Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Dyshime ne lidhje me zanafillen e AIDS(sida)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Dyshime ne lidhje me zanafillen e AIDS(sida)   Sun Sep 09, 2007 5:26 pm

Ne vitet e fundit ne lidhje me menyren e krijimit dhe te formemarrjes se semundjes se Sidas dhe menyres se perhapjes se saje jane dhene mendime dhe opinione te reja te cilat kane hedhur dyshime te shumta,madje edhe ne shume pikepamje dhe hipoteza shkencore.Wangari Mathai nje aktiviste, ambientaliste dhe fituese e cmimit Nobel,eshte nje nga ata personalite te cilet kohet e fundit ka hedhur nje ide te re te saje ne lidhje me paraqitjen e semundjes se Sidas qe eshte ne kundershtim te plote me idete dhe hipotezat aktuale.Ajo deklaron se aktualisht thuhet se semundja e SIDA-s ka ardhur tek njeriu me ane te majmunit,por se une nga ana tjeter kame shume dyshime per disa nga keto lloj hipotezash,dhe kjo pasi ne duhet te kujtojme se edhe ne brezat e meparshem kemi jetuar me majmunat dhe kemi patur kontakte me ta.Une mendoj dhe kam bindjen se virusi Hiv ne fakt eshte prodhuar ne shume prej laboratoreve te vendeve perendimore,dhe kjo me synimin per te pakesuar dhe zhdukur banoret e Afrikes. Ne fakt kjo hipoteze megjithese nuk eshte vertetuar,ka patur nje sere reagimesh te medha, nderkohe qe jep nje pasqyre te sakte ne mardheniet e Kontinetit Afrikan me vendet Perendimore,dhe se personalitete dhe mendimtare te njohur si Wangari Mathai duke marre parasysh edhe pozicionin qe kane po e perhapin edhe me shume kete Hipoteze.Duke patur parasysh edhe te kaluaren e Kolonializmit Evropian ne Kontinetin Afrikan,shikohet qarte se te gjitha problemet dhe hallet qe popujt afrikan kane patur kane ardhur nga nderhyrjet dhe pasojat negative te prezences Imprealiste dhe kolonialiste perendimore ne kete kontinet,dhe pervec problemeve qe kane lindur me semundjen e SIDA,problemet e tjera ekonomike dhe politike te ketij kontineti tregojne se ato kane qene te programuara me pare nga perendimi per te rrembyer dhe grabitur pasurite e ketij kontineti dhe per ta mbajtur perhere ate ne prapambetje.

Per kete arsye qe pikpamjet dhe mendimet anti-evropiane dhe Amerikane ne vendet afrikane kane perkrahje te Madhe,dhe ne grupe te medha dhe te ndryshme te shteteve te afrikes shikohen reagime te fuqishme.

Por nga ana tjeter semundja e SIDA duke patur parasysh dhe pasojat dhe anet negative dhe te rrezikshme,ka terhequr me shume vemendjen pikerisht ne kontinetin Afrikan.Ne baze te statistikave me te fundit te bera nga OKB shikohet se rreth 20 milion persona ne Afrike qe jane prekur nga kjo semundje jetojne ne mes te shkretetires,nderkohe qe kjo shume perben rreth 75% te prekurve me AIDS ne nivel boteror.Pervec kesaj duhet te shtojme se me shume se 15 milion Afrikan kane humbur jeten e tyre si pasoje e kesaj semundje,nderkohe qe nese prekja me virusin Hiv do te vazhdoje ne kete menyre si eshte aktualisht atehere brezat e rinje dhe te posalindurit rrezikohen seriozisht.

Ne keto kushte dhenia e hipotezave te tilla si e asaje te Wangari Mathai fitueses keniane i Cmimit Nobel per paqen eshte nje reagim natyror.Dhe kjo ne kohen qe duke patur parasysh edhe propagandat miqesore te qeverive perendimore,shikojme se vendet Evropiane dhe SHBA nuk kane hedhur asnje hap serioz ne lidhje me luften e kesaj semundjeje ne Afrike.Nderkohe qe nje nga kerkesat me te ngutshme te vendeve afrikane vendet e te ciles jane me shume te rrezikuara se cdo vend tjeter,eshte edhe ajo e ilaceve speciale per kete semundje.Por megjithe vendimin e sekretarit te pergjithshem te OKB Kofi Anan ne lidhje me krijimin e fondit special per luften kunder semundjes se SIDA,vendet e fuqishme dhe te pasuara nuk kane dhene asnje ndihme ne kete fushe.

Ne kohen kur sipas deklaratave te zyrtareve te organizates se luftes kunder SIDA,se ne luften kunder kesaj semundje duhen rreth 10 miliard $ ne vit,shikohet se me kalimin e 2 viteve nga krijimi I ketij fondi,akoma nuk eshte plotesuar fondi per vitin e pare. Nderkohe qe SHBA ne kuader te politikave globaliste dhe nje polare ka patur bashkpunimin me te vogel me OKB ne lidhje me kete ceshtje.

Por megjithe kalimin e 1 viti nga keto deklarata shikohet se ajo nuk eshte bere akoma realitet.Ne keto kushte duhet te themi se problemet e shumta qe kane popujt e Afrikes si ajo e SIDA zgjidhen vetem me punen dhe bashkpunimin e vet popujve Afrikane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Dyshime ne lidhje me zanafillen e AIDS(sida)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Shkenca :: Mjekesi-
Kėrce tek: