Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 “Legjenda” e aktit tė parė seksual, kėshillat e ekspertėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: “Legjenda” e aktit tė parė seksual, kėshillat e ekspertėve   Thu Sep 13, 2007 1:36 am

Kultura e aktit tė parė seksual ėshtė shumė e rėndėsishme. Ka raste kur dėshirave tė natyrshme tė vajzės sė re dhe romantizmit tė saj ndaj dashurisė e martesės u pėrgjigjet pakujdesia dhe brutaliteti i burrit tė pakulturė, i cili nė vend tė kėnaqėsisė mund t’i shkaktojė partneres traumė psikike ose ftohtėsi seksuale. Nė qoftė se edhe nė tė ardhmen ngacmuesit seksualė nuk janė tė kėndshėm, atėherė pakėnaqėsia sa vjen e shtohet dhe reagimi i femrės sa vjen e dobėsohet deri nė shuarje tė plotė tė dėshirės seksuale, dhe bashkė me to edhe tė romantizmit tė dashurisė sė martesės. Ndodh ajo qė nė gjuhėn e psikologjisė quhet akumulim ngacmuesish. Nga kjo del se sa e rėndėsishme ėshtė pėr partneren qė aktet e para tė kryhen me njeriun qė dashuron dhe nga ana tjetėr tė jenė delikate dhe tė kujdesshme, gjė qė e aftėson femrėn tė ndjejė kėnaqėsi maksimale dhe martesa tė shkojė nė hapat e duhura. Nė tė kundėrt fillimi i jetės seksuale mund tė sjellė ndikime serioze (veēanėrisht te femrat), tė cilat shfaqen nė tė gjitha funksionet dhe nė tė gjitha etapat e zhvillimit seksual. Mirėpo ky problem nuk mund tė kuptohet si duhet nga partnerėt pa pasur disa njohuri nė fushėn e psikologjisė dhe fiziologjisė sė seksit pėr tė kuptuar rėndėsinė qė kanė lidhjet ndėrmjet jetės seksuale dhe ndjenjave tė larta. Gjithashtu nevojiten edhe disa njohuri psikofiziologjike pėr pasionin seksual dhe orgazmės sipas sekseve.
Kėnaqėsia e partnerit
Akti seksual normal qė siguron orgazėm tė njėkohshme, pra edhe kėnaqėsi maksimale pėr tė dy partnerėt, nuk arrihet qė nė aktin e parė seksual tė njė partneri, aq mė tepėr kur edhe vetė partneri mashkull ėshtė shumė i eksituar. Nga ana tjetėr i shkakton dhimbje femrės, prandaj edhe ajo pothuajse nuk ndjen kėnaqėsi seksuale. Prandaj gjatė aktit tė parė nuk ka nevojė pėr ndonjė pėrgatitje erotike duke prekur zonat erogjene, por nevojiten pėrkėdheljet, shfaqja e dashurisė dhe kujdesi pėr tė arritur atė qė synohet. Nga ana tjetėr dhimbja qė ndjen femra nė kėtė moment varet edhe nga pėrgatitja e saj psikologjike pėr kėtė akt. Kur vajza ėshtė e pėrgatitur psikologjikisht dhe partneri vepron me maturi e kujdes, dhimbja do tė jetė fare e lehtė dhe pa shqetėsime e ndėrlikime. Nėse partneri shqetėsohet nga ejakulimi i parakohshėm, partnerja duhet tė tregohet e gatshme pėr ta ndihmuar, nė mėnyrė qė ai tė mos bjerrė nė depresion, tė mos shndėrrohet nė neurotik, por ta bindė se nė tė ardhmen ēdo gjė do tė normalizohet e ndoshta duke i shpjeguar se mospėrmbajtja pėr momentin ka lidhje me eksitimin e fortė seksual. Partnerja duhet tė jetė e gatshme pėr marrėdhėnie seksuale mė tė shpeshta derisa jeta seksuale tė normalizohet plotėsisht. Ndonėse roli aktiv, si rregull mendohet se i takon mashkullit, disa bashkėshorte parapėlqejnė qė tė marrin iniciativėn tė parat. Kjo ėshtė diēka normale. Por edhe gjatė marrėdhėnieve intime femra duhet t’i pėrgjigjet dėshirave tė tij me fjalė tė ėmbla e ledhatime, si edhe me pėrqafime e prekje delikate tė zonave erogjene. Kėshtu mashkulli i kėnaqur edhe pėr faktin se ka bėrė tė lumtur partneren do tė krijojė besim te vetja dhe nė tė ardhmen duke fituar pėrvojė do tė pasurojė mė tej jetėn intime me elemente e forma tė reja veprimi, tė cilat u sigurojnė kėnaqėsi maksimale tė dy partnerėve. Nė kėtė mėnyrė shmangin ēdo pengesė pėr ndėrtimin e harmonizuar tė jetės seksuale nė ēift.

Dėshira pėr qetėsi pas kėnaqėsisė

Nėse kur jeni nė shtrat nuk ekzistojnė parapėrgatitjet dhe gjithēka fillon menjėherė e drejt nė temė, atėherė ai ėshtė njė egoist. Tashmė tė gjithė dinė qė femrat i adhurojnė puthjet dhe pėrkėdheljet. Nėse ai nuk i praktikon, me siguri qė shtiret sikur nuk e di qė njė femėr nuk mund ta konsiderojė tė tillė njė akt seksual pa disa minuta pasionante me puthje, pėrqafime dhe fjalė tė ndjera. Nė kėtė rast ėshtė e rėndėsishme qė tė ndėrhysh menjėherė, para se tė jetė shumė vonė pėr tė zgjidhur problemin. Nėse partneri ėshtė njė prej atyre qė bien nė letargji pas lodhjes sė ėmbėl tė seksit, kjo nuk do tė thotė qė ėshtė i pandjeshėm. I gjithė faji ėshtė i sterotoninės, e cila indukton tek mashkulli qetėsinė pas kėnaqėsisė. Shkencėtarėt kanė vėnė re se seksi ndikon mjaft pozitivisht pėr mbajtjen nė nivele tė pranueshme tė imunoglobinės, njė antigjen qė ndodhet nė koracėn e mukozės.

Dėshira pėr tė dhėnė dhe marrė kenaqĖsi

Ēdo individ ka mėnyrėn e vet tė tė qenit i dashuruar dhe tė ndjerit dashuri. Pėr disa njerėz dashuria bėhet pėrmes fjalėve, pra fjalė tė cilat tė thėna nga parteri i bėjnė tė ndihen tė ledhatuara. Pėr tė tjerė ėshtė thjesht njė veprim, pėr shembull njeriu i zemrės ju pėrgatit njė filxhan ēaj apo ju vendos nė sfond muzikė tė lehtė dhe joshėse, dhe ndoshta edhe i thotė njė poezi dashurie nė mbrėmje. Ndėrsa pėr individė tė tjerė dashuria ėshtė njė formė komunikimi mes prekjes dhe seksit, strukur pranė njėri-tjetrit duke ledhatuar partnerin plot eksitim. Gabimi qė bėjnė ēiftet nė njė marrėdhėnie ėshtė se flasin me gjuhėn e marrėdhėnies sė tyre, nė vend qė tė flasin me atė tė partnerit. Nėse martoheni me dikė nėnkupton dashuri mes prekjesh. Nuk ėshtė e thėnė qė femra tė bėjė tė gjitha punėt dhe tė kujdeset pėr gjithēka, por kjo do tė thotė tė punojė me zgjuarsi, pra t’i japė parterit atė qė dėshiron dhe ka nevojė.

T’i ndash kėnaqėsitė me personin qė ke

Pa njė lidhje tė qėndrueshme me partnerin nuk do tė kishim biseda tė mira dhe interesante. Pėrveē kėsaj gjithnjė ėshtė mirė t’i ndash kėnaqėsitė dhe pakėnaqėsitė me personin qė e dashurojmė. 48% e femrave dėshirojnė mė tepėr seks dhe tė gjitha herėt a vonė e bėjnė kėtė nė marrėveshje me partnerin e prej tyre 43 %, duke biseduar me tė dhe 41% heshturazi, duke dėrguar sinjale tė heshtura por tė efektshme trupore. Asnjėherė nuk duhet kritikuar partneri, po gjithnjė duhet dhėnė vullnet pozitiv. Gjithnjė thoni “kėshtu ėshtė mirė” dhe asnjėherė “jo nuk mundem”. 20% e femrave nuk ndėrmarrin asgjė kur janė tė pakėnaqura. Duhet ditur se heshtja pėr partnerin mund tė jetė tejet shpėrqėndruese. Mund ta humbasė interesimin pėr ju dhe mund tė bėjė qė lidhja juaj tė shfaqė probleme, edhe pse ju nuk do ta dėshironit kėtė. Ėshtė interesante se femrat jashtė lidhjeve martesore mė shumė flasin pėr pėrvojat e tyre kur takohen me shoqet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
“Legjenda” e aktit tė parė seksual, kėshillat e ekspertėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Rubrika :: Seksualiteti-
Kėrce tek: