Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ekspertėt tregojnė 5 arsye pėr tė cilat e vlerėsojmė seksin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Ekspertėt tregojnė 5 arsye pėr tė cilat e vlerėsojmė seksin   Thu Sep 13, 2007 1:37 am

Marrėdhėnia seksuale do t’ua lehtėsojė jetėn vetėm nėse ajo ju pėrshtatet dhe ėshtė ekzaktėsisht pėr ju. Njė lidhje e cila vetėm sa arrin tė mbijetojė nuk mund tė sjellė kėnaqėsinė e dėshiruar. Nėse marrėdhėnia ju pėrgjigjet juve, kultivon dhe rrit intimitetin emocional, atėherė janė tė pakta gjasat qė tė do humbisni tė pakėnaqur nėpėr botė. Ekspertėt tregojnė arsyet tė cilat e gjallėrojnė njė marrėdhėnie dhe e ushqejnė atė pa pushim.
1- Na ndihmon tė kuptojmė se ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme pėr ne
Gjeneratat e reja kanė mundėsi tė panumėrta qė ēdo ditė tė pėrballen me zgjedhje tė reja. Vetėm disa dinė tė jenė tė durueshėm, sepse aty shpesh pėrzihet edhe frika dhe presioni nga gabimet. Tė gjithė tmerrėsisht kėrkojmė mėnyrė mė tė thjeshtė tė jetės. Njėra nga strategjitė ėshtė qė thjesht tė pyesim veten: “ēfarė ėshtė nė tė vėrtetė e rėndėsishme nė jetėn time?” Nė njėrėn nga anketat, rreth 59 % tė femrave deklaruan se seksi ėshtė me rėndėsi tė veēantė dhe vetėm 9 % mendojnė se ėshtė i parėndėsishėm fare. Marrėdhėnia seksuale ju lejon qė pranė personit tjetėr tė jeni plotėsisht tė lėndueshėm fizikisht dhe emocionalisht. Nėse nuk ka dashuri, as seksi nuk ka kuptim.
2- Pėr shkak tė seksit e ēmojmė dashurinė
Nė pyetjen se “Kur ėshtė seksi mė i mirė?” shumica nga tė anketuarat pėrgjigjet: “Kur ka dashuri nė tė”. Nėse ka tė bėjė vetėm me aktin e pastėr fizik, tė jeni tė bindur se nuk do tė kėnaqeni. Shumė femra i mbushin bateritė e tyre emocionale pėrmes seksit. 40% e femrave mendojnė se seksi i forcon lidhjet emocionale. Tė njėjtėn gjė e kanė deklaruar edhe ato qė kanė pėrdorur tė dyja metodat e seksit. Mė shumė se njė e treta e anketueseve kishin shijuar seksin pa dashuri: 53 % nė lidhje tė pasuksesshme, 42% nė aventura pėr njė natė dhe 40% nėpėr flirte tė parėndėsishme dhe pa obligime. Gjithsesi gjithnjė mund tė gjendet 5% e atyre qė mendojnė se erotikė e zjarrtė dhe e vėrtetė ka qenė nata me tė panjohurin. Megjithėkėtė ato seksin e tillė e pėrshkruajnė si akt fizik e jo emocional.
3- Marrėdhėnia e plotė ushqen egon
Nė pyetjen se “Si ndihen nė lidhje tė zjarrtė?”, 66% e femrave kanė theksuar se kanė vetėbesim tė plotė. 50% e tyre theksuan se ndihen tejet seksi dhe bėhen dashnore qė kanė shumė kėrkesa. Kjo natyrisht nuk do tė thotė qė kanė dėshirė ta ndėrrojnė partnerin apo tė kenė mė shumė nė tė njėjtėn kohė. Kjo ide nuk i pėlqen gati askujt. Do tė thotė se vetėm lidhja e ngrohtė monogame i bėnė tė lumtur (66%), optimiste (80%), dhe mė mirė ia dalin me probleme jetėsore (58%). Pikėrisht vetėm pse seksi u jep siguri, pėr kėtė dhe ndihen me shumė dėshira dhe mė seksi. 89% e tyre thonė se mė sė miri, mė tė shėndetshme dhe mė me vetėbesim ndihen kur janė tė kėnaqura me veten si njeri. Atėherė janė dhe mė tė lumtura. Vetėm 12% tė femrave gjejnė ndihmė te alkooli dhe stimulantėt e tjerė.
4- Seksi ėshtė aventurė pa pagesė
Ajo qė dikur konsiderohej tabu, sot ėshtė nė praktikė tė gjerė. Gati tė gjithė tė anketuarit i kanė provuar pozitat standarde (nga anash, nga prapa, pozitėn misionare…). 92% e kanė shijuar seksin oral, ndėrsa shumė nga ato kanė shkuar edhe mė larg nė seks me gjėrat qė Kamasutra (filozofi dhe praktik hindus pėr seks) i quan me emra tė ēuditshme. Eksperimentet janė tė nevojshme gati pėr secilėn. Jo vetėm qė e largojnė monotoninė por edhe janė kyēe nė forcimin e lidhjes fizike dhe psikike mes partnerėve. Gati gjysma e tė anketuarave kanė shijuar seksin nė vende publike ndėrsa 40 % e tyre nganjėherė lundron nė ujėrat e sado-mazokizmit.
5- Marrėdhėnia e ngrohtė e mban gjallė njė lidhje
Disa nga arsyetimet e femrės pėr t’iu shmangur seksit janė:”Jam e lodhur”, “Nuk ndihem mirė”. Nė pyetjen se “pse i shmangen seksit?”, femrat kryesisht janė pėrgjigjur: “Pėr shkak tė lodhjes”, “shpesh nuk jam e disponuar”, ndonjėherė edhe “jam e hidhėruar me tė”. Pėr tė mbajtur gjallė njė lidhje duhet pėrkushtim i plotė.

Pse duhen bisedat e gjata
Pa njė lidhje tė qėndrueshme me partnerin nuk do tė kishim biseda tė mira dhe interesante. Pėrveē kėsaj gjithnjė ėshtė mirė t’i ndash kėnaqėsitė dhe pakėnaqėsitė me personin qė e dashurojmė. 48% e femrave dėshirojnė mė tepėr seks dhe tė gjitha herėt a vonė e bėjnė kėtė nė marrėveshje me partnerin e prej tyre 43 % duke biseduar me tė dhe 41% heshturazi, duke dėrguar sinjale tė heshtura por tė efektshme trupore. Asnjėherė nuk duhet kritikuar partneri, po gjithnjė duhet dhėnė vullnet pozitiv. Gjithnjė thoni “kėshtu ėshtė mirė” dhe asnjėherė “jo nuk mundem”. 20% e femrave nuk ndėrmarrin asgjė kur janė tė pakėnaqura. Duhet ditur se heshtja pėr partnerin mund tė jetė tejet shpėrqėndruese. Mund ta humbasė interesimin pėr ju dhe mund tė bėjė qė lidhja juaj tė shfaqė probleme, edhe pse ju nuk do ta dėshironit kėtė.

Femrat i duan fjalėt
Femrat kanė dėshirė tė flasin: 94 % nga tė anketuarat theksonin se shpesh bisedojnė me shoqe rreth seksit. 50% e tyre bisedojnė pėr kėtė ēėshtje sa herė qė tė takohen. Ato dėshirojnė qė pėrvojėn e mirė ta ndajnė me dike dhe nė tė njėjtėn kohė kur janė jo tė sigurt dhe tė pakėnaqur, kėrkojnė kėshilla nga njėra tjetra, sidomos nga personat qė kanė besim nė to. Ėshtė interesante se femrat jashtė lidhjeve martesore mė shumė flasin pėr pėrvojat e tyre kur takohen me shoqet. Njė e treta e tyre flasin pėr seks tė mrekullueshėm dhe kanė dėshirė t’i pėrshkruajnė detajet, 90% i shkėmbejnė informatat pėr kontracepsion dhe teknikat e gjėrat tjera, 63% krahasojnė pėrvojat e tyre mė tė mira, mė tė ēmendura dhe tė hidhura. Natyrisht se pak edhe e teprojnė, jeta nė ēift ka nevoje pėr intimitet dhe nuk mund tė diskutohet me ata qė janė jashtė saj.

Seksit jo vetėm shpirtėrore
Pėr tė tėrhequr partnerin, pėr t’u eksituar, por edhe pėr tė hequr mėrzinė, pėr t’i dhėnė atij apo asaj sa mė shumė kėnaqėsi duhet qė tė digjen disa kalori. Janė plot 237 arsye “tė mira” kuptimplota pėr tė bėrė seks. Kjo ėshtė zbuluar nė njė kėrkim tė realizuar nga Universiteti i Teksasit, i cili shpjegon sesi pulsoni erotik, libidoja frojdiane, nuk ėshtė i vetmja arsye qė i shtyn meshkujt dhe femrat drejt njė raporti seksual. Nė pamje tė parė mund tė duket njė pyetje banale ose tė paktėn retorike, por a e keni pyetur ndonjėherė veten: pse kryeni apo keni dėshirė tė kryeni seks? Dashuri, tėrheqje, apo dėshirė janė faza e parė e tė pėrbashkėtave nė ēift. Raportet intime nė ēift, mund tė jenė tė stimuluar nga shumė nxitės dhe emocione tė tjera, mė egoiste se ato qė pėrmendėn mė lart, pra mė tepėr se thjesht ato stimulues shpirtėrorė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Ekspertėt tregojnė 5 arsye pėr tė cilat e vlerėsojmė seksin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Rubrika :: Seksualiteti-
Kėrce tek: