Bėjnė qė muskujt dhe indi lidhor qė i mbulon ato, tė trashen. Nga ana tjetėr tensioni bllokon qelizat, duke dėmtuar eliminimin e mbeturinave dhe pastrimin e trupit.
6- Marrja e mjekimit. Mund tė dėmtojė proceset natyrale tė organizmit tė njeriut. Barnat pėr dobėsim, sedativėt dhe diuretikėt, mund tė ēojnė tė gjitha nė krijimin e celulitit, kontraceptivėt orale, qė rrisin nivelin e estrogjeneve nė gjak, shkaktojnė zmadhimin e qelizave yndyrore qė ēon nė mbajtjen e ujit nė organizėm. Mbajtja e ujit nė organizėm pengon trupin tė eliminojė toksinat dhe krijon celulitin.
7- Mungesa e ushqimeve dhe stili sedentar i jetesės. Ushtrimet ndihmojnė tonifikimin muskulor, qarkullimin e gjakut dhe mirėqenien e pėrgjithshme, duke shkaktuar copėzimin e indit tė bllokuar dhe pastrimin e trupit.
Eliminimi
Mos prisni mrekulli kur bėhet fjalė pėr celulit. Por nga kombinimi i ushqyerjes dhe aktivitetit fizik tė duhur, me eliminimin e stresit dhe trajtimet estetike, mund tė rezultojnė nė zbutje tė lėkurės. Rritja e qarkullimit tė gjakut pėrmes masazhit padyshim qė ndihmon nė eliminimin e celulitit. Ēelėsi nė parandalimin dhe luftimin e celulitit ėshtė pastrimi i trupit i kombinuar me aktivitet fizik, dietė tė shėndetshme, reduktim tė tensionit dhe pėrmirėsim tė qarkullimit tė gjakut.

Ndalohet kurimi

Nuk mund t'i nėnshtrohesh trajtimit anticelulit nė rastet kur vuan nga:

1. Zemra
2. Organet e frymėmarrjes
3. Diabeti
4. Variēet
5. Mėlēi kronike
6. Epilepsi
7. Puērra masive
8. Lėkura ėshtė e dėmtuar
9. Shtatzėnia
10. Gjatė ciklit menstrual
11. Ka plagė tė pashėruara plotėsisht nė lėkurė
12. Menjėherė pas ndėrhyrjeve kirurgjikale etj.

Si ta liminojmė celulitin
Pėr tė pasur rezultatin e dėshiruar, duhet tė kemi parasysh rregullin e hekurt tė bashkėpunimit me specialistin (estetisten). Ky trajtim ėshtė i thjeshtė, i pranueshėm dhe relaksues. Humbja e peshės bėhet gradualisht, pa shkaktuar probleme anėsore. Ėshtė e rėndėsishme qė tė konceptojmė faktin qė kemi tė bėjmė me bilanc energjetik dhe gjatė terapisė nuk duhet tė shkelim limitet e kalorive tė marra. Duhet hequr dorė nga konsumi i ushqimeve tė trajtuara nė vaj tė nxehtė, pasi kėto produkte shkaktojnė vėshtirėsi nė tretje. Mėnyra mė e drejtė ėshtė tė ushqehemi me produkte tė trajtuara nė avull ose me zierje, pasi janė plotėsisht tė asimilueshme dhe aspak tė dėmshme pėr organizmin. Gjatė kursit tė humbjes sė peshės, kėrkohet ekuilibėr nė marrjen e ushqimit.

Tipat e shfaqjes se celulitit
Nė ditėt e sotme njihen dy tipa tė shfaqjes sė celulitit. Celuliti i fortė ose solid, zakonisht gjendet nė gratė aktive si: Balerinat, atletet etj. Ky lloj celuliti ėshtė i vėshtirė tė eliminohet sepse nuk drenohet kollaj nga trupi. Nga ana tjetėr nė disa raste ėshtė i vėshtirė dhe tė diktohet sepse ngjitet direkt me muskulin. Celuliti i shkrifėt, nuk ėshtė aq i pėrqendruar dhe ėshtė mė i dukshėm se celuliti solid. Zakonisht gjendet nė zona tė mėdha, ėshtė i lėvizshėm dhe mund tė shkaktojė atoni muskulore (rėnie e tonusit). Edhe pse mė i dukshėm, celuliti i shkrifėt mund tė eliminohet mė lehtėsisht. Tė eliminosh celulitin nė disa raste ėshtė shumė e vėshtirė, ndaj e kėshillueshme do tė ishte tė praktikohej njė jetė aktive, nė mėnyrė qė ai tė shmanget qė nė fillesa.

Kush preket nga celuliti dhe pse
Zakonisht janė gratė ato qė preken mė shumė nga celuliti. Ai fillon tė shfaqet tek vajzat rreth moshės 14 vjeē dhe rritet si rezultat i hollimit dhe rishpėrndarjes sė shtresės sė lėkurės me kalimin e moshės. Celuliti zakonisht formohet tek gratė pas lindjes dhe nė ato qė marrin kontraceptivė oralė, sepse sistemi i eliminimit nuk mund tė pėrballojė fluksin tepėr tė madh tė estrogjeneve nė trup. Ai mund tė zhvillohet edhe pas traumave aksidentale qė dėmtojnė sistemin e qarkullimit tė gjakut ose nė ato qė bėjnė jetė sedentare (pasive). Shumė rrallė celuliti mund tė formohet edhe tek meshkujt, kjo sepse rrjeti i tyre i qelizave yndyrore ėshtė nė thellėsi tė lėkurės. Megjithėse celuliti ėshtė mė tepėr i pėrfolur nga femrat, sepse ato duan ta shmangin.

Mė i drejtė ėshtė eliminimi natyral
Edhe pse praktikohen ndėrhyrjet kirurgjikale dhe ato me rreze laser, mjekėt nė tė gjithė botėn bėjnė thirrje qė eliminimi i celulitit ėshtė edhe mė efikas nėse bėhet nė mėnyrė natyrale dhe pa ndėrfutjen nė trup tė rrezeve laser. Ėshtė e domosdoshme qė ēdo ditė nė tavolinėn tuaj nuk duhet tė mungojnė lloje tė ndryshme agrumesh dhe frutash. Vitaminat e tyre nuk i lėnė kapilarėt e gjakut tė stopuar, por gjithnjė krijojnė qarkullim, qė ėshtė shumė efikas pėr trupin e njeriut. Konsumimi i produkteve natyrale, pa yndyra janė shumė efikase nė ēdo kohė, sepse shtojnė praninė e vitaminave ushqyese nė trup. Nėse provoni produkte ushqyese, dietologėt tregojnė qė jo vetėm do humbisni njė kilogram tė tepėrt, por edhe do tė mund tė keni nėn kontroll celulitin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Celuliti dhe faktorėt qė ndikojnė nė formimin e tij
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Shkenca :: Mjekesi-
Kėrce tek: