Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Netėt e dashurisė, kėshilluesit mė tė mirė tė jetės nė ēift

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Netėt e dashurisė, kėshilluesit mė tė mirė tė jetės nė ēift   Thu Sep 13, 2007 1:39 am

Efektet pozitive tė marrėdhėnies seksuale dhe njė raporti tė ngrohtė nė ēift ėshtė njė temė mjaft e pėrfolur. Ekspertėt japin arsyet tė cilat dėshmojnė efektet pozitive tė seksit.
1- Dashuria e mjaftueshme do tė bėjė qė femrat tė duken nė formė tė mirė dhe me pamje tė shkėlqyeshme. Shkaku kryesor, i cili ndikon pėr kėnaqėsi nė dashuri dhe nė seks, ėshtė tajitja e sasisė sė dyfishtė tė hormoneve tė estrogjenit.
2- Seksi ėshtė mė efikas sesa kremrat e shtrenjta kundėr rrudhave. Ai e nxit apo e shpejton qarkullimin e gjakut dhe lėkura bėhet mė e lėmuar dhe mė e shtrėnguar, mė e nderė. Papastėrtia dhe puērrat zhduken.
3- Seksi ndikon edhe nė mbajtjen e vijės sė trupit bilonjė, pra tė trupit tė bukur, shtathedhur. Gjatė seksit tė nxehtė dhe me plot pasion ėshtė konstatuar se shpenzohen 560 kalori tė tėra.
4- Nė shtrat mund ta zvogėloni rrezikun nga ngushtimi i enėve tė gjakut. Gjatė kohės sa keni marrėdhėnie seksuale formohet hormoni qė e zvogėlon tensionin e gjakut.
5- Pas marrėdhėnies seksuale zhduket depresioni dhe shfaqet ndjenja e lumturisė dhe e kėnaqėsisė.
6- Nėse juve ju mundon pagjumėsia, seksi para gjumit do t’iu bėjė ēudira. Ėshtė konstatuar se seksi ėshtė dhjetė herė mė i mirė se sa hapat pėr gjumė ose pėr qetėsim. Do tė ēliroheni tėrėsisht nga brengat dhe do tė flini tė qetė, sigurisht 25% mė mirė e mė gjatė.
7- Seksi ėshtė terapia mė e mirė dhe mė e fortė kundėr gripit. Netėt e nxehta tė seksit dhe tė dashurisė ndihmojnė edhe nė shėrimin e astmės e tė alergjisė.
8- Edhe paraloja e zjarrtė gjatė seksit dhe dashurisė e shėron dhimbjen e kokės. Enėt e gjakut nė tru, tė cilat kanė ngėrē, fillojnė tė ēlirohen.
9- Loja me buzė dhe me gjuhė ndikon nė tajitje tė pėshtymės, e cila i mbron dhėmbėt nga kariesi e bigorri (guralecėt) e dhėmbėve. Pėrveē kėsaj, edhe puthjet e buta e tė ndjeshme ndikojnė pėr mirė nė seks, e stimulojnė atė.
10- Seksi i pakėson fatkeqėsitė nė rrugė dhe nė punė. Pas natės sė mrekullueshme tė seksit dhe tė dashurisė sė kaluar, njerėzit janė psikologjikisht mė stabėl dhe mė tė kujdesshėm.
11- Nė seks, mė sė miri stėrviten muskujt e barkut dhe vitheve. Pėr kėtė arsye zhduket barku i fryrė, kurse vithet bėhet edhe mė tė forta dhe e tė ngritura, njė pamje tė cilėn e merr pas seksit intensiv. Seksi mundėson edhe qė tė dobėsohemi dhe nuk ka dietė mė tė mirė se seksi pėr t’i hequr kilogramėt e tepėrt e tė padėshiruar.
12- Seksologėt kanė konstatuar se seksi dhe dashuria e ngadalėsojnė procesin e plakjes dhe e kthjellojnė mendjen, nuk bėheni tė harrueshėm dhe ndalon plakjen e parakohshme.
13- Nėse ju tėrheq dashuria dhe seksi, nuk do t’ju dhembė lukthi, madje as rraskapitjet nuk do t’i pėrjetoni.
14- Po ta fitoni vetėbesimin nė shtrat edhe partneri juaj do t’ua pranojė kėtė dhe nė jetė nuk do tė jeni tė komplikuar, do tė ēliroheni nga tė gjitha komplekset e mundshme.
15- Seksi u jep njė pamje tė bukur kofshėve dhe kėmbėve. Nga celuliti nuk do tė mbetet asnjė gjurmė, sepse sistemi limfatik ėshtė mjaft aktiv, e posaēėrisht nė kėmbė.
16- Netėt e dashurisė i zgjidhin tė gjitha vėshtirėsitė dhe kėshillat nga institucionet pėr kėshillime martesore s’do t’iu nevojiten fare. Bisedoni nė shtrat me partnerin tuaj pėr gjithēka.
17- Sportistėt e dinė tashmė se pas njė nate tė zjarrtė seksi e dashurie, trupi reagon nė mėnyrė shumė mė efikase.
18- Seksi ėshtė me tė vėrtetė lloji mė i sigurt e mė i shpeshtė i sportit, i cili e vė nė lėvizje ēdo muskul tė trupit tė njeriut, e nė anėn tjetėr nė shtrat ka mė pak fatkeqėsi.
19- Mjekėt kanė konstatuar se infarkti i zemrės godet nė radhė tė parė njerėzit qė dashurohen shumė pak dhe qė jetėn seksuale e kanė shumė tė varfėr. Mirėpo, shumica e personave qė pėsojnė infarkt e ndėrpresin jetėn seksuale tė rregullt nga frika e ndonjė infarkti tjetėr. Sipas mjekėve, kjo ėshtė plotėsisht e gabuar dhe e dėmshme, sepse seksi i rregullt pas infarktit, ndikon dhe e stimulon stabilizimin e imunitetit.
20- Seksi ju bėn shumė tėrheqės dhe joshės. Kur dashuron shumė, nėnkuptohet se bėn seks edhe mė shumė e mė shpesh. Femrat i bėn tė dėshirueshme, kurse meshkujt mė tė furishėm.

Seksi dhe dashuria nė jetėn e ēiftit

Sipas studimeve mė tė fundit nga njė grup psikologėsh britanikė, rezulton se ekzistojnė njėzetė arsye qė seksi dhe dashuria ndikojnė nė bukurinė dhe nė shėndetin e femrave e tė meshkujve. Studimi ka zgjatur disa muaj, duke intervistuar mė shumė se njėmijė persona tė moshave tė ndryshme. Pas kaq shumė provash del vetėm njė konstatim, e nėse e dėshirojmė njė gjė tė tillė, nė mėnyrė qė tė jemi sa mė tė shėndoshė, zgjidhjen pėr kėtė duhet ta kėrkojmė nė lojėrat e zjarrta tė seksit dhe tė dashurisė nė shtrat. Pėr psikologėt britanikė, seksi ėshtė mė efikas se kremrat e shtrenjta kundėr rrudhave, madje mė efikas edhe se ushtrimet nė palestėr, duke qenė se gjatė njė raporti konsumohen tė paktėn 560 kalori, po aq sa shpenzohen pėr njė orė e gjysmė stėrvitje me biēikletė nė dhomė, vetėm se nė kėtė rast duhet pasur parasysh edhe elementi kėnaqėsi.

Jeta seksuale dhe rezultati

Me jetėn seksuale psikologėt britanikė lidhin edhe rezultatet nė punė e nė jetė, pasi, sipas tyre, pas njė nate tė zjarrtė nė shtrat njerėzit janė psikologjikisht mė stabėl e pėr rrjedhojė mė eficientė nė gjithė aktivitetin e pėrditshėm, pasojė kjo edhe e ndikimit qė luan ky faktor nė tė gjitha problemet qė kanė tė bėjnė me pagjumėsinė. Pėr tė shkuar mė pas te ndikimi i drejtpėrdrejtė te enėt e gjakut e te faktori psikologjik, duke u bėrė njėherėsh edhe mjekimi mė i mirė kundėr depresionit. Ekspertėt tregojnė arsyet tė cilat e gjallėrojnė njė marrėdhėnie dhe e ushqejnė atė pa pushim. Dashuri, tėrheqje apo dėshirė janė faza e parė e tė pėrbashkėtave nė ēift. Raportet intime nė ēift, mund tė jenė tė stimuluar nga shumė nxitės dhe emocione tė tjera, mė egoiste se ato qė pėrmendėn mė lart, pra mė tepėr se thjesht ato stimulues shpirtėrorė. Pulsoni erotik, libidoja frojdiane, nuk ėshtė i vetmja arsye qė i shtyn meshkujt dhe femrat drejt njė raporti seksual.

Kėnaqėsia dhe intimiteti emocional

Gjeneratat e reja kanė mundėsi tė panumėrta qė ēdo ditė tė pėrballen me zgjedhje tė reja. Vetėm disa dinė tė jenė tė durueshėm, sepse aty shpesh pėrzihet edhe frika dhe presioni nga gabimet. Tė gjithė tmerrėsisht kėrkojmė mėnyrė mė tė thjeshtė tė jetės. Njėra nga strategjitė ėshtė qė thjesht tė pyesim veten: “ēfarė ėshtė nė tė vėrtetė e rėndėsishme nė jetėn time?” Nė njėrėn nga anketat, rreth 59 % tė femrave deklaruan se seksi ėshtė me rėndėsi tė veēantė dhe vetėm 9 % mendojnė se ėshtė i parėndėsishėm fare. Marrėdhėnia seksuale ju lejon qė pranė personit tjetėr tė jeni plotėsisht tė lėndueshėm fizikisht dhe emocionalisht. Nėse nuk ka dashuri, as seksi nuk ka kuptim. Njė lidhje e cila vetėm sa arrin tė mbijetojė, nuk mund tė sjellė kėnaqėsinė e dėshiruar. Nėse marrėdhėnia ju pėrgjigjet juve, kultivon dhe rrit intimitetin emocional, atėherė janė tė pakta gjasat qė tė do humbisni tė pakėnaqur nėpėr botė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Netėt e dashurisė, kėshilluesit mė tė mirė tė jetės nė ēift
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Rubrika :: Seksualiteti-
Kėrce tek: