Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Meshkujt, mė tė prirė se femrat pėr tė pasur ėndrra seksuale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Meshkujt, mė tė prirė se femrat pėr tė pasur ėndrra seksuale   Thu Sep 13, 2007 1:45 am

Endrrat janė gjithēka qė keni dashur dhe keni mundur tė bėni pa dijeninė e askujt tjetėr. Mund tė ndodhė qė shkak i njė ėndrre sensuale tė jenė pikturat erotike apo njė film pornografik qė ndoshta u jep mė shumė ide, tė cilat mund tė kenė ekzistuar edhe mė parė nė mendjen tuaj. Kėrkuesit e seksit kanė vėnė re se pjesa mė e madhe e ēifteve kanė turp tė fillojnė aktin seksual pikėrisht pėr shkak tė ėndrrave tė tyre, tė cilat janė kaq tė bukura dhe tė sikletshme njėkohėsisht sa qė ėshtė shumė e vėshtirė pėr ta tė vihen nė realitet.

Ata e kanė tė vėshtirė tė kuptojnė se pothuajse tė gjithė llojet e pornografisė kanė njė element bazė, atė tė perfeksionit. Nuk do tė mund tė arrihej kurrė njė mashkull apo njė femėr tė quhej partner apo partnere e denjė pėr seks, nėse nuk do tė ekzistonin ėndrrat e seksit, por edhe shtysat pėr to.
Meshkujt dhe femrat
Meshkujt nga natyra janė shumė tė ndryshėm nga femrat, pasi e kanė mė tė lehtė tė marrin vendimin pėr tė kryer marrėdhėnie edhe pse kanė pak kohė qė e kanė njohur partneren, dhe e vetmja dėshirė e tyre ėshtė qė tė bėjnė performancėn mė tė mirė. Nga ana tjetėr gjinia femėrore vė mė shumė theksin tek emocionet, se sa tek dėshira pėr tė bėrė njė marrėdhėnie seksuale qė tė lė pa mend. Por ajo qė i bashkon mė shumė tė dyja gjinitė, janė fantazitė dhe ėndrrat pėr seks. Tė ėndėrrosh nuk ėshtė ndonjė e veēantė e madhe apo njė “pasuri”, por padyshim qė kanė sharmin e tij. Pėr shembull njė mbidozė e ėndrrave tuaja nė dėshirėn pėr seks mund tė bėnte qė ju tė pėrfshiheshit mė shumė gjatė aktit, por edhe mund t’u largonte nga e dashura me tė cilėn po shoqėroheshit. Sipas rezultateve tė studiuesve, meshkujt janė mė tė prirur se sa femrat qė tė kenė ėndrra seksuale. Meshkujt janė njohur si shenja negative, ana qė “jep”, pra edhe nėse ka njė kontroll tė fortė tė asaj qė ai ka ndėrmend tė japė, dhimbje apo kėnaqėsi, ai do tė vazhdojė tė mbetet shenja negative. Nga ana tjetėr femrat janė ato qė “marrin”. Ato janė shenja pozitive qė marrin gjithēka, dashuri, dhimbje, fyerje, turp dhe sigurisht edhe seks. Pra femrat nuk kanė nevojė tė qėndrojnė zgjuar dhe pėr tė marrė forca pėr tė kėnaqur partnerin, ndėrsa meshkujve u duhet kohė dhe fuqi pėr tė “pėrforcuar” dėshirėn e tyre seksuale. Ndaj meshkujt duhet tė “kontrollojnė” dėshirat e tyre duke ėndėrruar mė shumė nga sa duhet.
Fantazitė dhe ėndrrat
Studimet laboratorike kanė provuar se meshkujt qė kanė shtuar numrin e ėndrrave seksuale, edhe numri i ereksioneve tė tyre ėshtė shtuar. Por nėse ėndėrroni edhe ditėn, atėherė i keni punėt keq. Meshkujt kanė tendencėn tė pėrjetojnė mė shumė shenja si qenie seksuale se sa femrat. Pėr ta edhe sinjali mė i vogėl mund tė vėrė nė lėvizje hormonet e testosteronit. Pjesa mė e madhe e tyre nuk harrojnė tė mbajnė mend atė qė kanė ėndėrruar. “Nė kėrkim” tė ėndrrave tė tyre, shumė meshkuj kanė pėrmendur njė prej atyre skenave tė ėndėrruara gjatė bisedės pėr veten e tyre apo edhe pėr ēiftet e tjera. Edhe pse jo tė gjithė meshkuj e eksperimentuar nuk ishin homoseksualė, pjesa mė e madhe e ėndrrave ishin pėr femra tė cilat donin tė kryenin marrėdhėnie me ta, apo thjesht t’i joshnin. Mė shumė se gjysma e meshkujve nė shumė vende tė botės mendonin se ereksioni ėshtė njė element mė shumė qė duhet tė ndjejnė dhe tė pėrmbushin gjatė seksit. Ndėrsa femrat humbasin tė gjitha fantazitė e tyre seksuale tek ėndrrat. Pėr to ėndrrat seksuale janė njė mėnyrė shumė e mirė pėr t’i dhėnė mė shumė entuziazėm raportit intim.
Marrė nga “The Times”

Joshja seksuale

Joshja seksuale ėshtė veēanti, ose mė mirė krenaria e tė qenurit i veēantė, aftėsia pėr pėrdorimin e disa defekteve, tė cilat ndryshe pėrkthehen “sharm”. Ėshtė inteligjencė por jo intelektualizėm, ėshtė gjendje shpirtėrore, dėshmi e njė gėzimi tė tė jetuarit, qė udhėhiqet nga ekuilibėr i fortė. Ėshtė edhe tė shohėsh nė sy gjithė botėn: por pa arrogancė. Joshja seksuale ėshtė aftėsia e tė komunikuarit dhe pėrcjelljes sė emocioneve. Pėr disa ėshtė dhunti e lindur kurse pėr tė tjerė ėshtė diēka qė duhet pasuruar ēdo ditė. Ja teknikat si ta fitosh atė Njė pozicion magjik, qė vetėm pak njerėz kanė fatin ta provojnė? Disa vjet mė parė, duke luajtur me fuqinė e hormoneve tė famshėm tė dėshirės seksuale. Mbi tė gjitha duhet tė vėmė nė pėrdorim tė 5 shqisat tona. Erotike mund tė jetė muzikaliteti i zėrit, erotike mund tė jetė njė dorė e bukur e kuruar qė tė dhuron kėnaqėsi tė pafundme kur tė pėrkėdhel, po ashtu buzėt, gjuha dhe organet seksuale.

Efektet qetėsuese

Jeta seksuale ėshtė njė moment i rėndėsishėm pėr ēdo njeri dhe i pazėvendėsueshėm, jo vetėm pėr riprodhimin, por edhe pėr cilėsinė e jetės. Njė jetė e kėnaqshme seksuale tė ēliron nga streset, ka efekte qetėsuese, ėshtė element i rėndėsishėm nė marrėdhėniet e ēiftit dhe harmoninė familjare. Ndėrkaq, aftėsia seksuale varet nga denduria e raporteve. Nė bazė tė statistikave, del qė nė periudhėn e jetės aktive seksuale (deri nė 40 vjeē), i aftė seksualisht quhet ai person qė realizon minimalisht 2 akte seksuale nė javė. Nėse denduria e raporteve ėshtė mė e paktė, do tė thotė se kėtu ka njė problem. Meqenėse faktori moshė ėshtė pėrcaktues nė jetėn seksuale, ne themi qė vendi ynė, duke pasur njė popullsi me moshė tė re, ka jetė aktive seksuale. Pėrgjithėsisht, aktiviteti seksual pushon mbi moshėn 70-vjeēare. Sipas statistikave, meshkujt 70- vjeē nė 62% tė rasteve e kanė tė pamundur aktin seksual.

Roli i puthjeve

Tashmė ėshtė vėrtetuar se seksualizmi dėmton femrat. Sigurisht qė ndodh njė fenomen i tillė. Nuk dėmton vetėm femrat, por sėmur edhe meshkujt gjithashtu, sepse i mėson ata tė jenė tė dhunshėm seksualisht. Duhet tė kemi njė model mashkulli dhe femre mbi tė cilėn tė vendoset njė marrėdhėnie e bukur, e sigurt dhe e qetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Meshkujt, mė tė prirė se femrat pėr tė pasur ėndrra seksuale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Rubrika :: Seksualiteti-
Kėrce tek: