Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Jodi, veprimi i tij mbojtės pėr qjėndrėn tiroide

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Jodi, veprimi i tij mbojtės pėr qjėndrėn tiroide   Thu Sep 13, 2007 1:21 am

Shumė amerikanė vuajė nga simptoma tė tilla siē janė duar dhe kėmbė tė ftohta, temperaturė e ulėt e trupit, ndjeshmėri e dobėt, dhimbje tė forta koke, pagjumėsi, sėmundje tė ndryshme tė lėkurės, djegie tė syve, rėnie flokėsh, thonj qė tė thyhen, problemė mė dėgjimin, si dhe ajo qė duket mė qartė probleme me mbipeshėn.

Sipas disa studimeve tė bėra 65 % e popullatės nė U.S.A vuan nga mbipesha dhe rreth 30 % e tyre vuajnė nga obeziteti. Kėrkimet e bėra kanė treguar se faktori qė ndikon te kėto simptoma ėshtė njė veprimtari e ulėt e tiroides, e cila mban numrin njė nė shkaktimin e problemeve tė mbipeshės, sidomos te gratė. Por ėshtė zbuluar se vaji i arrave tė kokosit ėshtė njė shpresė e re nė horizont pėr tė gjithė ata persona tė cilėt vuajnė nė ditėt e sotme nga hipotiroidja, pra funksioni i ulėt i tiroides. Nuk mund tė kuptohen lehtė problemet qė shfaq hipotiroidja por nė momentin kur njė person qė vuan nga kjo sėmundje fillon tė trajtohet mė vajin e arrės sė kokosit e vė re shumė lehtė ndryshimin qė ndodh nė gjendjen e tij shėndetėsore. Pėrdorimi i vajit tė arrave tė kokosit nė kėmbin tė atyre ushqimeve qė pėrmbajnė sasi tė larta yndyrnash dhe karbohidratesh si: sheqeri, patatet, apo ushqime tė tjera me indeks tė lartė glicemie; shfaq njė diference tė dallueshme nė balancimin hormonal, stabilizimin e trupit dhe energjinė e pėrgjithshme trupore. Problematike ėshtė gjendja kur tiroidja ka shfaqur probleme tė hershme dhe nuk ėshtė bėrė asnjė pėrpjekje pėr tė rregulluar funksionin e saj. Sepse edhe pse ėshtė e shėrueshme dhe e trajtueshme ėshtė njė sėmundje qė duhet trajtuar pėr njė kohė mė tė gjatė sesa nė rastet kur trajtimi bėhet nė njė fazė tė hershme. Njė gjendje e tillė e lėnė pas dore mund tė shfaqė shenja tensioni, ankthi, depresioni dhe lodhje tė pėrgjithshme mendore e trupore. Por trajtimi me vajin e arrave tė kokosit dhe duke zbatuar njė dietė tė shėndetshme kėto simptoma mund tė reduktohen. Por tiroidja nuk ėshtė njė epidemi edhe pse prek njė numėr tė madh njerėzish e vazhdimisht nė rritje. Sipas njė studimi tė bėrė nė vitin 1995 pėr 25 862 njerėz, 8.9 pėr qind e tyre vuanin nga hipotiroidja dhe 1.1 pėr qind vuanin nga hipertiroidja. Ky studim ėshtė njė tregues qė na lė tė kuptojmė se rreth 9.9 pėr qind e popullsisė kanė probleme me tiroiden. Duke qenė se mosfunksionimi i tiroides sjell edhe probleme tė zemrės dhe gjakut ėshtė e kėshillueshme qė testi i tiroides apo kontrollet mjekėsore tė jenė tė vazhdueshme pėr ata persona qė dallojnė simptoma tė mosfunksionimit tė tiroides.
Nga shkaktohet tiroidja
Nga shumė kėrkime tė bėra ka rezultuar se njė dietė e varfėr, po ashtu edhe njė teprim nė tė ushqyer luajnė rol tė rėndėsishėm nė mosfunksionimin e tiroides. Prej disa dekadash ėshtė njohur veprimi i jodit nė gjėndrėn tiroide. Kripa e jonizuar mendohej se e zgjidhte kėtė problem, por kjo nuk ėshtė plotėsisht e vlefshme. Sepse gjatė tė ushqyerit merren dhe shumė pėrbėrės tė tjerė ushqimorė tė cilėt pengojnė ēlirimin e jodit nė gjak. Disa studime kanė treguar se efektet e sheqerit dhe drithėrave janė tė dėmshme pėr tiroiden, por pėrsėri janė ndėr produktet ushqimore mė tė konsumueshme nė dietėn tonė ditore. Po ashtu edhe disa lloje vajrash tė pėrdoruar pėr gatim janė tė dėmshme sepse kanė nė pėrbėrje tė tyre pėrbėrės tė cilėt pengojnė ēlirimin e fluorit nė gjak. Por tani shpresa pėr pėrmirėsimet qė sjell pėrdorimi i vajit tė arrės sė kokosit, tregon edhe pėr ndihmesėn qė ky produkt ushqimor sjell edhe nė gjendjen mendore.

Efektet e vajit tė arrės sė kokosit mbi tiroiden:

- Muskujt e lodhur kthehen nė gjendjen e tyre normale
- Personi gjendet nė njė gjendje tė plotė relaksi
- Depresioni, ankthi, dhe mėrzia largohen ndjeshėm
- Trupi rifiton energjinė trupore
- Tiroidja fillon funksionimin e saj normal
- Nuk rrezikohen vuajtje nga mbipesha dhe obeziteti
- Lėkura, sytė, veshėt, thonjtė; nuk shfaqin mė probleme

Gusha, sėmundje e gjėndrės tiroide
Tiroidja ėshtė njė gjėndėr me sekrecion tė brendshėm qė ndodhet poshtė Mollės sė Adamit. Ajo merr pjesė nė metabolizmin e organizmit dhe tė gjitha hormonet e saj i derdh direkt nė gjak. Nė vendin tonė tejkalohet kriteri pėr ta quajtur kėtė sėmundje epidemike, pasi ajo gjendet nė mbi 80 pėr qind tė popullatės, ndėrsa sipas UNICEF-it nė 97 pėr qind tė njerėzve tė studiuar kishte mangėsi nė sasinė e pėrvetėsimit tė jodit. Mungesa e jodit ėshtė pikėrisht zanafilla e strumės, qė kohėt e fundit njihet me njė emėr tė vetėm, Sindroma e Deficiencės Jodike. Gusha apo struma ėshtė njė shfaqje e zakonshme nė kushtet e vendit tonė dhe nga ana tjetėr ajo mund tė jetė e pranishme nė shumė sėmundje tė gjėndrės tiroide, qė nga shtimi dhe pakėsimi i funksionit deri te mahisjet dhe tumoret e saj.
Shkurte 3

Jodi shkak pėr gjėndrėn e tiroides
Gusha karakterizohet nga zmadhimi i gjithė gjėndrės ose njė lobi tė saj, si pasojė e mungesės sė jodit nė dietė. Jodi ėshtė lėnda bazė pėr formimin e hormoneve tė tiroides. Kur kjo lėndė mungon, organizmi pėrpiqet ta kompensojė kėtė me zmadhimin e gjėndrės tiroide nė mėnyrė qė ajo tė kapė dhe tė pėrdorė sa mė mirė atė sasi jodi qė merr me ushqimin. Mė tė prekur nga tiroidja janė njerėzit qė konsumojnė ushqime tė varfra me jod kanė deficit nė jod nė organizmin e tyre dhe si pasojė e kėsaj gjėndra tiroide rritet nė vėllim, duke dhėnė imazhin e gushės ose tė strumės. Nė botė ka rreth 1 miliard persona qė kanė mungesė tė jodit. Struma mė shpesh shfaqet gjatė adoleshencės dhe ėshtė mė e shprehur te femrat, veēanėrisht gjatė shtatzėnive.
Shkurte 4

Ushqimet qė ndikojnė keq te tiroidja
Negativisht ndikojnė ato produkte qė pėrmbajnė lėndė qė ndikojnė nė zmadhimin e strumės. Tė tilla mund tė pėrmendim lakrėn e bardhė, fasulet, gėshtenjat. Prandaj duhet pasur kujdes nė pėrdorimin e tyre. Tė sėmurėt me gushė mund tė ankohen kur ajo ėshtė e madhe dhe ka shtrirje edhe pas dėrrasės sė kraharorit. Nė kėto raste, ata kanė rėndim dhe vėshtirėsi gjatė gėlltitjes. Por ka dhe disa tė sėmurė qė ndiejnė shtrėngime nė grykė, kjo gjendje nuk lidhet me tiroiden. Nėse tiroidja kapet nė kohė, parandalohet mė shpejt se kurimi. Mjekimi i gushės ėshtė relativisht i thjeshtė, por i zgjatur nė kohė. Si mjekim pėr moshat e rritura pėrdoret hormoni i tiroides. Nė vendin tonė si metodė parandaluese ėshtė zgjedhur jodizimi i kripės. Por kripa duhet tė ruhet nga lagėshtira dhe kontakti me dritėn.

Mosfunksionimi i tiroides prek edhe zemrėn
Kushdo ka pasur probleme me tiroiden ėshtė ndeshur edhe me simptomat qė ajo shfaq, pra temperaturė e ulėt trupore, duar dhe kėmbė tė ftohta, probleme me lėkurėn, sytė, tingėllim tė veshėve, kėputje thonjsh, gjendje stresi, pagjumėsi etj. Por problemet e shfaqura nga mosfunksionimi i tiroides prekin edhe zemrėn, vihet re njė dobėsi dhe ulje e ndjeshme nė punėn e saj. Testimi dhe diagnostikimi i tiroides bėn tė mundur qė tė analizohen edhe problemet e tjera qė mund tė jenė shfaqur prej ndikimi tė saj si: probleme tė zemrės, gjakut, menopauzės te gratė etj. Pėrdorimi i vajit tė arrės sė kokosit jo vetėm rregullon funksionimin normal tė tiroides, por edhe ndihmon nė ristabilizimin gjendjes sė pėrgjithshme trupore. Pas pesė javėsh trajtimi me vajin e arrės sė kokosit ndjehen diferencat nė gjendjen fizike dhe mendore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Jodi, veprimi i tij mbojtės pėr qjėndrėn tiroide
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Shkenca :: Mjekesi-
Kėrce tek: