Shqiperia-Ime

Wellcome to WwW.ShQiPeRiA-ImE.Tk
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Stilistja shqiptare shkėlqen nė Nju Jork

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 211
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Stilistja shqiptare shkėlqen nė Nju Jork   Sat Sep 15, 2007 11:03 am

SHBA- Stilistja shqiptare, Katerina Boci do tė prezantojė koleksionin e saj tė fundit nė Javėn e Modės nė Nju Jork. Shfaqja e modės me pjesėmarrje tė madhe do tė mbahet 9 shtator 2007 nė kupolėn e hotelit me famė botėrore, "St. Regis" nė Nju Jork. Pas diplomimit nė tė famshmin institut tė dizenjimit nė Padova tė Italisė, Boci hapi njė atelier tė vetėn nė Shqipėri. Nė vitin 2001 ajo u shpėrngul nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, tė cilėn ajo e quan "toka ime e premtuar" dhe shumė shpejt u bė e njohur nė zonėn e Detroitit pėr dizenjimet e saj perfekte, tė cilat i shiteshin njė klientele tė zgjedhur, po aq sa nė dyqane tė tilla si "Alessandra Bridal", "Janet Verner" and "Impulse". Modelet e saj janė prezantuar nė "Orėt e Detroitit", po aq sa edhe nė revista tė modės, ndėrkohė qė Katerina ėshtė stilistja e preferuar e spikereve tė lajmeve Lila Lazarus dhe Rhonda Walker.

Zonjusha Boci ėshtė pėrfshirė edhe nė shfaqjet e bamirėsisė, tė organizuara nga fondacioni Rhonda Ėalker. Ajo ka modeluar edhe fustanin e mbrėmjes pėr njė shėrbim fotografik tė studios tė Fadil Berishės nė Nju Jork, pėr Mis Universin 2006, Zuleyka Rivera dhe fituesen e "Miss Albania"-s,Sadina Alla nė paradėn e Miss Universe 2007. Nė njė tjetėr "sfilatė" fotografish, kėngėtari Fergie admiroi punėn e stilistes Boci, ndaj edhe ajo prezantoi yllin e muzikės pop me njėxhybe, tė cilėn ai do ta vishte nė njė festė nė Hollivud. "Unė modeloj pėr ta bėrė njė grua tė ndjehet femėrore, pėr tė ndjerė njė fėrkim tė mėndafshtė nė lėkurėn e saj si dhe pėr tė treguar linjat e saj",-thotė Katerina Boci. Nė vitin 2007, Katerina Boci hapi studion mė tė madhe tė stilimit nė Miēigan. Hapėsira prej 1 km katror studio ėshtė nė dispozicion tė klientėve tė saj tė menēur, pėr fustane dasme, kokteilesh e mbrėmjeje. Tė gjitha veshjet janė tė punuara me dorė dhe tė prera nė bazė tė specifikave tė klientėve, tė bėra enkas pėr tė nxjerrė nė pah mė tė mirėn e tyre.

"Katerina ėshtė njė artiste me energji ngjitėse pėr krijimtarinė, modelimin dhe vetė jetėn",-thekson botuesi i ""Couture Fashion Ėeek", Andres Aquino. "Pjesmarrja e saj nė kėtė ngjarje tė madhe tė modės, me siguri do tė sjellė mė shumė mirėnjohje pėr kėtė stiliste tė talentuar, e cila vazhdon tė zhvillohet dhe tė shkėlqejė nė fushėn e saj, pėr tė cilėn ajo ka pasion tė madh". "Couture Fashion Ėeek" dhe "Bridal Fashion Ėeek" janė ditė mė shumė ngjarje pėr tė prezantuar modele luksi dhe modė tė mirė, duke pėrfshirė edhe veshje mbrėmjesh dhe elegante, veshje nusesh, po aq sa edhe shfaqje aksesorėsh. Kėto aktivitete pėrfshijnė klientė tė klasit tė lartė, VIP-a tė ftuar, median si dhe blerės tė zgjedhur dyqanesh tė dorės sė parė. Dy ngjarjet pėrfshijnė edhe njė sėrė zbavitjesh si kokteile dhe festash, tė cilat do tė mbahen nė Nju Jork, Palm Beach, Florida dhe qytete tė tjera tė zgjedhura.

HISTORIA

Vajza nga Lushnja qė gjeti ėndrrėn nė SHBA

Stilistja shqiptare, Katerina Boci ka lėnė Shqipėrinė nė mes tė vitit 2001, sė bashku me dy vajzat, bashkėshortin dhe mamanė e ve, tė cilėn e quan krahun e vet tė djathtė dhe mikeshėn me tė mirė, pėr shkak tė mbėshtetjes qė i ka dhėnė. Ajo jetoi nė njė apartament me dy dhoma, duke punuar nė njė restorant italian, ndėrkohė qė e ėma kujdesej pėr dy vajzat e saj. Sot ajo shet fustanė pėr trefishin e shumės sė parave me tė cilat erdhi nė SHBA dhe e gjithė kjo ishte fat pėr Katerinėn. Ajo ishte martuar nė vitin 1992, kur ishte 20 vjeē me njė oficer policie, burri i saj prej 14 vitesh. Ajo mori dy dėshmi nga njė program prestigjioz i Universitetit tė Oksfordit nė Lushnje, kohė kur dėshiroi tė bėhej njė diplomate, pa e menduar kurrė se do tė bėhej njė stiliste. Tashmė, Katerina Boci ėshtė njė nga stilistet mė tė lakmuara nė Detroit, ndėrkohė qė ėshtė ftuar tė marrė pjesė nė mbrėmjen mė tė madhe tė Modės, qė organizohet nė Nju Jork.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shqiperia-ime.1fr1.net
 
Stilistja shqiptare shkėlqen nė Nju Jork
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shqiperia-Ime :: Arti dhe Kultura :: Moda dhe Estetika-
Kėrce tek: