Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ja 8 kėshilla pėr tė rikthyer pasionin nė njė lidhje

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Ja 8 kėshilla pėr tė rikthyer pasionin nė njė lidhje   Thu Sep 13, 2007 1:46 am

Sipas tė dhėnave mė tė fundit tek shumė femra pas kalimit tė viteve, vihet re se pasioni i tyre gjatė seksit zbehet, ndaj edhe jeta e tyre seksuale nuk ėshtė mė ajo e para. Sipas studiueses Laura Berman ėshtė e mundur tė rikthehet pas ky pasion, edhe pse jo nė tė njėjtin nivel qė ka qenė dikur.

Pse humbet pasioni?
Angazhimet e jetės sė pėrditshme luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė braktisjen e interesit seksual ndaj partnerit. "Stresi, ankthi, depresioni ēfarėdo shqetėsimi tjetėr qė lidh jetėn e njė femre mund tė ndikojė nė seksualizmin e saj. Por edhe natyra ka gjithashtu rolin e vet. "E vėrteta ėshtė se libidoja i njė femre nuk do tė jetė kurrė siē ishte nė fillimet e saj nė lidhje me partnerin. Trupi i gruas nuk mund tė mbėshtesė pasionin. Nuk do tė mundeshin tė bėnin asgjė, nėse do tė jetonin gjithmonė nė atė fazė. Nuk ėshtė vetėm kohėzgjatja ajo qė e bėn cilėsor njė raport. Gratė kanė dėshirė mė rrallė se burrat pėr tė bėrė dashuri, sepse gruaja, mė shumė se burri shpėrqėndrohet nga seksi. Disa e kanė nga arsye kulturore apo fetare, disa tė tjera, pjesa mė e madhe, sepse janė thjesht selektive. E kėshtu preferojnė qė seksi tė jetė njė eksperiencė e plotė, sentimentale dhe fizike. Prandaj jo gjithmonė ndjehen tė gatshme e madje, e humbasin edhe interesin pėr shkak tė ndonjė grindjeje apo nga lodhja. Ndėrsa dėshira mashkullore ėshtė mė fizike dhe mė pak emotive.
Kur shtohen problemet?
"Ėshtė gjatė kėsaj fazė koha, kur problemet seksuale fillojnė tė shtohen", thotė Berman. Kur partnerėt arrijnė nė kėtė fazė mendojnė se seksi duhet tė jetė gjithmonė spontan dhe tė kenė tė njėjtėn dėshirė tė ēmendur pėr tė bėrė seks, siē e kishin nė fillimet e tyre. "Nė fakt kjo fazė duhet tė prodhohet dhe nė fillim ėshtė shumė e ēuditshme, por mė pas bėhet njė zakon dhe mund tė ndihmojė shumė pėr tė stabilizuar gjėrat mes ēiftit", shton studiuesja. Sipas Berman ka disa mėnyra pėr tė rikthyer pasionin nė njė lidhje.
Mė poshtė radhiten 8 kėshillat qė ajo jep pėr ēiftet:
1- Planifikoni njė takim javor. Mund tė dilni tė darkoni jashtė ose thjesht tė pėrfitoni nga njė shėtitje pėr tė biseduar. Mos shkoni nė kinema apo diku tjetėr, ku nuk mund tė bisedoni ose tė shihni njėrin-tjetrin gjatė gjithė natės.
2- Nėse nuk mund t'i lejoni vetes njė dado, pėrfitoni nga koha kur fėmijėt janė nė gjumė dhe pini njė gotė verė me parterin nė njė nga cepat e shtėpisė.
3- Bėni gjėra interesante dhe eksituese sė bashku. Nė njė studim mes ēifteve u vu re se ēiftet, tė cilėt merrnin pjesė nė aktivitete tė tilla si kėrcim, aktrim apo edhe ski, kishin nivelin mė tė lartė tė intimitetit, lidhjes dhe interesit seksual. "Partnerėt kanė nevojė tė qėndrojnė sa mė shumė bashkė, nė ēdo vend dhe situatė pėr tė forcuar edhe mė shumė lidhjen e tyre", thekson Berman.
4- Merrni ēdo ditė kohė pėr veten tuaj. Edhe pse puna, shqetėsimet e profesionit, familja mund tė jenė shumė stresuese. 10 deri nė 15 minuta nė ditė kujdes ndaj vetes, mund t'iu ndihmojnė tė ulni nivelin e stresit dhe tė merrni mė shumė energji pėr partnerin tuaj. Ėshtė e rėndėsishme tė jeni shumė energjike. "Sa mė shumė joshėse dhe e lidhur tė jeni me veten tuaj, aq mė shumė e gatshme do tė jeni pėr partnerin", vazhdon studiuesja.
5- Kėrkojini partnerit tė mbajė fėmijėt pėr disa mbrėmje nė javė, ndėrkohė qė ju lexoni, bėni njė dush, apo bėni ushtrime gjimnastikore.
6- Vishuni seksi dhe jepini partnerit ēelėsat e dhomės sė hotelit qė keni prenotuar pėr tė qėndruar bashkė.
7- Kini kontakt fizik me partnerin edhe pse nuk kryeni marrėdhėnie seksuale, pėrqafohuni, mbani duart e njėri-tjetrit, prekuni etj.
8- Eksperimentoni pozicione tė ndryshme seksuale.

Jeta ne ēift

Kohėzgjatja
Pas dy vjet raportesh seksuale, kohėzgjatja mesatare e njė raporti tė tillė ėshtė mė pak se dhjetė minuta. Dhe natyrisht qė konfidenca ēon nė shkurtimin e kohės, por nėse atij i mjaftojnė dy minuta pėr tė arritur orgazmėn, pėr gratė duhen tė paktėn 11 minuta. Qė kėtej e ka burimin edhe pakėnaqėsia e vazhdueshme e grave ndaj dashurisė sė "shpejtė". Zgjidhja nuk ėshtė gjetja e njė partneri "rezistent", siē ėshtė kėngėtari Sting, tashmė i famshėm pėr performancat e tij seksuale qė zgjasin pesė orė, por ėshtė tė kesh njė partner tė kujdesshėm pėr kėnaqėsinė e tjetrit. Nuk ėshtė vetėm kohėzgjatja ajo qė e bėn cilėsor njė raport. Gratė kanė dėshirė mė rrallė se burrat pėr tė bėrė dashuri, sepse gruaja, mė shumė se burri shpėrqėndrohet nga seksi. Disa e kanė nga arsye kulturore apo fetare, disa tė tjera, pjesa mė e madhe, sepse janė thjesht selektive. E kėshtu preferojnė qė seksi tė jetė njė eksperiencė e plotė, sentimentale dhe fizike.

Mosha
Njerėzit qė janė pėrqėndruar shumė tek imazhi, e jetojnė mė me shqetėsim plakjen, qė padyshim sjell ndryshime hormonale. Pėr burrin, kur e vė re se ka nevojė pėr stimulime mė tė zgjatura pėr tė arritur ereksionin apo pakėsimi i lubrifikimit pėr gruan mund tė sjellė shqetėsime. Pastaj edhe muskujt janė mė pak elastikė duke bėrė qė disa pozicione tė mos jenė mė tė praktikueshme. Por nėse e gjitha kjo ėshtė njė ligj i natyrės, sido qė tė jetė ekziston mundėsia pėr tė gjetur njė seksualitet tė ri. Ose mė mirė njė stil tė ri. Pas arritjes sė njė farė moshe, seksi nuk ėshtė mė i lidhur vetėm me gjenitalet, por behėt njė kėnaqėsi mė e gjerė, mė e ėmbėl dhe qė kėrkon kohė mė tė gjatė. Ēifti qė arrin tė plaket mirė, pa e refuzuar kėtė moshė tė jetės dhe gjithēka qė ajo sjell, zakonisht nuk ka frikė ta praktikojė seksualitetin e vet. Ēdo gjė qė sjell kalimi i moshės duhet pritur me qetėsi.

Koha
Pėr atė ėshtė mė e lehtė tė bėjė dashuri nė mėngjes. Dėgjohet tė thuhet shpesh, por ėshtė diēka e zakonshme. Nuk ekziston njė orar "seksi" ideal pėr tė gjithė burrat. Ka tipa mėngjesi, pasdreke dhe mbrėmjeje. Varet nga bioritmi individual. Por shpesh, kush bėn punė shumė tė lodhshme apo stresuese, ka mė shume fuqi seksuale pas pushimit tė natės. Pastaj nė mėngjes mund tė ketė njė tjetėr avantazh. Ēdo natė njė burrė ka katėr ereksione nė pėrputhje me ėndrrat (kjo ndodh edhe tek gruaja: nė gjumė klitori fryhet katėr herė). Nėse i fundit nga kėto ereksione tė pavullnetshme ndodh rreth orės gjashtė tė mėngjesit, mund tė shkaktojė njė zgjim tė shoqėruar me njė dėshirė tė fortė. Por nėse orari ėshtė njė faktor subjektiv, pėr tė gjithė ka shumė rėndėsi stina. Stina e pranverės dhe verės, shoqėrohet edhe me shtim tė dėshirės seksuale. Por jo gjithmonė kėnaqėsia seksuale i pėrshtatet stinės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Ja 8 kėshilla pėr tė rikthyer pasionin nė njė lidhje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Rubrika :: Seksualiteti-
Kėrce tek: